Zeliščni vrt

kresimir  

član od: 25.1.2002

sporočila: 180

tema odprta - 20. feb 2002 18:26 | ogledi: 15.279 | odgovori: 52

Relativno nov sem v forumu in ne vem ali ste tole temo že obdelali.

Prosim za pomoč!

Danes dopoldan sem kupil neka vrst zelišč, ker bi si rad uredil lastni zališčni vrt.

To je že tretji poskus!!! Sprejemam vso pomoč!

Hvala.

lp.krešimir

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

20. feb 2002 18:44

Nič nisi napisal, ali boš gojil zelišča v lončkih na okenski polici ali na vrtu in tudi ne, katera semena si nabavil. Daj kaj več podatkov. Jaz sem lani na oknu kuhinjskega balkona v bloku gojila drobnjak, rožmarin, baziliko, peteršilj, timijan, šetraj, koper in meliso in čeprav začetnici, mislim da mi je kar uspelo. lp, Irena

kresimir  

član od: 25.1.2002

sporočila: 180

20. feb 2002 18:57

Kupil lončke: origano,rožmarin,estrgon,bazilika,timijan,majaron. Rad bi imel vrt pri roki, se pravi na okenski polici ali na balkonu. Predlagajte mi: vsako zelišče posebej ali ... lp

svetladom  

član od: 30.1.2002

sporočila: 49

23. feb 2002 23:38

Hello! Nimam vrta, imam pa balkon. Vsako leto spomladi si omislim zeliščni vrt v lončkih oz. kortih, ki ga gojim do jeseni, ko postane prehladno. Pred zmrzaljo porežem vse rastlinice in jih posušim ter s pridom uporabljam čez zimo kar imam,ker je boljše kot posušene kupljene začimbe, bolj aromatično. Izogibam se kupovanju semen, ker mi rastline ne uspevajo, kot bi morale (mogoče sem slaba vrtnarka), ampak kupim kar sadike na tržnici, ki mi potem lepo uspevajo čez sezono (če ne pozabim zalivati!!!). Poizkusi, ko pa greš na dopust, najdi "zalivača". Baj! svetladom

kresimir  

član od: 25.1.2002

sporočila: 180

24. feb 2002 0:40

Pzdravljena Že tretjič sem kupil sadike in se vsakokrat, ko jih takoj presadim posušijo!! Kaj delam narobe??? lp.krešimir

Morska deklica  

član od: 14.9.2001

sporočila: 114

25. feb 2002 8:24

Živjo! Jaz sem lani dvakrat nabavila sadike drobnjaka, pa so se mi obakrat na njem pojavile nekakšne rdeče pike (bolezen?). Pike so se pojavljale po celem drobnjaku, ob vsaki rdeči piki se je zelena barva drobnjaka razbarvala (svetla lisa okoli pike). A kdo ve kaj bi to lahko bilo? A ja, prvič sem drobnjak kupila na tržnici, drugič pa sem ga dobila od tašče, tako da ni mogel biti že od začetka okužen. LP. Irena

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

25. feb 2002 12:17

Torej - moja izkušnja z zeliščnim vrtom je naslednja: Nisem ravno vrtnarica in sem se zadeve lotila čisto po svoje, mogoče podobno kot Krešimir, nabavila lončke(premer od 15-25 cm, večji za peteršilj listnik, krešo, drobnjak, koper, manjši za timijan, rožmarin, baziliko) , podstavke, semena, zemljo... NObene posebne zemlje (mislim mešanic) nisem imela, vzela sem kar tisto, ki mi je ostala od rož. Posejala sem semena, jih malo pogrnila in zalila, potem pa čakala in tam, kjeer je prišlo ven preveč, pač naknadno "preredila". Kreša me je razveselila po nekaj dneh, drobnjak in peteršilj spoh nista ven prišla, tako da sem postopek po mesecu dni ponovila in bila takrat bolj uspešna. Peteršilj sem dokrajčila okoli novega leta (mislim, da je imel premalo svetlobe in da se je zemlja preveč izčrpala, najbrž so bili zato zadnji odganjki bolj kilavi. Drobnjak se je prijel in precej razrasel, podrezujem ga približno enkrat tedensko na cca 4 cm. Ne vem, če je to prav, ampak ker se obrašča, narobe že ne more biti. Koper sem predlani posejala prezgodaj in sem imela v začetku avgusta namesto cvetov (za kumarice) že svoja semena, potem pa sem jih lani posejala pozneje (proti koncu aprila) in ga z obtrgavanjem bremzala, da ni prehitro odcvetel. Tudi lani sem shranila seme in razmišljam o tem, da bi ga letos sejala v dveh rundah. Tudi bazilika mi je lani bolje uspela kot prejšnje leto, ravno tako sem jo obtrgavala, da ni postala "lesena". Lani sem imela dva rožmarina in sem enega čez poletje presadila kar na mamin vrt, potem pa jeseni spet v cvetlični lonček za čez zimo. Oba sta preživela, pač toliko, kolikor jih nismo porabili. Uf, sem se razpisala - saj pravim, nisem profi, se bolj na napakah učim. Pa še to, morda ni nepomembno - ker imama tako službo, da me večkrat po cel dan ni doma, včasih tudi pozabim kak dan na svoje rastlinice, ali pa preprosto nimam moči, lani so preživele tako sušne dneve, kot pretirano močo, hočem reči, niso bile pretirano občutljive na mojo "pozabo". Pa vprašajte, če še koga kaj zanima. Lp, Irena Sporočilo je spremenil(a) piškotek dne 25. feb 2002 12:19:33

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

25. feb 2002 14:25

Živjo! Rada bi vas zgolj na nekaj opozorila. Če doma v lončkih gojite rastline, ki jih nato dodajate jedem, nikakor ne uporabljajte zemlje za lončnice ali kaj podobnega. Gre namreč zato, da je take vrste zemlja zares namenjena le lončnicam, ki jih ne uživamo, saj vsebuje veliko škodljivih snovi. Mogoče se motim in nimajo vse istega izvora, vem pa, da je ta zemlja odpad iz čistilnih naprav, ki vsebuje veliko hranilnih snovi, poleg pa tudi veliko škodljivih... in zato je ne uporabljajte v zeliščnih vrtovih!!! Ana Češnovar

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

26. feb 2002 10:52

Ups!. Ana, hvala za opozorilo. Zares se nisem poglabljala v sestavo in izvor zemlje, se bom pa letos prav gotovo. Hvala! Irena

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

26. feb 2002 15:35

Z veseljem pomagam... Pa še kdaj! Ana Češnovar

sycia  

član od: 4.12.2001

sporočila: 139

26. feb 2002 23:03

Uuuuuu!!! Ana, hvala! Torej bi bilo boljše uporabiti vrtno zemljo. Pa še eno vprašanje, če kdo ve. Zakaj se v zemlji, v kateri imam drobnjak na okenski polici, "drstijo" mušice in jih je zadnje čase polna kuhinja? (no, pa tudi mimo računalnika je ena priletela pravkar) To ni apetitlih! Bljak! Kako se jih znebiti? Slučajno sem se spomnila: drobnjak je baje dober pri uravnavanju sladkorja v krvi in je zelo priporočjiv za diabetike. Lep pozdrav! Sycia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti