Nadev za čokoladno potico

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

tema odprta - 21. mar 2007 18:45 | ogledi: 8.550 | odgovori: 20

Na Sabrinino prošnjo in morda bo moj recept zanimal še koga - je drugačen od tistih dveh v bazi. Imam nekaj "strank", ki imajo to potico najrajši od vseh. Delala jo je že moja babica (rojena 1892), navadno za belo nedeljo.

Količine so za testo iz 1 kg moke.

Nadev:

200 g masla ali margarine

200 g moke

2 dl mleka

100 g grenkega kakava (NE Benco ipd.)

300 g sladkorja

1 vanilijev sladkor

3 jajca

rum

100 g mandljev - olupljenih, prepraženih (najrajši jih zarumenim v pečici) in zmletih

V kozici raztopimo maslo ali margarino, vanjo stresemo moko, malo prepražimo in zalijemo z mlekom. Mešamo na ognju, da se masa zgosti. Odstavimo od ognja in pustimo, da se malo ohladi. Dodamo 200 g sladkorja, vanilijev sladkor, kakao (presejan ali - še bolje - v skodelici zmešan z nekaj žlicamo ruma v pasto) in rumenjake. Če je masa zelo trda, dodamo še malo mleka ali ruma. Iz beljakov in preostalega sladkorja stepemo trd, a še mazav sneg in ga primešamo.

Testo razvaljamo, namažemo z nadevom in potrosimo z mandlji (sem jih že pozabila - bilo je užitno, a bistveno slabše!). Zvijemo, naprej delamo kot z drugimi poticami: pustimo vzhajati in damo v vročo pečico ALI ne vzhajamo in damo v mrzlo pečico, da vzhaja, ko se pečica greje, ALI vzhajamo čez noč v hladilniku.

teta torta

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

21. mar 2007 20:35

Teta torta, krasno, da deliš z nami ta recept   Bi lahko napisala še recept za testo, prosim???

Oziroma, še bolje bi bilo, če bi recept napisala v bazo. Res bi bilo škoda, če bi se "zgubil" v forumu

stana

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

21. mar 2007 21:21

Oh, saj receptov za testo za potice je pa že toliko! Moj je takle: 1 kg moke 1/2 l mleka 4 dag kvasa 10 dag sladkorja 1 zvrhana žlička soli 250 g masla ali margarine 2 žlici olja 3 rumenjaki 1 žlica ruma 1 limonina aroma (tista majhna od Dr. Oetkerja) Moko presejem v skledo (imam velik Boschev mikser, star skoraj 40 let, v katerega mešalni skledi s kovinskim kavljem lahko delam testo iz do 2 kg moke!). Mleko s sladkorjem segrejem, da je mlačno. Nekaj ga odlijem v skodelico, v njem razmešam kvas in nekaj žličk moke ter vse skupaj zlijem v jamico, ki jo naredim v moki v skledi. Preostalemu mleku dodam na koščke narezano maslo ali margarino in še malo segrevam, da se maščoba stopi. V skodelici zmešam rumenjake in sol (da soli ne pozabim in včasih so rekli, da postanejo tako rumenjaki bolj rumeni) in to primešam mleku. Dodam še olje, rum in limonino aromo. Medtem kvas v moki vzhaja (na moki, s katero sem ga potresla, se naredijo razpoke). Zmešam ga z moko in dodajam mleko. Stepam (pri mojem mikserju to traja 8 minut), da je testo elastično in se loči od sklede in mešalnega kavlja. Potem pa kot običajno. Testo vzhaja, razvaljam ga, namažem z nadevom, zvijem, položim v model, ki ga namažem z maslom in potresem z moko (skorja mi ni všeč, če je model potresen z drobtinami), "prešpikam", premažem z mlekom in prvo potico v seriji navadno postavim kar v mrzlo pečico, ki jo vključim. Naslednje seveda pustim vzhajati in postavim v vročo pečico. Torej, Stana, tvoji želji sem ustregla. Mislim, da bom nadev tudi dala v bazo, testa pa verjetno ne, ker moram reči, da ne mislim, da je moja potica najboljša (in sploh ne najlepša). Večkrat ima luknje, zlasti če pečem v okroglem modelu. Nas pa to še nikoli ni preveč motilo, na okus nič ne vpliva! Moja babica je navadno rekla: "S tem tadlom (= napako) bo snedeno." Vendar: nisem še jedla štrudla, ki bi mi bil bolj všeč kot moj, tudi takih tort ne prav dosti, jedla pa sem že nekaj potic, ki so bile boljše (in predvsem lepše) od mojih. teta torta

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

21. mar 2007 21:24

Vseeno bi bilo lepo, če bi bil v bazi. katti

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

21. mar 2007 21:38

Hvala stana

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

22. mar 2007 6:10

Moja babica, rojena leta 1900, pa je kakav, malo mleka in masla dodala delu testa, ki ga je odvzela kvašenemu testu, omesila in ko je valjala, je najprej razvaljala "belo " testo, potem enake velikosti " temno " testo. Vse skupaj zavila in dala v pekač, malo vzhajala in dalal pečt. Mi je pa žal, da sem bila takrat premlada in nisem nič zapisala, kako je točno to počela. To imam v spominu. Imam pa nekaj drugih njenih tastarih receptov. Kyara

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

22. mar 2007 8:25

Kyara, mislim, da bi bila to lahko "dvobarvna potica". Vem, da sem že videla recept, mogoče v Slovenskih narodnih jedeh. Bom pogledala. teta torta

sabrina  

član od: 31.8.2001

sporočila: 213

22. mar 2007 8:36

Teta torta, prisrčna hvala za recept. Upam, da bo tokrat uspela potica.

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

22. mar 2007 9:22

Teta torta, tudi z moje strani hvala za recept za nadev. Enkrat sem delala nadev po nekem drugem receptu, pa je vse teklo ven. Sweetie

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

22. mar 2007 9:38

Saj ne garantiram, da vam bo potica všeč - okusi so pač različni - a marsikomu je. teta torta

zvezdica55  

član od: 8.8.2006

sporočila: 555

23. mar 2007 11:02

Jaz delam čokoladno filo po tem receptu kar pomnim. Včasih sem dodajala jajca, potem sem jih spustila. Pa namesto samo moke sedaj dam kokos, orehe, lešnike, piškotne drobtine, tako po občutku, kar imam pri roki. Tudi pri sladkorju "šparam" in ga dam pol manj, poskušam in vidim kako sladko je. Če imam še kaj ostankov kisle ali sladke smetane, pa še to dodam. Skratka, fila je zmeraj malo drugačna in vsakokrat pravijo vsi, tako dobre pa še nisi nikoli pripravila . Še malo, pa bomo spet pekli. zvezdica55

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti