Ajdovi žganci

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

tema odprta - 23. mar 2007 6:42 | ogledi: 27.102 | odgovori: 21

Še vedno mi ne uspe skuhati ajdovih žgancev na vodi. Kadarkoli sem poskušala, po raznoraznih navodilih in receptih, se je moka tako zmešala z vodo, da ni bilo kaj odliti, namesto žgancev je pa nastalo nekaj pocastega. Sploh ne vem, kaj gre narobe. 

Kdaj vsujete moko v vodo? - med vretjem na štedilniku, ali posodo za ta čas odstavite?

Kako močno sme potem voda vreti? - normalno ali komaj zaznavno?

Kako naredite luknjo v moko? - samo enkrat predrete s kuhalnico ali "vrtate" toliko časa, da skozi luknjo pride voda?

Kaj je še važno, kar sem prezrla?

No, saj žgancem se vseeno ne odpovedujemo, uspešno jih kuham na koroški način, me pa jezi, da mi tisti na vodi ne ratajo.

Lep pozdrav!

Cila

val  

član od: 7.3.2006

sporočila: 665

23. mar 2007 7:02

Vodo daj v lonec,pa na štedilnik in vanjo ajdovo moki ,ki si jo pomešala z belo 1/2,potem jo vsuj na vodo ,posoli in počakaj da zavre,Nato zmanjšaj ogenj in naj počasi vre 1/2h,umes enkrat narahlo naredi z kuhanco luknjo na sredi,da se bo bolj temeljito moka skuhala. Nato odlij 1/2 vode posebej v drugo posodo(nikar jo ne zavrzi) ,in žgance začni z kuhanico mešati(jaz jih pogosto dam kar v mum), če so presuhi dodajaj še odlito vodo.Ko so razmešani ša lahko dodaš vročo mast da pridejo žganci bolj dobri. upam da ti uspejo. lp val

Tatjana  

član od: 10.4.2002

sporočila: 301

23. mar 2007 7:05

Moko je treba vsuti v vrelo vodo čim bolj naenkrat ( se pravi, da je čim bolj na kupu - ne da je raztresena po vsej vodi). Lonec naj bo ozek in visok. Ko je moka v vodi, je treba povečati ogenj toliko, da voda prekrije vso moko, potem pa zmanjšamo, da nazaj upade in zmerno vre. Nato naredimo luknjo v moko, da pride voda skoznjo ( če je večja količina moke, da se sigurno prekuha v pol ure). Potem skoraj vso vodo odlijemo v drugo posodo in po potrebi dolivamo med mešanjem nazaj. Jaz jih malo zabelim že med mešanjem. Tatjana

Tatjana  

član od: 10.4.2002

sporočila: 301

23. mar 2007 7:09

Meni se zdi škoda dodajat belo moko, saj jo že tako pojemo preveč. Tudi koruzne žgance skuham po enakem postopku. Tatjana

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

23. mar 2007 7:32

Ojla žganci ja.

Ajdove žgance kuham enako kakor bele krompirjeve žgance. V vrelo vodo dam kuhat na rezine narezan olupljen krompir in ajdovo moko. Pol pol približno. Na dalje delam tako kot je napisala Val. Žganci so čudoviti. Njam sploh zraven gobove juhe.

Matjaž

Kozmeja  

član od: 7.12.2005

sporočila: 409

23. mar 2007 8:13

Tudi jaz imam vedno težave s kuho ajdovih žgancev. Moko vsujem v lonec naenkrat in delam vse po receptu, pa je vedno enak poc. Na misel pa mi je prišlo, da je mogoče problem v tem, da uporabim za moje žgance premalo moke (ker kuham le za dva) in se potem ta moka enostavno zmeša z vodo (da ni kaj odliti, kot je napisala Cila). No, obupala še nisem, mogoče mi pa kdaj vseeno uspe. Kozmeja

andreja č.  

član od: 3.4.2006

sporočila: 587

23. mar 2007 8:28

V lonec dam vodo in sol, nato počakam , da zavre in odstavim. Se mi zdi škoda dodajat belo moko , dam samo ajdovo ali samo koruzno, krompirjevih pa še nisem kuhala. Nato stresem v vodo moko, lepo pri kraju posode in čim bolj na kup, pokrijem s pokrovko in dam nazaj da počasi voda zopet zavre, da prekrije cel kup moke, nato pa temperaturo zmanjšam in kuham počasi 20 min.Po tem času , če je moke veliko s kuhovnico naredim skozi moko luknjo da se prekuha tudi od znotraj. Ko odlivam vodo pazim da je odlijem čim več , seveda v lonček in potem ko mešam po potrebi to vodo dolivam. Nato jih pokrijem še za ene 10 minut s pokrovko in pustim malo da odstojijo andreja č.

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

23. mar 2007 8:52

Tatjana opisuje postopek točno tako, kot delam tudi jaz. Navadno jih skuham za dva, iz 1/4 kg ajdove moke (z belo jo mešajo že prodajalci, ni treba, da bi jo dodajala še jaz!). Pomembni se mi zdita dve stvari: 1. pogumno in z enim zamahom stresemo moko v vrelo vodo in 2. ko so žganci kuhani, odlijemo skoraj vso vodo (v lonček, da jo po potrebi prilijemo med mešanjem). Žgance dobro premešam (najrajši z velikimi vilicami na dva roglja), po potrebi dolijem vodo od kuhanja (navadno je ni treba, pri nas imamo rajši bolj drobne in suhe žgančke), zabelim z vrelo maščobo (ena redkih prilik, ko uporabim svinjsko mast), pokrijem in pustim stati kakih 10 minut. Potem jih zabelim z ocvirki. teta torta

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

23. mar 2007 9:05

Cila - vse o kuhi ajdovih žgancev so ti napisale že punce pred mano (tudi jaz jih mimogrede, delam enako kot Matjaž - s krompirjem); mene pa zanima kakšen je pa koroški način kuhanja žgancev. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

23. mar 2007 9:43

Koroški način:  60 dag ajdove moke  stresem v ogreto nizko in široko posodo, na suho pražim dokler lepo ne zadiši in za vsak slučaj še par minut potem, ves čas  mešam s kuhalnico. Vmes zavrem približno pol litra osoljene vode. 

Ko je moka dovolj prepražena posodo odstavim, v moki  naredim v  "krater", zlijem vanj za začetek približno 4 dl osoljenega kropa, hitro  za kako minuto pokrijem s pokrovko (da preprečim pršenje moke naokoli in paro v obraz) ,nato  dobro premešam in po  potrebi dolijem še malo  vode, zopet pokrijem in pustim stati kakih 10 minut. Nato jih zabelim - ali z mastjo in ocvirki ali pa z maslom.

Hvala za vse napotke. Bom še poskušala. Ni  , da mi končno ne bi uspelo.

Cila

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti