Problem s kremo za torto

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

tema odprta - 21. mar 2007 12:38 | ogledi: 2.218 | odgovori: 13

Ne uvrščam se ravno med najbolj izkušene "cukrpekarce", zato prosim vse bolj izkušene za pomoč. Navadno pripravljam kakšne skutine torte, ki mi grejo kar dobro izpod rok, zadnjič pa sem pripravljala črni gozdiček, za nadev pa sem uporabila rastlinsko smetano. Torta je bila narejena dan v naprej, izgledala fantastično, okus pa veliko razočaranje. Smetana je bila povsem trda in kar nekako drobljiva. Povedano preprosto; nekako se je valjala po ustih in ni bila nič kaj kremasta kot navadna smetana. Navadne smetane se nekoliko bojim, da ne bi bila dovolj trdna. Danes bi morala za jutri pripraviti čokoladno torto in doživljam prave paranoje. Zdi se mi, da sem se z rastlinsko smetano nekoliko skregala, saj ne bi želela, da bi se ponovila ista zgodba kot pri črnem gozdičku. Recept pravi, da naj v vročo smetano nadrobim čokolado in jo pustim nestepeno stati čez noč. Res ne bi delovalo, če bi kremo pripravila že danes? (Nekako bi rada bila prepričana že danes, da je torta ok, ker bi tik pred zdajci jutri težko kupila kulturno torto). Bi katera vedela, kaj je šlo narobe pri rastlinski smetani ali pač takšna je?Je mogoče problem v tem, da torta ne bi smela stati preko noči? Kaj menite? Vsak nasvet bo zelo dobrodošel! Hvala!

fresh

harmonija  

član od: 12.8.2003

sporočila: 222

21. mar 2007 12:49

Ojla! Za torte in kremšnite vedno kombiniram 2/3 navadne in 1/3 rastlinske smetane. Navadna da pravi okus, rastlinska pa čvrstost brez kremfixa. Če hočeš že danes stepati čokoladno smetano, pripravi vse po navodilu in namesto čez noč v hladilnik postavi za pribl. dve uri v zamrzovalnik, vmes malo premešaj, da smetana ne kristalizira. Lep pozdravček & dober tek! harmonija

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

21. mar 2007 12:53

fresh, za fine torte ne uporabljaj rastlinske smetane. Ta, posebno če jo res temeljito stepeš, postane naslednji dan kot umetna "šlag pena". Uporabi pravo smetano in utrjevalec, ali pa naredi masleno kremo. Črni gozdiček sem naredila že dostikrat, s smetano, pa je bila dobra par dni. Lisa

stara  

član od: 12.10.2005

sporočila: 380

21. mar 2007 12:58

Drži se recepta za torto črni gozdiček - uporabi pravo smetano. Torta bo OK - boš videla. Nič bat. Pri čokoladni kremi - kot je recept: smetano segrevaj in v njej raztopi jedilno čokolado. Ohladi, postavi na hladno in naslednji dan stepi - vse bo OK! stara

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

21. mar 2007 13:01

Aha, super. Potem bom pa kar mirno postopala po recptu, mirno spala in jo jutri dokončala. Ja, tale rastlinska smetana v črnem gozdičku je bila točno taka kot pravi Lisa. Pa sem jo že enkrat prej delala z navadno smetano in je bila fantastična! Hvala vsem! fresh

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

21. mar 2007 13:18

No, punce, pa boste počasi prišle na moje, ki NIKOLI ne uporabljam rastlinske smetane. Pa hvala, da govorite o "navadni" smetani (jaz ji pravim "prava" smetana) in ne o "živalski" smetani, kar se mi zdi grozen izraz! Tudi prava smetana, ki ji dodaš kremfiks ali želatino, je obstojna, okus pa je popolnoma drugačen. teta torta

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

21. mar 2007 13:28

Teta torta! Tebi pa še prav posebna zahvala! Nedavno si me rešila s svojim nasvetom (nekje pod nekim receptom za torto, je tvoj nasvet, kako delati biskvit) za biskvit. Prvi, iz originalnega recepta je bil grozljivo drobljiv( recept ni bil s kulinarike), tako, da me je bilo strah, kaj bo. Potem sem ga naredila po tvojem recpetu in zadeva je bila super! Kot sem že omenila, se te obrti šele učim (za razliko od ostalih kulinarčnih smeri, kjer sem kar precej doma, je pa seveda vedno kaj novega in podučnega), zato je vsak nasvet blazno dobrodošel. Sem razmišljala, da bi v smetano vmešala še narezane pomaranče, ker je torta nekako čokoladno pomarančna (dodatek pomarančne marmelade). Kaj menite o tem? Bi bilo okusno? fresh

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

21. mar 2007 14:10

Fresh, predvsem te opozarjam, da ne dodajaš nobenih pomaranč, ki jih nisi "filirala": torej olupila kot jabolka in nato izrezala krhlje brez kakršnih koli kožic. Bele kožice namreč zadevo naslednji dan močno pogrenijo. Jaz bi na tvojem mestu rajši torto malo napojila s sveže iztisnjenim pomarančnim sokom (mogoče nekoliko osladkanim, da torta ne bo preveč kisla) in v kremo dodala nekaj nastrgane pomarančne lupinice (če si upaš ali imaš bio-pomaranče) in/ali pomarančnega likerja, če torta ni otroška. teta torta

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

21. mar 2007 14:18

Aha, tole s pomarančnim sokom sem imela v planu. Skrbi me namreč pomarančna marmelada, ker je grenka. Naredila bom pa kar s pomarančno lupinico. Bo najbrž še najboljše. Smem vprašati še, v čem je dejansko poanta hlajenja nestepene smetane s čokolado preko noči? Ali to pomeni le to, da pač mora biti smetana dovolj hladna za stepanje ali kaj drugega? Pri že stepeni smetani razumem, zakaj bi jo pustila stati preko noči, pri nestepeni pa mi nekako ne gre v račun. Teta torta, pa še za en nasvet bi prosila. V veliko biskvitov se dodajo zmleti mandlji ali lešniki. Kako nadomestiti te, če je v družbi alergik na oreščke? Zadnjič sem poskušala nadomestiti z moko, pa ni bilo v redu. fresh

STANEJ  

član od: 4.9.2006

sporočila: 186

21. mar 2007 14:34

Jaz sem včeraj tudi naredila kremo sladka smetana +čokolada. Rabila sem jo kot kremo za pecivo OREHE, ker se mi je mudilo sem jo za tri ure postavila ven na balkon, bilo je zvečer , ko je že bilo res hladno. Kasneje se je res lepo stepla. Ko pa ni sile pa jo rajši pustim čez noč v hladilniku. lp , stanej STANEJ

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

21. mar 2007 14:43

Aha, torej je poanta v tem, da se zares dobro ohladi. No, super. Hvala vsem! fresh

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti