Ura-kdaj se prestavi?

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

1. apr 2013 1:37

rimljanka je napisal/a:

Ja, kako pa potem preživite, če zaradi potovanja zamenjate časovni pas?

Čoko, tvoje težave si povzročaš sama, ko si vsako jutro predstavljaš, koliko je tvoja "biološka" ura. Konec koncev, dokazano je, da se nastavljena notranja, biološka ura korigira glede na svetlobo/temo v okolju, kjer živimo.

Meni je pa všeč, dan bo daljši, še kakšno uro dneva bodo ujeli tudi tisti, ki so dolgo, še dalj kot, recimno jaz, v službi. Je že res, da smo nekja dni morda malo prej zaspani, morda malo težje vstanemo, pa je tudi to bolj ali manj v glavi, kot rečemo. No, tako je moje mnenje.

 



rimljanka

Rimljanka, moj bioritem je pač tak,kaj češ. Zdaj je po novem že skoraj pol dve zjutraj, pa še nisem zaspana. Zjutraj bo pa kriza...

Tole o štimanju bioritma glede na svetlobo in podobno, pa hormoni in ne vem kaj še vse, kar dobro in v detajle poznam. Poznam pa tudi realnost. Moja dva otroka sta še premajhna, da bi imela lažje in težje vstajanje v glavi. Pa je vseeno eden vsako jutro pred 6.00 pokonci kot nov, drugi pa do 8.00 ne pride k sebi in ga moram dobesedno dvignit iz postelje, da vstane. In takšen ritem imata od rojstva ves čas, s prestavljanjem ure se ustrezno zamakne. Tako da...

Verjamem, da paše tistim, ki prihajate pozno iz službe, da je še svetlo. Meni, ko grem domov ob 20.00, je vseeno, ker od dneva tako ni več nič. Ko pa sem jutranja in vstanem ob 4.30, je zaradi premika spet trda tema in potem seveda težko pomislim, kakšen lep dan je zunaj.

Ampak glavno, da so dnevi daljši, pa je čisto vseeno, na katerem koncu se podaljšajo. Tega se pa veselim.

čoko

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

1. apr 2013 2:24

Tukaj še ena, ki je budna kot sredi dneva.

 

naor

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

1. apr 2013 16:45

Narava je poskrbela za počasno privajanje na daljši dan, zato zna cela ura v eni noči res delat probleme ljudem z ustaljenim ritmom.

Kar žal mi je za manj noči, pa saj bo kmalu jesen...

lp

mzm

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

1. apr 2013 20:19

rimljanka je napisal/a:

Meni je pa všeč, dan bo daljši, še kakšno uro dneva bodo ujeli tudi tisti, ki so dolgo, še dalj kot, recimo jaz, v službi. 

rimljanka

Se podpišem. Tale dodatna ura svetlobe zvečer je za našo družino neprecenljive vrednosti.

tulka

spagon  

član od: 12.6.2007

sporočila: 1133

1. apr 2013 20:34

čoko je napisal/a:

Preklinjam vsako jutro, ko zvoni budilka ob 5.00 in si predstavljam, da je moj biološki čas 4.00.

Ampak red je red in jutri bomo že živeli po poletnem času...

čoko

 

Ko sem tole prebrala, sem se spomnila tega - you snooze, you lose

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded



saša

Sporočilo je spremenil(a) spagon dne 01. 2013 20:34

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

1. apr 2013 23:01

[citat=--spagon--]

 

Ko sem tole prebrala, sem se spomnila tega - you snooze, you lose

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded



saša



Tule mi je postalo kar nerodno- jaz prestavim budilko 3-4x, ob 4.05 prvič zvoni, da uspem vstat do 4.30 in res vsakič vmes trdno zaspim nazaj in celo sanjam, čeprav gre le za nekaj minut. Ampak žalostna realnost: tu poudarja, da naj bi šli v posteljo do 23.00 in vstali ob 7.00... 

Se pravi, da bi jaz za vstajanje ob 4.30 morala v posteljo ob 20.30. Mogoče bom kdaj, za zdaj so to sanje

No, kljub vsemu jamranju tule moram vseeno priznat: sovražim zgodnje vstajanje in ta poletni premik ure, ampak vseeno raje tako, pa sem do 14.30 fraj (ok, če ni popoldanski turnus). Tako še celo pozimi ujamem svetli del dneva.

čoko

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

2. apr 2013 8:31

Ah, no, sem jutranje bitje, kateremu pa vseeno tudi tista ura svetlobe proti večeru še zelo prav pride. Čeprav moram priznati, da letos tega premika zaradi vremena še opazila nisem. In končno sem se zbudila ob normalni uri, je bila prva številka 5 in ne 3 ali 4. Super občutek... Je pa res, da ne rabim veliko spanja.

In moj soprog je rekel, da sem (končno) šla ob eni normalni uri spat, ker sem se po ta novi uri zložila v horizontalo še pred polnočjo.

Bolj me skrbi tole prestavljanje letnih časov.

Ko pa potujem, imam težave šele po vrnitvi domov, ko rabim cca 3, 4 dni, da padem nazaj v svoj ritem. Takoj ob zamenjavi nikoli.

Loni Makaroni

leandros  

član od: 19.8.2009

sporočila: 188

4. apr 2013 8:41

Jaz pa sovražim to prestavljanje ure, še posebno mi gre na jetra to pomladno prestavljanje. Sicer sem bolj jutranji tip, vendar mi ta ena ura totalno zmeša sitem. Danes sem tako težko vstala, da bi najraje poklicala v službo, da me ne bo (in ne, nisem zaposlena v javnem zavodu, da bi si to lahko privoščila ). Ponavadi rabim cca 14 dni, da se mi normalizira stanje. Pa zakaj za božjo voljo ne nehajo s tem prestavljanjem     

leandros

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

4. apr 2013 9:06

Vsaka stvar je za nekaj dobra. Nekateri, ki smo zaposleni v javnih zavodih, že zdavnaj ne vemo več, kaj je bioritem, tako da nam premiki ure v to in ono smer ne delajo prav nobenih težav. No ja, ni čisto res, jesenski premik ure mi gre na jetra, ker se dan tako hitro skrajša, pomladnega se pa vsako leto zelo razveselim. lp, proxima

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

4. apr 2013 9:43

Prosim, da se tema ne obrne v tisto smer, v katero se nakazuje!

Jernej - administrator

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti