Prava domača kranjska klobasa

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

12. mar 2007 18:16

Brez skrbi lahko poizkusite kranjske klobase TMI košaki in res so dobre,vendar bi vseeno dal prednost ruškim.So pa košaške lažje dostopne. ati zlati

nasha  

član od: 30.12.2006

sporočila: 477

14. mar 2010 10:00

V zadnji reviji vip sem prebrala ocenjevanje kranjskih klobas. Klobasa, ki ni bila toplotno obdelana je bila najslabše ocenjena glede na senzorične lastnosti. Piše tudi o pravilih za izdelavo klobase, ki naj bi se imenovala kranjska klobasa. Se mi zdi, oziroma sem sigurna, da klobasa, ki se potunka v vrelo vodo in potem pusti v vodi stati 10 minut, ni niti blizu domače kranjske klobase, ki je nastala doma na kmetih in se je njena izdelava prenašala iz roda v rod, kuha pa se slabe pol ure. Je pa dejstvo,da ima v naši deželi deset proizvajalcev certifikat za izdelavo kranjskih klobas po tem receptu, samo ne vem kdaj so kmetje toplotno obdelovali svoje klobase, ki so jim rekli kranjske. Lp Nasha

vassko  

član od: 6.7.2009

sporočila: 2

24. mar 2010 11:27

Nosilka medalje za leto 2009 je Arvajeva kranjska klobasa. Meni se zdi kr OK.....je pa res da sem Primorec in v bistvu niti ne vem kakšnja je "prava" kranjska.... vassko

bios  

član od: 3.3.2006

sporočila: 72

22. okt 2011 18:54

Pozdravljeni!

Danes sem si, po dolgem času, zaželela kranjsko klobaso. Prodali so mi nagrajeno, najboljšo...

Klobasa je brez vonja in okusa in še senca ni tiste, ki jih je jedel moj oče.

Ali se še kje dobi prava kranjska klobasa?

Hvala za morebitne odgovore.

bios

ibiza  

član od: 4.10.2005

sporočila: 688

22. okt 2011 19:30

Za pravo kranjsko ne vem, vem pa za zelo dobre klobase za kuhanje in kmečke klobase za kuhanje - proizvajalec Kmetija Žunar.

Pri teh kranjskih me pa moti predvsem nitritna sol. Za njo ni prav nobene potrebe, če je izdelek narejen po dobri higienski praksi. Isto velja za mesno testo in dodatek vode. Če je meso dobro, dodaš samo toliko vode, da lahko zmelješ česen. Ampak potem to že ni več kranjska....Žal!



peter

Sporočilo je spremenil(a) ibiza dne 22.okt 2011 19:32

darč  

član od: 30.3.2011

sporočila: 39

22. okt 2011 21:03

Moje mnenje o kranjskih klobasah je takšno:

Mesar dela ali naj bi delal kranjske klobase po starem receptu.

Kvaliteta mesa  je danes sigurno drugačna kakor pred par desetletji -Genetika, umetna hrana itd.....

Danes so tudi prav redke kmetije ,kjer še kuhajo v kotlih za večje število prašičev -morda za tiste,ki naj bi ostali doma ali pa bili namenjeni žlahti,prijateljem in boljšim strankam,za nepoznane kupce pa najbrž ne.

Iz ž kvalitete sestavin pa ne moreš narediti izdelka A kvalitete.

Ljudje smo danes presiti mesa - včasih je bil praznik,ko je bilo meso na mizi -sedaj to ni več.

Včasih nam je Velika noč ,smenj in miklavž nekaj pomenilo - danes je vse to izgubilo pomen.

Domicelj je že pred veliko leti napisal , oziroma zapel pesem :

Plastične so že solate,

z njimi krmiš avtomate .....

Lahko se samo zamislimo in sanjamo o starih časih ,ko smo bili ljudje še ljudje itd ....... in nismo toliko pljuvali v svojo lastno skledo  in v sklede naših zanamcev.

 

darč

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti