Holesterol in beljaki

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

tema odprta - 27. feb 2002 9:29 | ogledi: 5.805 | odgovori: 7

Živijo, kolegu sem kupila knjigo z recepti za holesterolu prijazne jedi, v katerih so jajca nadomeščena z nekakšnim jajčnim prahom. Zdaj me pa zanima, ali ima kdo s tem že kakšne izkušnje, oziroma bi vedel, kje se da to zadevo dobiti? V trgovinah z zdravo prehrano in zeliščnih lekarnah sem že povprašala, pa mi niso vedeli pomagati. Saj vem, da se ga da nadomestiti tudi s samimi beljaki, toda nikjer v knjigi nisem zasledila razmerja med navedeno količino prahu in svežimi beljaki.

Hvala...

Maya May  

član od: 20.11.2001

sporočila: 55

1. mar 2002 11:43

Hm, pravzaprav vam ne znam direktno pomagati, lahko pa vam morda pomagam posredno. Pri prahu sem skoraj prepričana, da gre za beljake v prahu, ki jih pridobijo tako, da v industrijskem postopku sušijo sveže beljake. Večina prehrambenih industrij pri peki peciv ipd. uporablja ta prah (v angleščini se v industrijske (in ne kulinarične namene) uporablja izraz "albumen powder", "powdered albumen", "dehydrated egg albumin", tudi "egg white powder", oz. v francoščini "ovalbumine déshydratée), in menim, da če bi poklicali v kakšno od naših tovarn, bi vam posredovali podatke o nadomestkih oz. razmerju prah - svež beljak (no ja, na prijaznost se ne moremo vedno zanesti). Hkrati pa vam priporočam, da s pomočjo zgornjih izrazov pobrskate po internetu in prepričana sem, da boste našli željene informacije. Lep vikend. Maya May

neznan uporabnik

3. jun 2002 14:45

Bom pa še jaz pristavil svoj piskrček. - v beljaku ni nikakršnega holesterola. Vsaj omembe vredno ni. - holesterol se pojavlja v rumenjaku. Poleg njega je tudi veliko lecitina. Zaradi tega nima nobeden piščanček težav zaradi holesterola. S termično obdelavo pa lecitin razpade, a holesterol ostane in se še dodatno pretvori v "škodljivega". Zato je potrebno paziti na rumenjak in ga po možnosti uživati surovega. Npr.: jaz scvrem jajce tako, da dam podlago (maščobo, čebulo, nato malo česna in še začimbe). Nato na pol ocvrem beljak ter na njega dam rumenjak. Tako pride beljak skoraj ocvrt, a rumenjak samo topel. K temu jem solato. Prakticiram do tri jajca na teden. V ostali hrani ni nič jajc. Prevelika kolicina jajc lahko povzroči alergije, tako kot kravje mleko. O kravjem mleku in predelanih proizvodih iz njega pa na www.notmilk.com in www.nomilk.com

neznan uporabnik

19. jun 2002 19:06

Drži - to je beljak v prahu, ki ima dodan lecitin, rumeno barvilo in še nekaj malenkosti. Nekaj časa je bil dosegljiv tudi v Sloveniji in sicer preko firme IN Obs. V vaših receptih bo povsem zadostovalo, če nadomestek jajca zamenjate z ustrezno količino beljaka. Jed bo uspela, holesterola ne bo Pozdrav hafni

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

3. jul 2002 1:35

2 cajni zlicki beljakov v prahu + 2 jedilni zlici vode = 1 beljak LP, R

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

3. jul 2002 8:17

Hvala za odgovor, informacije bom z največjim veseljem posredovala dalje. LP Loni

Rebeka  

član od: 1.10.2001

sporočila: 563

3. jul 2002 12:19

Beljak v prahu se lahko dobi tudi v Jatinih diskontih (jaz sem ga kupila na Ptuju), vendar samo po naročilu (vsaj pri nas). Tako da pojdite povprašat v njihov diskont v vaši bližini. Lp Rebeka

janca  

član od: 8.8.2002

sporočila: 111

10. avg 2002 10:32

Vašemu prijatelju bi za znižanje holesterola svetovala vsak dan vsaj 100 g plave ribe ali pa najmanj 3x tedensko vsaj en ribji obrok. Najboljša je tunina v olivnem olju-z oljem vred, ki jo pa naj poje brez kruha za, na primer, popoldansko malico! Poleg tega je zdaj čudovito vreme za skuše ali sardele na žaru, vse leto se lahko masti s "friganimi srdelicami" -to so manjše, neočiščene sardelice, ocvrte v olivnem olju. Pa veliko sveže zelenjave naj je, posebej bučk, kumaric, zelja... Zelo okusna je tudi tunina na žaru (v ribarnicah občasno dobijo tudi tuno in takrat vam jo naj narežejo na "podkvice", za palec debele, ki jih lahko zamrznete. Potem jih lahko kar zamrznjene date na žar ali v teflonsko ponev, pred tem jih pokapljate z olivnim oljem. Solite in poprate, ko je riba pečena). Kar se pa jajc tiče, ima g. Drago prav. Jaz bi se izogibala umetnim jedilom in vztrajala pri čim bolj naravni hrani. Naši predniki so se mastili tudi z ocvirki, mastjo, slanino...pa niso imeli problemov s holesterolom. Zakaj? Čar je v kombinaciji jedi-če ješ mastno hrano, moraš imeti zraven protiutež: čim več zelenjave, recimo zelje (pozimi kislo, poleti sveže) in ogljikove hidrate, če pa je v obroku meso, se je ogljikovim hidratom najbolje odreči (mešanje koncentriranih živil ni najbolj priporočljivo-torej ne jesti skupaj mesa in krompirja ali riža ali testenin). Moji mami smo s spremenjenim načinom prehrane holesterol zbili na normalo v manj kot letu dni in zdaj ga nikoli več nima čez mejo! Veliko uspeha želim! Marjanca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti