Ajdovi žganci

stara  

član od: 12.10.2005

sporočila: 380

23. mar 2007 11:22

Do sedaj sem delala žgance (ajdove, koruzne, pšenične) samo na koroški način s praženjem moke. Ker pa ste zgoraj lepo opisale postopek za kuhanje žgancev, se jih bo lotila kar ta vikend - ponavadi imamo v soboto ali v nedeljo žgance za zajtrk. Sigurno pa bom naredila ajdove žgance tudi po receptu Nežinke. stara

Nežinka  

član od: 19.7.2006

sporočila: 191

23. mar 2007 12:19

torej, strokovno sem ugotovila, da delam na 'koroški' način. Super :)

 

Neži 

If they don"t have chocolate in heaven, I"m not going!

strippy  

član od: 18.11.2008

sporočila: 283

6. mar 2009 17:40

Cila je napisal/a:

Koroški način:  60 dag ajdove moke  stresem v ogreto nizko in široko posodo, na suho pražim dokler lepo ne zadiši in za vsak slučaj še par minut potem, ves čas  mešam s kuhalnico. Vmes zavrem približno pol litra osoljene vode. 

Ko je moka dovolj prepražena posodo odstavim, v moki  naredim v  "krater", zlijem vanj za začetek približno 4 dl osoljenega kropa, hitro  za kako minuto pokrijem s pokrovko (da preprečim pršenje moke naokoli in paro v obraz) ,nato  dobro premešam in po  potrebi dolijem še malo  vode, zopet pokrijem in pustim stati kakih 10 minut. Nato jih zabelim - ali z mastjo in ocvirki ali pa z maslom.

Cila

Prosim za pomoč! Do vlitja kropa v krater mi je bilo jasno, potem pa ..... v sekundi....pol kuhinje od moke, pa blažje opekline...

Kako naj izvedem, da se to ne ponovi? Naj samo polovično pokrijem ali je kakšna druga finta? Sicer jih ponavadi skuham " na vodi ", ampak bi vseeno rad poizkusil tele...Hvala!

strippy

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

6. mar 2009 19:50

Prvo količino vlijem na hitro ob napol odkriti posodi in čimhitreje pokrijem nazaj. Po eni minuti težav s pršenjem moke ni več.

Cila

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

7. mar 2009 7:42

Stippy, mislim, da si delal na preveč visoki temperaturi. Enako se zgodi pri špinači. Migla

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

7. mar 2009 14:01

tale zadeva na cespovem njoku zgleda zelo obetavno. tako za nas, ki jih uspe kvečjemu ajdova polenta ;) bom preizkusil še danes. imam dobre domače kranjske klobase, pa repo in zraven bi šlitudi ajdovi žganci. in to se sliši zadosti enostavno, brez lukenj v testu, odlivanja vode... skratka mistike naših babic. sem pa zadnjič uspešno naredil prekmurske doedole, se pravi krompirjeve žgance z belo moko in s pečeno čebulo in kislo smetano so bili sanjski... recept sem našel tu: http://www.gurman.si/recepti.php?S=6&Article=23686 natančenjša navodila pa mi je dala prijateljičina mama. pristna prekmurka. cellnet Sporočilo je spremenil(a) cellnet dne 07. mar 2009 14:06:46

mark5  

član od: 4.4.2008

sporočila: 443

7. mar 2009 17:05

Seveda ti bo uspelo skuhat žgance saj to ni nobena umetnost ampak samo praksa,nič hudega če kuhaš samo za dva saj so pogreti žganci še boljši posebno če jih pogreješ v mikrovalivni pečici le poskušaj še saj zdaj imaš kar veliko pametnih nasvetov za kuhanje ampak belo moko pa le dodaj ker so potem bolj rahli in lažje prebavljivi,pa dober tek. mark5

strippy  

član od: 18.11.2008

sporočila: 283

7. mar 2009 17:11

Cila je napisal/a:

Prvo količino vlijem na hitro ob napol odkriti posodi in čimhitreje pokrijem nazaj. Po eni minuti težav s pršenjem moke ni več.

Cila

No, točno tako sem naredil. Hvala Cila vseeno.

Ja, pa pogreti so tudi dobri...naša tamala jih je že za večerjo pojedla celo šalco, za zajtrk pa pogrete  - spet celo šalco!

Aja, smo imeli pa kuruzne.

Je pa veselje gledat lastno pleme, kako kar baše v usta - ŽGANCE!

 

strippy

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

7. mar 2009 18:18

Nežinka je napisal/a:

If they don't have chocolate in heaven, I'm not going!

 

 

Žganci me sicer ne ganejo, me je pa tale citat (predvidevam da je citat) ganil. Nežinka, 

 

Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 07. mar 2009 18:18:32

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

8. mar 2009 21:31

vanja kako to da te ne ganejo? mene sicer tudi niso nikoli, zadnje čase pa jih imam kar rad. najbrž zato, ker jih doma nismo nikoli jedli. poročam pa, da je bila "koroška" metoda uspešna in večerja odlična. ;) cellnet

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti