Baklava

SMARTY1  

član od: 26.2.2014

sporočila: 2750

19. avg 2014 16:25

Hvala za lepe besede Hedonist. In ja, rada imam baklavo "skoraj" tako kot ti ribe .

Ta "skoraj" pa zato ker se ribe lahko poje precej več naenkrat kot baklave .

SMARTY1

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4527

19. avg 2014 16:45

SMARTY1 je napisal/a:

Ta "skoraj" pa zato ker se ribe lahko poje precej več naenkrat kot baklave .
SMARTY1

Hm, ja, upam, da je poudarek na besedi "lahko" , kot ena od možnosti, ker...

lp

mzm

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

19. avg 2014 17:07

Baklava je zanimivo poglavje, ni kaj.  Tale z orehi je seveda tudi pri nas v železnem repertoarju, velikorat - vpliv Irana in Istanbula - pa zdaj delam baklavo s pistacijami in kardamomom, v preliv pa dodam nekaj kapljic rožne vode. 

 

mamamia

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

19. avg 2014 17:23

Najboljšo neklasično sem jedla par dni nazaj. Polnjena s pinjolami in potresena s pistaciji in z rožno vodo v polivki. 

Če vam je cel pleh baklav odveč, potem se enostavno naredijo rolice. Orehe daš na eno stran testa in potem zaviješ, narešeš na primerno majhne (ali velike) kose, daš v posodo , preliješ z maslom in pečeš.

Predvidevam, da so jufke in "filo" testo eno in isto?

 

Zdaj mi je prišlo na misel, da prilimam link:

 

http://www.mamaslebanesekitchen.com/desserts/lebanese-baklava-rec

 

 

Ajajaj, za nameček še tale video, v katerem pokaže par tehnik. Res uporabno za nas, ki s celim plehom te dobrote nimamo kaj početi. (ali pač  ) 

https://www.youtube.com/watch?v=Slc_r9tbmbk

 



Vanja



Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 19. 2014 17:55

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

19. avg 2014 17:52

Moj prvi spomin na baklavo: bil sem star ene 17 let, na obisku pri teti v Beogradu, jasno me je pelljala na baklave, pojedel sem jih ene 4 ali 5, kmalu mu je postalo grozno slabo.......preveč cukra pa to, no ampak moja mila teta je vedla kako me pozdravit, šla sva v en drug lokal z roštiljem in najprej sem spil dva špricerja, še danes vem,  sta bila božanksa in po nekaj minutah me je slabost minila.......pol sem pa udaril po roštlju, jasno in bil cel večer kul. Tako da imam do baklav vedno napol potegnjeno ročno zavoro - samo košček ali dva največ :)

hedonist

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

19. avg 2014 19:28

Mi jih imamo zelo radi, različne, eni bolj suhe, drugi take, da se sirup kar cedi okoli ust in po bradi ...

Orehove, lešnikove, s pistacijami, kot rombe ali kvadrate, kot roladice ali trikotnike, sarajevske, mostarske, grške, iranske, turške, libanonske ...

 

Pri nas gre "pleh" baklav (tisti ta veliki, od pečice), visoke so kake štiri cm, v manj kot dnevu ... Potem pa seveda pavza, jasno, da se cuker v telesu uravna na razumno mero ...

mamamia

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

19. avg 2014 19:51

Mamamia, navadno imam raje nekoliko bolj mokre, ampak tele so bile pa ubitačne. Na srečo sem jih jedla "za zajtrk", če bi jih zvečer, bi imela naslednji dan zagotovo migreno. 

V resnici mi ideja, da pripravim tele male zavitke, roji po glavi že kar nekaj let. Bolje povedano, vsakokrat, ko pripravljam kaj iz fillo testa.  Najbolj dobre se mi zdijo, če so še nekoliko mlačne. 

 

 

Vanja

svenska  

član od: 7.11.2008

sporočila: 337

25. avg 2014 16:15

Nazadnje smo v parih dne zmazali eno tako:

Obvezno na meniju 2-3x letno, nikoli ne zdrzi v hladilniku dalj kot 2-3 dni, zato specem vsaj dva pekaca.

svenska

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

25. avg 2014 16:18

Svenska, o koliko osebah je govora? 

Vanja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti