Pomoč matematika

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

10. avg 2013 9:18

Hm, težka bo, če gre za popravce v avgustu, še dober teden je do njih. No, pa saj se najbrž motim in lanna kar tako zanimajo polinomi in logaritmi.

rimljanka

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

10. avg 2013 10:38

lann, opremljen si z vsem, kar moraš vedeti (problem je le, če ne veš - ali tvoj sin ne ve - kje so  šolski zvezki in kjige in če si (je) izgubil telefonske številke človekoljubnih sošolk, ki jim gre matematika). Ežoj je dal tehnično in pedagoško popoln nasvet, Rimljanka pa je dodala še časovno dimenzijo. Ni kaj dodati.

Drugače pa tudi kak študent matematike ali česa drugega naravoslovnega ne bo preziral finančnega vira, kot so inštrukcije. Prav verjetno je, da se celo na kulinariki skriva kakšen.

Sonja

lann  

član od: 8.11.2012

sporočila: 54

12. avg 2013 16:33

V zvezku neki malega piše ma jaz bi rad razložil matematiko pa ne vem kako

lann

Vesnuska  

član od: 1.1.2011

sporočila: 944

12. avg 2013 17:06

V zvezku piše to, kar si je zapisal(a). Trud, ki ga boš moral ti vložiti, da se stvar naučiš in nato razložiš, ni nič manjši, kot če to stori sam(a).

Če na vsak način hočeš pomagati, ti svetujem, da si izposodiš kak učbenik priprave na maturo, npr. Dušan Kavka: Matematika v srednji šoli.

Vesnuska

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

12. avg 2013 17:46

Iann, če nekdo, ki je v zvezku nekaj malega zapisal, pohlevno čaka , da bo ata razložil, kako se zadeva uporablja - in ata ne ve kako - je najbolj vzgojno naslednje:

- Da najstnik ponavlja razred. Se je že marsikdo tako lepo streznil. Se je tako naučil, da je treba biti marljiv pri delu in tudi snov se je v drugem poskusu, ko v prvem ni šlo, lepo usedla. Če se bo sedaj, en teden pred popravci še kar iskalo razlage za nekaj, kar bi moralo biti že zdavnja utrjeno, je verjetnost, da se bo popravni naredil, minimalna. In tudi ni velike verjetnosti, da bodo ocene, če bo najstnik naredil popravca ob taki mentalni koncentraciji v naslednjem letniku bistveno boljše - otrok še snovi iz lanskega leta ne bo postavil tja, kamor sodi in mu bo nova snov delala dodatne težave in se bo zgodba iz prejšnjega šolskega leta ponovila.

- To, če ti nisi močan v logaritmih in integralih - je pač tako, da tega ne potrebuješ v življenju in da ti ni nihče razložil tega. Jaz sem v srednji šoli vprašala profesorico matematike, zakaj za vraga potrebujem v mojem bodočem družboslovnem življenju integrale in nam je gospa lepo razložila, da se s tem računa ploščina pod nelinearno krivuljo in da je večina pojavov v naravi in družbi nelinearnih in da se to rabi pri vsaki kolikor toliko resni statistiki in še marsičem. Gospa je seveda imlea prav, v drugem letniku smo družboslovci pravl eloo odvajali in integrirali in gorje tistemu, ki je tam zmrznil (ker je padel na statistiki in je ponavljal letnik) Hočem reči, da bo tudi tvoj otrok to potreboval v nadaljevanju življenja in je pač tako, da karkoli človek prešprica ali na karkoli se prišlepa, to ga vedno nekako počaka in izstavi račun za šlepanje. Zato ni druge, kot da se resno vzame knjiga v roko in je čisto vseeno, koliko let še se bo hodilo v srednjo šolo, če bo pristop pišmehuovski, se bo hodilo še dolgo. In namesto tega, da ti iščeš pomoč na kul.slo, je bolj produktivno, če se pogovoriš z otrokom v smislu, koga od sošolcev se da kajvprašati in zakaj ni vprašal profesorja. Ker profesro mora to dodatno razložiti. Če noče ali se posmehuje dijaku (pa magari je slednji med bolj problematičnimi), profesor ne počne tistega, kar bi po vokaciji moral početi, to je pa učiti in naučiti. Snovi in tega, da se vedno lahko vpraša, če se vpraša s poštenimi nameni.

- Popravni izpit iz matematike je odgovornost tistega, ki ga mora narediti in ne odgovornost staršev. V srednji šoli se morajo otroci naučiti, da so odgovorni (je skrajni čas za to) in se soočiti s posledicami svoji ravnanj. Asistiranje in korekcije staršev so v tem kontekstu kontraproduktivne. Namesto matematike pokaži otroku, da ga imaš rad ne glede na vse. Ampak da to ne pomeni, da boš požrl vsako bedastočo, ki jo bo otrok priredil. In da boš bolj cenil otroka, če bo pokazal, da popravlja lastne napake. Pa magari, če bo padel na avgustovskem popravcu.

-

Vendelina jr.

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

12. avg 2013 21:56

, a ste videli, kako to mi querida amiga napiše, pa, da ne slišim kakšnega jamranja!

ežoj

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

13. avg 2013 8:59

Ay, mi querido amigo...

Vendelina jr.

ribica  

član od: 31.10.2002

sporočila: 525

13. avg 2013 16:52

Vem, da je izven teme, morda pa mi bo kak prijazna dusa odgovorila:

Lahko v Sloveniji dijak dela popravca samo zato, ker bi rad visjo oceno iz nekega predmeta?

Razlozim: ena puncka iz nase vasi (v Italiji) obiskuje gimnazijo v LJ. Sedaj starsi in ona sama prepricujejo vse interesente, da bo punci sla na popravne izpite, ker bi rada (ker potrebuje) visjo oceno v nekaterih predmetih, da bo kasneje (cez 3 leta) imela dovolj tock za izbrano fakulteto. Meni se to zdi nekam cudno, v Italiji, namrec, lahko dela popravne izpite samo tisti, ki ob koncu solskega leta ni dosegel zadostne ocene, ne pa tisti, ki s prejeto oceno ni zadovoljen.

Hvala za informacijo.

ribica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

13. avg 2013 17:13

ribica je napisal/a:

Vem, da je izven teme, morda pa mi bo kak prijazna dusa odgovorila:

Lahko v Sloveniji dijak dela popravca samo zato, ker bi rad visjo oceno iz nekega predmeta?

Razlozim: ena puncka iz nase vasi (v Italiji) obiskuje gimnazijo v LJ. Sedaj starsi in ona sama prepricujejo vse interesente, da bo punci sla na popravne izpite, ker bi rada (ker potrebuje) visjo oceno v nekaterih predmetih, da bo kasneje (cez 3 leta) imela dovolj tock za izbrano fakulteto. Meni se to zdi nekam cudno, v Italiji, namrec, lahko dela popravne izpite samo tisti, ki ob koncu solskega leta ni dosegel zadostne ocene, ne pa tisti, ki s prejeto oceno ni zadovoljen.

Če gre za program Splošna gimnazija, potem lahko, a le v 3. in 4. letniku (ne vem trenutno sicer, iz koliko predmetov v enem roku, pa too zdaj niti ni pomembno). Temu izpitu se seveda ne reče popravni izpit, ampak je to predmetni izpit, mislim (se je v zadnje nekaj letih terminologija izpitov spremenila).

Če gre, glede na to, "da bo kasneje (cez 3 leta) imela dovolj tock za izbrano fakulteto", kot pišeš, za dijakinjo 1. letnika, potem so to seveda lahko samo ali popravni izpiti, če je bila ocenjena ob koncu pouka negativno (in to so lahko največ trije) ali pa, če bi ob koncu pouka ne bila ocenjena pri katerem od predmetov iz utemeljenega razloga (recimo zdravstvenega), dopolnilni izpit (ta obsega snov celega leta ali le del, iz katerega bi ob koncu pouka ne bila ocenjena). Imela bi lahko tudi kombinacijo popravnih in dopolnilnih izpitov (vendar mora v tem primeru vselej najprej delati - in narediti, seveda z oceno najmanj 2 - najprej dopolnilne izpite, da potem sploh lahko prsitopi k popravnim izpitom. Izpiti v avgustovskem roku se začnejo v ponedeljek, 19. 8. po razporedu, ki ga objavi šola.

rimljanka

robinja  

član od: 1.7.2012

sporočila: 11

16. avg 2013 17:15

če prav razumem in je v 1. letniku srednje šole je povsem vseeno kakšne ocene ima (samo da izdela) ker za vpis na faks štejejo samo ocene 3. in 4. letnika. robinja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti