Vlečeno testo

mijamarija  

član od: 19.4.2006

sporočila: 529

tema odprta - 1. mar 2007 12:26 | ogledi: 22.593 | odgovori: 43

hojla!

Imam problem! Nikakor mi ne rata narediti tako vl. testo da bi ga razvlekla ali pa tenko zvaljala,po nič koliko poskusih testo vedno foknem v koš.Ne gre pa ne gre

kot da bi imala fiksno idejo da mi ne bo nikoli uspelo.

Mi lahko pomagate !

mijamarija

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

1. mar 2007 12:47

Po mojem je ravno v temu problem! Verjemi, da ti bo uspelo in ti bo! Jaz ga delam po Ivačičevem receptu in mi je že prvič uspelo kot da ga delam že celo življenje (sem se šele nedavno toliko opogumila, da sem se lotila tega projekta, prej pa smo štrudel jedli le na obiskih ). Recept: pol kg presejane moke, ščepec soli, žlička olja, malo kisa in malo mlačne vode. Zamesim voljno testo, ga premažem z oljem in pustim počivati vsaj pol ure, raje dlje. Potem ga najprej razvaljam, potem pa raztegnem. Vsa umetnost. Baje pa se zelo dobro vleče, če ga preko noči vložiš v olje, potem pa vzameš ven, nekoliko popivnaš in ravnaš enako kot je opisano zgoraj. fresh Sporočilo je spremenil(a) fresh dne 01. mar 2007 12:47:55

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

1. mar 2007 12:56

Moj način:moka,sol mlačna voda,malo kisa.Dobro zgnetem,med gnetenjem parkrat vržem z vso silo ob pult(moj pult še stoji).Razdelim testo na 2 dela.Vsakega posebaj malo razvaljam na debelino2-3cm.Premažem z oljem,in z prsti potapkam kar globoko tako,da se prsti dobro poznajo.Nastane vdolbina pri vdolbini.Pokrijem in pustim počivati najmanj 30 min.Nato primem za rob in z roko začnem raztegovati sredino.Ko je dovolj tenak sredni del, položim na mizo in razvlečujem robove.Na koncu debelejše robe odrežem.Nastane tanko testo,da se vidi skozi. ena mš

mijamarija  

član od: 19.4.2006

sporočila: 529

1. mar 2007 13:00

Hojla! Fresh kako si hitra! Ko sem par dni nazaj priprabvlja testo je tako kot ponavadi romalo v koš,če bi me snemala skrita kamera bi bilo smeha.Nekaj časa sem valjala nekaj časa sem vlekla- "trgala ",hodila okli mize in da ne rečem kaj..... Ne gre pa konec,mislim da bi morala na jug tam so mojstri za vlečeno testo in pripravo vseh mogočih pit! Evo grem da probam! ha-ha mijamarija

mijamarija  

član od: 19.4.2006

sporočila: 529

1. mar 2007 13:11

Hojla! Ena mš zelo natančno sem prebrala tudi tvoj recept,no ja vse mi je jasno samo tisto tapkanje mi pa ne gre, če sem prav razumela pustiš testo vshajati šele ko ga ga razvaljaš na debelino 2-3cm in kr nekej pikaš po njem.Združila bom oboje Fresh-Enamš "mix" pa bomo videli- sporočim v vsakem primeru. Obema želim lep dan. mijamarija

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

1. mar 2007 13:11

Ajt ti samo probaj! Testo mora biti srednje trdo! Pusti ga, da se dobro spočije. V tem je poanta. med časom, ko počiva, se oblikuje nekakšna lepka snov, zaradi katere se potem lepo vleče. Ti pa želim vso srečo! Drugače pa si zraven govori: "Dobre vile, prihitite, testo mi za vleko fino naredite!" Mogoče bi pa to pomagalo! fresh

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

1. mar 2007 13:53

Vlečeno testo ne vzhaja,samo počiva.Tapka se se tako,da naoljene prste porineš v povaljano testo.Ostane manj kot cm globoka vdolbina. ena mš

mijamarija  

član od: 19.4.2006

sporočila: 529

1. mar 2007 14:08

Hojla! MIX-FRESH-ENAMŠ samo še eno vprašanje predno začnem ali se testo sme prijemati rok ali ne mijamarija

neznan uporabnik

1. mar 2007 14:30

Vlečeno testo zamesim iz moke (cca 500 g), 2 žlici kisa, malo soli in mlačne vode - količino je potrebno prilagoditi tako, da je testo voljno, prej mehko kot trdo. Vedno uporabljam Mlinotestovo namensko moko za pizzo. Dobro pregneteno testo razdelim na 2 dela in vsakega posebej zavijem v prozorno folijo in pustim, da počiva na pultu vsaj 2 uri - še bolje čez noč. Nato hlebček postavim na pomokano površino, zvaljam tanko. Nato testo preložim na prt (da se potem zavitek lažje zvija in ga začnem raztegovati. Raztegujem ga tako, kot mi je nekoč svetoval neki makedonski slaščičar, ki je rekel "tijesto se ne vuče nego baca". Pod testo dam obe roki in nad pultom (v zraku) testo raztegujem s hrbtno stranjo rok. Tako se testo na sredini res tanko razvleče, Nato na pultu razvlečem še robove, saj nisem tako spretna kot ta slaščičar. Tako vedno razvlečem zelo zelo tanko testo - skozi se mora jasno videti vzorec na prtu. Nato pa testo pač nadevam. 5 minut pred koncem peke pa testo premažem z osladkano (zelo sladko) vodo, da se skorjica malo zmehča. Imam pa en večni problem - velikokrat mi zavitek pri strani poči, ne glede na to, da ga premažem z maslom ali smetano ali samo mlekom. Morda mi kdo lahko pomaga. tedi

plopsa  

član od: 28.11.2006

sporočila: 441

1. mar 2007 15:12

receptov je že en kupček, jaz pa med počivanjem testa, nanj poveznem segret lonec, tako da počiva lepo na toplem,... pomaga pri vlečenju pa na kis ne pozabim,..... plopsa

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

1. mar 2007 15:14

V enem podobnem čveku sem razlagala kako sem gledala demonstracijo vlečenega testa na Dunaju. Ko je testo narejeno tako kot mora bit, se pravi, ravno prav mehko, se ga da v skledo in čez nalije olje. Toliko olja, da to olje sega kakih 5 cm nad testo. V tem naj testo počiva. Ko ga je vzela iz olja se je testo vleklo, da je bilo kaj. Olje ni potrebno zavrečt, saj je čisto in dobro za karkoli drugega. Od takrat še isem naredila drugače, marsi kateri gospodinji sem dala ta nasvet in vse so bile izredno zadovoljne. Pri peki nikoli ne poči. lp Vesna

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti