Overlock in šivanje za dojenčka

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. mar 2008 10:47

Jasna, SUUUUUPER ZADOVOLJNA s svojo mašinco! 1000% bi spet kupila istega! Itak je vedno tako, da moraš kupit tisto, v katero se zaljubiš;) PO mojem mnenju se splača dat tistih 200 E več, pa da dela kot urca in da ti ni treba ne vem kaj vse razštelat, če češ prit iz overlocka na coverstitch (iz opletilnega na pokrivni šiv). Pa tiha je, da lahko šivam ponoči, ne da bi zbudila Ronjo ali sosede ali lubija - ta je celo v isti sobi - obrne se, kadar grem na šivalni stroj, opletilnega pa sploh ne sliši:) Mogoče se bo slišalo grdo, ampak jaz res navijam za Bernino... Zdaj mi je moja Elna (šivalni stroj) spet odpovedala pokorščino in sem jo nesla na servis (moram pirznat, da so bili na uradnem servisu zelo prijazni in so tudi hitro popravili - po moje zato, ker so hoteli popravit vtis;) - ko sem namreč prinesla svoj stroj na popravilo je pred mano en gospod odnesel svojega starega še vedno nepopravljenega Bagata, ki je stal pri njih na popravilu že en mesec;) Revež, ga je več stala vožnja 3x sem pa tja zastonj iz Brezovice kot pa je vredna mašina - je bila bolj stara...) Tak da - kar se mene tiče sem mela dobre izkušnje z njihovim servisom, kar pa ne velja za vse;) Tudi moj overlock je že bil na servisu, ampak sem bila sama kriva, ker sem nekaj zašuštrala (pssst, nikomur povedat;) so namreč tudi kar hitro popravili in ni mi bilo treba nič plačat, niti za mazanje, čeprav to ni v garanciji). No, zdaj mam pa poln kufer svojega šivalnega stroja, ker sem ugotovila, da ni šibka točka moje pomanjkanje znanja šivanja, ampak da je to moj šivalni stroj - namreč kar naredim z overlockom je pa takoj bolj ali manj brezhibno narejeno;) Z onim se pa zezam... Tako da sem si zaželela za rojstni dan novo mašinco in jih zdaj hodim malo gledat;) Koga zanimajo podrobnosti?;) Veri

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

10. mar 2008 11:04

Ja, seveda me zanimajo podrobnosti!

Priznam pa, da sem zmedena - opletilni, pokrivni, madonca, pa kdaj si se tega naučila?

V glavnem, imam staro Toyoto, navaden šivalni stroj. Drugače OK, ne šiva rad jeansa in drugih debelih večplastnih zadev.

In s to Bernino si me razdražila, a veš! Zdaj pa še to navdušenje!! Samo nečesa pa ne razumem. Zakaj rabiš še en stroj? Česa Bernina ne zna? Se pravi, da bom tudi jaz rabila še vedno tastarega?

 

Veri, razsvetli me, pliiiiiis!

 

Pa imaš tudi kakšne slikce tvojih umetnin? Saj veš, motivacija pa to...

jasna

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. mar 2008 11:19

PS: Ronja je super - tako in drugače: je zdrava, zelo živahna in zelo pametna in seveda srčkana. Skratka je najboljši otrok, kar jih je kdaj bilo;) Hja, verjetno to vsaka mama pravi, ampak druge nimajo prav Ne, res, glede na to, da ne verjamem v bogove, me majo kar radi, očitno. Zdaj je sploh super, ker je začela malo več skupaj spat - podnevi mislim in lahko tako kaj naredim - zato sem tudi manj za računalnikom, ker lahko dejansko kaj bolj pametnega delam;) Ni mi treba ves čas samo nje met po rokah, čeprav je seveda to še vedno zaželjeno (iz obeh strani;). Ampak se da kaj skuhat, sešit,... Skratka se zna malo tudi sama zamotit (na začetku sem jo morala imeti čisto non stop v rokah, da ni jokala - če je bila pa v naročju, je bila pa zadovoljna, očitno je to res pač faza, ki jo rabijo dat skozi) Ponoči je isto kot je bilo (torej dojenje ob 9h, ko gre spat, pa okoli 12h-1h, pa okoli 3h-4h, pa potem ob 6h, ko bi ona vstala), ampak me ne moti, ker dostikrat do 3h itak ne grem spat;) Pa zdaj sva jo prestavila v svojo sobo in mava lahko kak večer tudi zase, kar je sploh super (čeprav moram priznat, da je majhen otrok eno najboljših kontracepcijskih sredstev, kar jih je, hehe;) - vsaj tako živ kot Ronja;) Mi je pa tale otročiček res v veselje - najbolj fajn je to, da se mi zdi, da je tako lahko bit mama, vse kar gre - ves čas sem mislila, da je to strašno težko, ker ti pač vse mame tega sveta tako rečejo... No, pa nimajo prav, vsaj dokler so otroci mali ne;) Saj ti otroček vse pove in če ni bolan, res ni problema. Res pa je, da nisem najbolj konvencionalna mama in mogoče je zato vse lažje... Zdaj recimo smo uvedli kahlico in reci in piši odkar smo jo, se ni več pokakala drugam (Jaja, seveda je prezgodaj ampak glede na to, kako uživa gor in v tem, da je brez pleničk, me bo kdo bolj težko prepričal, da bo prav gotovo dobila travme zato...), razen seveda na letalu, ko je imela pleničke, ker pač ne gre drugače... (Ja, smo bili ravnokar na Cipru - sva šli z očijem, ki je moral tja službeno;) Tudi to je vse dobro prestala - malo težje je bilo mamici, hehe, ker se je en dan prej spomnila, da pa ponoči ne bo spala oz. kolikor bo spala, bo godrnjala in brcala v spanju, da sem jo skoz gledala, kaj je (verjetno spet kak zobek;). Tak da sem šla na pot nazaj čisto sesuta, ampak sem se hitro pobrala, ko sem lahko doma eno noč lepo prespala (če ne štejem dojenja, seveda, ampak tisto je na pol v spanju;) Hehe, zdaj ti je že žal,da si vprašala, a ne?;) Si odprla pandorino skrinjico;) Ampak saj veš, kako je, ko začneš mamice spraševat o njenih čižotih... Veri

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

10. mar 2008 11:35

Veri, sem pričakovala tak odgovor, pa tako lepo napišeš, da te je veselje brat. Človek bi si skoraj zaželel še enega... No, ampak jaz sem imela dveh "naročkaric" kar dovolj, tako da imam zdaj čas tudi zase...in za svoje konjičke. Je pa res, da eni otročički potrebujejo naročje več kot drugi, ali pa enim to ni omogočeno, kdove... Moji dve sta bili "prlimani" na mene in me živ bog ne bi prepričal, da to ni v redu. In zdaj vem, da je bilo. Sem pač tak tip človeka, da stik mora bit! Pa kaj je lepšega, kot eno tako stvarco k sebi stiskat?!?

 

Pa veš kaj, poglej prosim en post nazaj, sem ti vmes nekaj napisala. Ko boš utegnila, plis.

 

 

jasna

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

10. mar 2008 11:36

Veri, te čist razumem, ko praviš, da ni težko. Mene kolegice skoz sprašujejo, kako je, ko imam dva. "Verjetno zeloooo težko, ne?" Potem so pa začudene, ko jim rečem, da je v bistvu lažje z dvema kot z enim :) Tako da, Veri ... hitro še enega ;) Atina

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. mar 2008 11:57

Hehe, Jasna, opletilni stroj je super zadeva, ampak ni isto kot šivalni stroj. Opletilni stroj = overlock = entlerca = serger (po ang. se ne reče overlock, kar bi človek pričakoval, ampak serger - tak pač je, se nima smisla kregat;) no, skratka tale stroj dela tako, da odreže, sešije in obzanka tkanino, ki jo daš not. Torej je neprecenjiv za sestavljanje oblačil, ker to pomeni, da ni ni treba šivat, obrezovat dodatkov za šiv in še obcikcakat, da se ne para, ker to vse on naredi v enem koraku. Ampak to še ni vse (topšop, hehe;): meni se zdi najnajnajvečja razlika pri šivanju z overlockom pri pletivih, torej razni jersiji... Obožujem jersy, sploh je super za otroške cotke, pa tudi za majce, boksarce,... Ampak prej nisem hotela več čisto nič šivat iz njega, ker mi ni bilo všeč, kako ratajo šivi. Ja, seveda sem probala z dvojno iglo, seveda sem probala z "overlock" šivi na navadnem stroju,... NE NI ISTO, niti približno ne! Z overlockom sešite zadeve zgledajo kot kupljene, samo da lepše;) Fora tega je, da ne šiva, ampak oplete kot pri pletenju zanko v zanko okoli roba tkanine - vendar pa rob leži na kovinskem prstu, tako da plete okoli tega prsta, tako da ko tkanina zdrsne dol, je nič ne veže, ker plete kot bi pletel na pletilke, tkanina je pa samo vmes;) Skratka, da poenostavim: nič ne zateguje blaga, nič ga ne razteguje in šiv je neverjetno enakomeren! Sicer lahko s takim overlockom kot ga imam jaz (ki ima tudi pokrivni šiv (to je tak kot je na t-majcah spodaj - tisti, ki zgleda, kot da sta dve igli zgoraj na licu (no, saj sta;) in spodaj je opleteno, če obrneš majco, vidiš, kako je lepo opleten rob majce) in verižni šiv, to je večinoma za razne okrasne zadeve ali za dodatno varnost), no, s tem lahko v principu celo oblačilo narediš samo na njem, samo je pa malo težje, ker imajo overlocki zelo malo prostora tam vmes med iglami in motorjem storja, pa še nož je vmes (ga sicer dvigneš pri pokirvnem šivu, je p aše vedno tam in neke prešite odeje niti približno ne boš spravila not...) Tako da - preprosto povedano - rabiš poleg njega še navaden šivalni stroj. Opletilni je v glavnem za sestavljanje oblačil, pa za razne okraske. Zadrgo se sicer da všit z verižnim šivom, ampak je lažje na navadnem stroju, ker ima vsaj 4x krajšo tačko in je lažje obračat blago - ne prašaj, kako vem;) Če češ šivat jeans, ti priporočam, da greš vsaj probat Bernino - ja vem, zgleda, kot da so me plačali, pa me niso (da bi me vsaj;) Ne, samo je razlika, pa če se obesiš, je razlika! Vzemi sabo kak kos kavbojk, pa jih probaj, boš videla, kaj je to razlika... Mene je moja Elna večkrat spravila v bes ali jok kot moj lubi... Prav pri takih projektih iz težkega platna, jeansa ipd... Noče pa noče, pa spušča šive, pa zanka spodaj, pa moraš vlečt ko hudič, da se premakne prekleto blago izpod prekletega stroja... (oprostite izrazom, amapk vsaka šivilja me bo razumela;) No, zadnjič sem sprobala eno Berninico, pa je šlo kot po maslu, sem hotela vlečt, ker sem pač navajena, pa mi reče prodajalka, ja saj ni treba, saj bo sam... nisem mogla verjet, da je res sam!!! - šivala sem pa čez žep na kavbojkah - to krpico so meli tam... Bom šla še s svojim spodnjim robom kabojk, kjer je še več plasti, da en naredim kakemu drugemu stroju (beri Elni) krivice... Namreč sem probala še Elno 7300, v katero sem se malo zatreskala na prvi pogled, ko sem še gledala za overlocke, ker ima par stvari, ki so mi zelo všeč... NO, ampak ta hudič pa ni hotel tako lepo čez rob kavbojk... Je delala neenakomerne šive (tam kjer je tistih groznih 6 plasti blaga (če češ zarobit kavbojke, jih pač ne more bit manj, pa če se na glavo postaviš...), je delala šive bolj skup in še kakšnega je spustila... Saj pravim, bom šla z drugo hlačnico še do ogledane Bernine, da ne bom komu krivice delala (ker žep vseeno ni tako hudo kot rob kavbojk). Pa potem spet poročam. Probala sem namreč en malo slabši model Bernine Activa ali nekaj takega, potem sem pa ob odhodu zagledala Auroro... Tak da to bi rada sprobala in mogoče celo dobila... Tudi Elna je lepo šivala usnje (sem sprobala) in ima par dobrih lastnosti: + zelo dolga roka (torej del med iglo in motorjem, tam, kjer pač šivaš, in kamor tlačih vse, kar mora bit na desni od tvojega šiva) - to veliko pomeni ljudem, ki delamo prešite odeje, za bluzice je pa čisto vseeno + oni deklarirajo, da ima veliko udarno moč - baje - ker naj bi bil polinudstrijski - vseeno pa ima komaj 60 W (Bernina, ki sem jo jaz gledala pa 90W in moja stara Elna 50W) in po mojem se ta moč pozna - to veliko pomeni ljudem, ki šivamo veliko z jeansom in močnimi blagi... Saj pravim, ni šla lepo čez rob kabojk, pa pika oz. klicaj;)! + dodatna mizica (to ma tudi Bernina), da lahko blago položiš na levi strani, da ti ga ne vleče - spet prav pride za velike težke projekte, za bluzice je spet vseeno + veliko lepih šivov - to je res, ma pa tudi Bernina, vendar pa za to ceno jih imajo vsi veliko lepih;) Pa zaradi enega šiva ne bom kupovala drugega stroja;) v 90% itak rabiš ravni in cikcak šiv, potem so praktični še elastični za elastiko prišit, čeprav jo je fino kar z overlockom;), pa trojnega mam jaz rada, ker je tako hudičevo močen, pa potem še avtomatska gumbnica (čeprav je moja Elna ne naredi dobro (gumbnica ni simetrična in je nikoli čisto ne konča - sem mislila, da jaz kaj narobe delam, pa sem prebrala, da se drugim pri tem stroju isto dogaja...) - to je pa tudi bolj ali manj vse, tiste dekorativne bolj redko uporabljam... + novi model 7300 ima že dodano tačko za zgornji transport, kar je spet zelo praktično pri prešitih odejah, kjer imaš veliko plasti in spodnji zobci vlečejo spodaj, do gor se pa nič več ne čuti... + ima 5 let garancije, Bernina pa samo 2,5 - narejena je v Tajvanu, Bernina, ki sem jo jaz gledala, pa v Švici (Berninin overlock pa na Japonskem) - to mogoče vam nič ne pomeni, meni pa, ker vem, da so razlike, če imajo reveži za sestavit toliko in toliko delov na minuto ali pa če so razmere malo bolj humane in se temu primerno lahko malo bolj posvetijo vsaki mašinci... Bernina je tudi edina, ki še dela v Evropi (to mi je povedal en gospod, ki prodaja stare Husquvarne) - ima manjšo moč - nima rokavnika - abecede nimajo malih črk - nima BSDja - to je spet fino za quilting - prešivavanje - to pomeni, da stroj sam ugotavlja, kako hitro greš in ti hitrost vbodov temu prilagaja - tako lahko prešivavaš vijugasto kot ti paše, pa bojo šivi še vedno enakomerni:) - nima možnosti dodajanja opreme za vezenje - ta bernina, za katero mi trenutno srček bije, ima namreč to možnost - ne bi rada imela milijon mašin doma, so mi pa všeč vezenine, sploh za otročke in sploh mi je všeč, da bi si lahko sama svoje zmislila, poskenirala in dala not... Trenutno si pa ne bi kupovala vezilnega stroja, ker rabim šivalnega in ker bi bilo to živo preseravanje;) Mi je pa všeč, da imam možnost to dokupit, ker je seveda to precej ceneje kot če kupiš še eno mašino samo za vezenje (da ne govorimo, da moraš potem met tudi doma prostor za še eno mašino - mi 3je + pes pa živimo na 38 m2 in neke dodatne navlake niso zaželene;) Torej - pojdi probat vse možno (jaz k Pfafu nisem več šla, ker so bili zadnjič tako neprijazni;), mogoče bom šla pogledat, ampak po moje bom kar na Bernini ostala - tudi na tujih forumih kolikor sem gledala, je to nekak sigurno da dela kot je treba. Pa Švicarji so tudi nekak znani kot bolj picajzlasti (Ja, Elna je tudi kao Švicarska, edini problem je, da tam nimajo NOBENE tovarne)... Ja, kadar se vržem v stroške, prej pogledam, da niso brezvezni. Tak da, ne, ni kaprica, sem se precej pozanimala glede tega;) Pa seveda izkušnje naredijo svoje... Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. mar 2008 12:16

Atina, midva sva oba za še kakšnega (ne samo enega), trenutno je omejujoči dejavnik kar tale, ki jo že imava;) Nekak vedno ve, kdaj se je treba oglasit, če me razumeš Jasna, slikce pridejo, jih bom dala na en drug forum, kamor bolj spdajo, pa ti pošljem link, mi je pa krasen navdih ta craftster.org (ko nisem nič mogla naredit, sem videla, kaj je objavila ena mamica z dvojčki, pa sem si rekla, če ona lahko, lahko tuid jaz... in tako sem do zdaj sešila: - posteljnino za Ronjino posteljico - peno in prevleko za peno za okoli njene posteljice, saj veš, da ne butnejo v lesene stranice - sling - to je za nosit otroka in sicer 2 različne: - trak, ki ga zavežeš - vrečo, v katero otroka lepo položiš in nosiš obešeno čez eno ramo in čez cel hrbet - to je bila prva stvar, ki sem jo naredila odkar se je rodila, točno 33 dni je bila stara in je prvič spala 3 ure skup (vmes sem to naredila) - spala je pa zato, ker je bila cepljena, hehe;) - je pa to magična zadeva, otroci not zaspijo - naredila jo bom vsem mladim mamicam, ki mi veliko pomenijo, sem se zaklela - sling z obroči - rinkami, podobno kot vreča, samo da lahko štelaš z rinkami (kot tisti pas na dve rinki) - do zdaj dvoje pleničke, mam namen še precej več - so pa take da jih samo gor daš, kot navadne, samo da so pralne - igračko krokodilčka iz nogavic (to je bilo na roke sešito) - kapico oz. rutico s šiltom (tudi to je bilo na roke sešito, ker sem to sešila na Cipru v hotelu, ker je bilo tako sonce, jaz pa sem pozabila kako šilt kapico sabo vzet - ja, kdo bi si pa mislil, ko je pri nas skoraj snežilo...) - tri oblekice, ena puli varianta, ena na drukerčke na ramah in ena rekonstruirana iz mojih starih majc, na dva gumbka spredaj - sedež, s katerim jo privežem na stol, da ne more dol past - super praktično, v hotelu ne vem, kako bi ona jedla, če ne bi tega meli sabo... naredila sem pa pol ure predno smo šli;) - hlačke s stopalci - majčko - troje legice - rokavičke iz flisa - krpice za umivat - pena za na njen leseni otroški stolček - pene za na klopco v kuhinji za sedet (čakajo me še za najine stole) - prevleke za pene - dva prta (eden še čaka) - pene za na klopco na balkonu (prevleke še čakajo) - vrečke za shranjevanje vrečk, da so pospravljene po velikosti - en puli zase Sigurno sem še kaj pozabila, pa saj si dobila približno idejo;) Grem pocartat malo, se je ravno zbudila in potem če bo po sreči še šivat;) Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. mar 2008 12:31

Aja, da ne boste rekli, lubi je pa dobil en flis jopo, puli z žepi, ja vem, skoraj nič... Mam en kup idej za njega, pa kar ne pride na vrsto:( Kaj bo šele, ko bova mela več tamalih... Joj, pa skoraj bi pozabila, naredila sem ji še 3 odejice: - eno patchwork prešito odejo z aplikacijami iz 3 plasti (lan in dva bombaža, tanka za poleti), prešito na stroj - pa eno prešito odejco iz 4 plasti bombaža za v posteljco za poleti - ročno prešito s prejco za vezenje - eno zimsko prešito odejco za v posteljico s polnilom na sredi - tudi ročno prešito s prejico za vezenje. Veri

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

10. mar 2008 12:43

Veri, pa ti si carica. Bravo.

 

Aja, pa hvala za obširne informacije o stroju. Veš, lažje je, če ti en iz prve roke po domače pove, sploh nekdo, za katerega veš, da te ne bo okrog prinesel...

 

sem pa vedela, da bom morala Ronjo pocukat, da te bom malo na ta forum priklicala...

 

Se pridružujem Atininemu mnenju, da je z dvema lažje... Kaj bi imela šele Jade na to za povedat?

Na delo, Veri, šivala si dost!

jasna

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. mar 2008 13:50

Aja, pa še brisače - kvadratne s kapucami sem pozabila: - ena je na eni strani rumena na drugi zelena, pa prešitaz obratnimi barvami, to imamo pri dediju - ena je pa še malo večja in svetlo modra, obrobljena z robnim trakom (svetlo moder karo) in ima na kapuci aplikacijo v obliki zajčkovega gobčka in oči in iz kapuce štrlita dve ušesi - eno pa sem naredila za darilo bratrancu oz. njegovi punčki, bela z oranžnim robnim trakom in izvezenim njenim imenom, zraven sem naredila še rokavico za umivat, ostale stvari so bile pa kupljene. Aja, o sergerjih sem se naučila, kar sem se, v glavnem iz angleških knjig (prek amazona), se kar splača, ker vidiš, kaj vse se da... Saj marsikaj s prakso odkriješ, ampak traja, jaz mam pa bolj malo časa, pa kaj bi toplo vodo odkrivala... Sem si pa ves overlock oblepila z nalepkami, na katerih sem si napisala, koliko je priporočena dolžina šiva, pa koliko je diferencial pri posameznem šivu, pa kako se menja iz overlocka na coverstitch, pa če je kje kaka fora, kako se napelje... Se splača, da ne odpiraš vsakič navodil, ker ko 10 dni ne delaš, hitro kaj pozabiš, pa brezveze, da si glavo razbijam ali zguvim dragocenih 5 minut... Aja, kdor ima punčke bo zelo vesel roliranega roba:) To je tako strašno enostavno, pa še stajliš zgleda:) Celo moja mami je bila navdušena nad oblekicami, pa se spozna na modo:) in je mislila, da so kupljene! Kje si pa take luštne oblekce dobila?... Slikce naložim takoj, ko se jih naučim zmanjšat... Lubi ma namreč hud fotoaparat (dobil za Ronjo, kot jaz overlocka) in zdaj so vse slike grooozno velike, da jih nikamor ne morem poslat, ne sem ne kam drugam... Treba pomanjšat... Oz. kar je hujše, se naučit, kako se pomanjša (resolucija, ne samo velikost, to znam, pa ni dosti) Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti