Korenčkov frutek

sycia  

član od: 4.12.2001

sporočila: 139

tema odprta - 20. feb 2002 22:47 | ogledi: 7.066 | odgovori: 7

Lepo pozdravljeni vsi!

Prebiram forume in sem cisto navdusena, kako ste nekateri pripravljeni pomagati z nasveti.

Tudi jaz bi rabila kaksnega. Imam 5mesecnega sincka Adama, ki ima zelo rad frutke. Lani sem za poskus usjala korenje (s fantom sva se lotila vrtnarjenja), ki je bilo zelo zdravo in sladko, ceprav je bilo gojeno bio - brez kakrsnih koli dodatkov. Letos spet upam na obilen pridelek. Doma imam tudi sokovnik na centrifugo za sok. Sicer je sveze iztisnjen sok najboljsi, vendar pa bo korenja ogromno (vsaj upam, semena imam res veliko) in bi ga nekako rada usteklenicila. Zbiram ze steklenicke in zamaske od frutkov in podobnih pijac, zanima pa me, kako neki naj naredim, da bi mi taksen domac sokec zdrzal vsaj 2 meseca ne da bi se pokvaril brez kaksnih dodanih sladkorjev ali citronske kisline, se pravi: 100% korenje. Pri Fruktalu jim to uspe. Ali je isto mogoce tudi pri meni doma?

Imam tudi sterilizator za steklenicke. Okvirno sem razmisljala, da bi steklenicke najprej sterilizirala, mogoce malo prekuhan sok vlila vanje, jih zaprla in spet kuhala... kaj vem, koliko casa.

Ima kdo kaksno idejo? Na pomoc!

Sycia

TIUBA  

član od: 5.1.2002

sporočila: 157

21. feb 2002 11:53

Lepo pozdravljeni! Z veseljem vam bom pomagala. Imam nekaj izkušenj s kuhanjem korenčkovega soka, ki bi bil lahko podoben frutku po izgledu in okusu. Jaz namreč sok, ki je gosti jabolčno-korenčkov sok, pripravim takole: 2 kg očiščenega korenja skuham v 1 litru vode 3 kg jabolk skuham v 1 litru vode Oboje zmiksam s paličnim, med sabo zmešam in dodam 8 litrov vode, 8 dag citronke 1,5 kg sladkorja in 1 vanilij To kuham v zelo velikem loncu, da počasi zavre. Dam v ogrete steklenice in jih zaprem z zapiralcem za steklenice. Sok imam še od jeseni, pa je še vedno tak kot je bil. Oz. zmanjkalo mi ga je, saj sem včeraj odprla zadnjo steklenico in je bil zelo zelo dober. Meni se zdi to najboljši sok, kar sem jih kdaj pila, po vrhu je pa še domač in sad mojega dela. Pred uporabo ga je treba pretresti, saj grejo usedline na dno. Mogoče bi se namesto jabolk dalo uporabiti samo korenje. Nisem še poskusila, saj delam po receptu, ki je preizkušen. Na zdravje! Sporočilo je spremenil(a) TIUBA dne 21. feb 2002 15:32:02 Tina Uštar Sporočilo je spremenil(a) TIUBA dne 21. feb 2002 15:32:57

tkangler  

član od: 5.11.2001

sporočila: 50

21. feb 2002 13:48

Draga Sycia! Če prisegaš na naravno in bio, potem je bolje, da otroku več ne daješ Frutekov, temveč raje Hippove sokove. Pa ne da bi delala zdaj kakšno (anti)reklamo za firmo! Poglej enkrat na etiketo, kaj je vse v Frutekih: modificiran škrob, citronska kislina,... Verjetno si kdaj že dobila v roke seznam dodatkov k hrani (kratice kot E 331 in podobno). Iz izsledkov je razvidno, da so določeni dodatki precej zdravju škodljivi. Med njimi je tudi citronska kislina, ki sicer pripomore k temu, da je sok obstojen in kiselkastega okusa. Poznam deklico, ki je od resnično prekomernega uživanja sokov, ki so vsebovali citronsko kislino, skoraj umrla. Zdaj pije samo sok od jabolčnega kompota. Domače korenje je izvrstno, če ga stisnemo in pijemo njegov sok. Tudi sama pridelam domače korenje brez umetnih gnojil in škropiv. Ko je poleti dovolj zrel, ga sproti pobiram, pozimi pa ga polovico poberem, operem, osušim in spravim v hladilnik, kjer lepo počaka, ostalo polovico pa ga pustim kar v zemlji in ga ob odjugah pobiram. Me veseli, da še obstajajo mamice, ki svojim otrokom, namesto da bi visele pred TV, pripravljajo zdrave obroke. Kar ostani pri svežem soku in mnogo užitkov ob pitju! Tanja Kangler

sycia  

član od: 4.12.2001

sporočila: 139

21. feb 2002 14:43

Draga Tanja, Adamu dajem vecinoma jabolcne frutke, ki so (vsaj tako pise) 100% in kombinacijo jabolko-grozdje (ta sok je tudi meni tako vsec... JOJ!). Vseh drugih pa ne, ki so izdelani iz sadnih in zelenjavnih kas. Za enkrat mu rajsi dajem frutke, ki so pakirani v manjsih kolicinah, ker 2dcl (Hipp) ne more spiti naenkrat, v hladilniku pa rajsi ne hranim odprtih steklenick - ce se le da. Teh pet mesecev pa sem redkokdaj gledala tv. Skoraj ves cas sem posvecala otroku. In tudi v prihodnje ga bom. Me pa prav srbijo prsti, da bo ze konec te zime in bom lahko zacela brskati po zemlji in gledati rastoce rastlinice. Pa hvala lepa za odgovor Sycia Sporočilo je spremenil(a) sycia dne 21. feb 2002 20:49:27

tkangler  

član od: 5.11.2001

sporočila: 50

1. mar 2002 14:28

Zadnjič sem pozabila pripomniti še to, da sem tudi jaz shranjevala stekleničke, v katere sem hotela shraniti domač jabolčni sok, ki ga ponavadi dobim v večjih količinah in takrat še nisem imela sokovnika za stiskanje svežega soka. Glej ga zlomka! Ko sem v stekleničke nalila zagret sok, jih zaprla, je s stekleničk pometalo (!!!) vse pokrovčke. Imela sem sicer stekleničke od Hipp-ovih sokov. Lahko da so Fructalove boljše. Raje preskusi zdaj, kot pa da boš jeseni norela tako kot jaz in sok prelivala v litrske steklenice. Tudi jaz že komaj čakam zemljico za nohti! Lep pozdrav oz. dijo (tako pozdravi naša malčica)! Tanja Kangler

sycia  

član od: 4.12.2001

sporočila: 139

1. mar 2002 23:11

Naaaaaaajlepša hvala, Tanja! Po tvojem predlogu bom poskusila že zdaj. A si mogoče ti še po tistem, ko si nalila v stekleničke vroč sok, te stekleničke še kaj kuhala? (kot nekateri to delamo s kompoti, da lepše primejo pokrovčki in da se jih manj pokvari). Pravzaprav me zanima KDAJ je pometalo dol pokrovčke? Že takoj po ustekleničenju? Hvala lepa za odgovor papa Sycia

tkangler  

član od: 5.11.2001

sporočila: 50

4. mar 2002 7:33

Oda stekleničkam... Stekleničke sem napolnila, jih zaprla in postavila v pečico, ki sem jo zagrela na 70 -80 stopinj Celzija. Stekleničke sem grela cca. 1 uro. Nato sem pečico ugasnila in stekleničke od večera do jutra pustila v pečici, da so se počasi ohladile. Zjutraj so bile stekleničke brez pokrovčkov. Sok sem zlila v lonec, ga ponovno zagrela, nalila v stekleničke in zaprla. Tokrat jih nisem dala v pečico. Že čez pol ure so vratovi stekleničk zijali v prazno. Sok je na koncu končal v litrskih steklenicah - verjetno že čisto brez vitaminov. Zdaj uživamo samo še v njegovem okusu. Ciao! Tanja Kangler

sycia  

član od: 4.12.2001

sporočila: 139

4. mar 2002 9:52

Draga, Tanja tole se bere kot kakšna komedija, najbrž pa takrat ni tako izgledalo. Ja, hvala za informacije, bom tudi sama poskusila s kakšnimi 3 do 5 stekleničkami za enkrat. LP Sycia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti