Zeliščni vrt

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

21. mar 2012 10:27

Jaz sem včeraj začela en velik projekt, ker imamo ob vrtu okroglo kamnito korito, ki ji nekoč služilo kot ribnik. Pa smo nasipali not več plasti različne zemlje, zdaj pa je v pripravljenosti, da posadim zelišča v zemljo. Najprej sem mislila narediti skalnjak, ampak je ta spiralna oblika veliko lepša. 

Brgita, kamnov je vsepovsod veliko. Največ jih je ob kakšnih rekah.

yulchi

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

21. mar 2012 11:15

Joj kako lepa spirala je ta na sliki. No, pa z nekaj domišljije si lahko komot narediš svoj načrt, pa še posebno vrednost bo imel, ker bo unikaten. Piko na i pa itak dajo potem zelišča, če so zdrava in morda tudi barvno usklajena. Prav lepo je potem, ko se ti posreči najti kakšno novo začimbnico ali kakšno, ki je redkost...

Veliko uspeha ti želim. 

kara

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

21. mar 2012 11:54

Jaz bom letos že 3 leto gojila zelišča na balkonu. Izkušnje pa imam sledeče: vrtna zemlja in ne prezgodnje presajanje vzgojene bazilike, ker je občutljiva na zmrzal in nizke temperature.

V korito ponavadi posadim kupljene vzgojene rastline:timijan, majaron, peteršilj, origano, baziliko. Imam ga ves čas na soncu, saj le tako bujno uspevajo. Drobnjak, žajbelj in rožmarin imam vsak v svojem loncu. Drobnjak je bil celo zimo na zunanjem oknu, sicer se je posušil, ampak že zopet zeleno raste. Tudi žajbelj je lepo prestal zimo na zunanjem oknu, rožmarin pa sem imela v stanovanju v hladni shrambi in se je lepo obrastel.

Zaenkrat imam na balkonu drobnjak, žajbelj in rožmarin. Z ostalimi pa bom počakala vsaj še mesec dni. Namreč trenutno imam v teh posodah čebulice narcis in tulipanov.

Lani sem tudi gojila češnjev paradižnik in je odlično uspeval.Dodala sem sicer gnojilo za paradižnike in je podivjal do 2 m višine. Očitno je bila prebogata zemlja. Ga je pa v suši potrebno močno zalivati. Pa oporo nastaviti že takoj, ker jo je kasneje nemogoče namontirati, saj se lahko poganjki uničijo.

Razmišljam tudi o koriandru, vendar sem slišala, da ima svež neprijeten vonj, tako da še ne vem.Prvo leto sem imela tudi meto in meliso, pa se zanju nisem več odločila, ker sta se bujno razrasli po sosednjih rastlinah. Zelena pa ni primerna za zeliščni nasad, ker potrebuje ogromno prostora zase.

 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

marjanaj  

član od: 1.12.2007

sporočila: 136

21. mar 2012 12:28

Mi imamo na vrtu posebno zeliščno gredo. Poleg vsega naštetega ja tam še pelin, ameriški slamnik, baldrijan, vinska rutica, luštrek. Lani sem prvič posejala koliander. Ko je rasel je smrdel, resnično smrdel kot stenice. Ko pa ga uporabiš te zasvoji. Če surov list uporabiš v kombinaciji s kisom dobi svoj obraz, kuhan list zopet drugačnega, seme preko zime tudi uporabljam, vendar je zopet nekaj posebnega. Mi brez koliandra ne moremo več shajati. Nekaj sadik smo jeseni prenesli v rastlinjak, po najhujšem mrazu je pognal z intenzivnim vonjem in okusom.

marjanaj

Brgita  

član od: 17.8.2006

sporočila: 267

21. mar 2012 13:45

Potem je bilo lani leto paradižnika... Razbohotil se je čez pol vrta, da ga sploh nisem mogla več krotit, nazadnje sem ga malo obrezala... Res je potrebno skrbno odmeriti njegov prostor, sploh pa opore, da so dovolj močne...

Brgita

mbarbe  

član od: 16.12.2002

sporočila: 186

21. mar 2012 20:59

Sem iz Maribora, pa me zanima, kje bi lahko kupila sadike limonske trave ali citronke. Seveda ne bi tega želela kupiti v Lidlu ali Hoferju. Morda pa ima kdo v okolici Maribora viška kakšno sadiko? Bi bila zelo hvaležna.

Biba

 

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

21. mar 2012 21:29

mbarbe je napisal/a:

Seveda ne bi tega želela kupiti v Lidlu ali Hoferju.

Biba

 

Ali imaš kak utemeljen razlog, da ne bi tam kupovala? So ti mogoče prepoceni?

lp

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

21. mar 2012 21:34

mbarbe je napisal/a:

Sem iz Maribora, pa me zanima, kje bi lahko kupila sadike limonske trave ali citronke. Seveda ne bi tega želela kupiti v Lidlu ali Hoferju.

Zakaj pa ne v Lidlu in  Hoferju?

No, da te potolažim - ne bo ti jih treba tam, ker jih nimajo. Imajo pa zelo kvalitetne sadike rastlin, če jih kupiš pravi dan in če jih znaš izbrati. In, seveda, če nimaš predsodkov. Če kje, potem tu ni povezave md ceno in kvaliteto, no, da bom natančna, je, nizka cena - visoka kvaliteta.

Citronko in limonsko travo bo imela (ko bo čas zanje) vsaka spodobna vrtnarija.

rimljanka

atic  

član od: 19.8.2005

sporočila: 218

21. mar 2012 23:57

jaz se v ponedeljek posejala limonino travo, danes pa iz zemlje že kukajo mali zeleni laski. Posejala sem jih v sejalne pladnje in pokrila s plastičnim prozornim pokrovom. Naš pokrit balkon je vrtnarija v malem, saj mi pridno rastejo dve vrsti bazilike, tajska in drobnolistna, artičoke, stevia, tri vrste paradižnika, okre, melancani in sivka z  belimi cvetovi. Čez kakšen mesec pa bom posadila še tri vrste buč in kumarice. Na tak način vsako leto vzgojim kar nekaj rastlin, najbolj pa sem ponosna na artičoke, ko iz malega semena zraste velika, včasih tudi z velikimi vijoličastimi cvetovi. V toplo gredo na vrtu pa sem v šotne lončke vsadila nekaj gladiol, ki jih bom čez kak mesec posadila v cvetlično gredico in bodo malo prej cvetele. 

mbarbe citronko lahko kupiš v vsaki vrtnariji, vendar še ni sezona, ker je za citronko zaradi prenizkih temepratur še prehitro.

Vsem želim veliko vrtnarskih užitkov!!

 

 

 

atic

Brgita  

član od: 17.8.2006

sporočila: 267

22. mar 2012 9:38

Limonske trave pa ne poznam ....Bi šlo tole v mojo spiralo al se bo preveč razrastla? Sploh pa - zakaj jo uporabljate?

Brgita

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti