Baklava

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

25. avg 2014 16:35

Ahjej, pri nas takle pekač sploh ne pride do hladilnika.....

Sonja

branka.mahnic  

član od: 23.7.2008

sporočila: 1157

25. avg 2014 16:36

Svenska, po katerem receptu si pa naredila?

branka

svenska  

član od: 7.11.2008

sporočila: 337

25. avg 2014 16:39

Vanja, doma sva dva "orenk" jedca za baklavo ampak zraven je se obsezna razsirjena druzina plus druzinski prijatelji ter sodelavci v obeh sluzbah. Kot receno, naredim je 2-3x na leto in ker se tocno ve kdaj, imamo najave za baklavo ze vnaprej in nikoli se se ni zgodilo, da bi kje kaksen kos po pomoti ostal ali se, bog ne daj, vrgel stran

svenska

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

25. avg 2014 16:47

Svenska,sama ne jem baklava...toda tale tvoja je zelo lepa,sploh zanimivo zrezana.Bravo.Ideja kako zrezat kaj v okroglem pekaču,da ni vedno torta rezina.

Vrtejbenka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

25. avg 2014 20:23

svenska je napisal/a:

Nazadnje smo v parih dne zmazali eno tako:

Obvezno na meniju 2-3x letno, nikoli ne zdrzi v hladilniku dalj kot 2-3 dni, zato specem vsaj dva pekaca.



svenska

 

Bravo, svenska za tale rez, tako kot mora biti za takole baklavo!

mamamia

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

25. avg 2014 20:30

Res zelo lepo zgleda!

 

naor

svenska  

član od: 7.11.2008

sporočila: 337

28. avg 2014 21:37

Vrtejbenka, mamamia, naor - hvala za pohvale ampak dandanes s pomocjo interneta lahko izpeljes kar si zamislis. Sicer mi je vzelo nekaj casa da sem zakapirala, dejansko pa je tale razrez dokaj preprost: najprej rez na cetrtine, potem osmine, potem pa vsaki dve sosednji osmini rezes takole:

In to je to. Ce je meni uspelo pravilno razrezati ob prvem poskusu, potem bo to za mojstrice na tem portalu mala malica.

Branka.mahnic - moj nacin priprave je skupek vsega kar sem se v prvi vrsti naucila pri mami in babici ter vsega kar sem tekom let prebrala v knjigah in nasla na inernetu. Gre pa nekako takole: 

Za okrogel pekac st.36 (ali tavo kot jo je pravilno nekje na zacetku teme poimenovala rimljanka) potrebujem cel 500 g paket plus nekaj listov se iz drugega paketa vlecenega testa ali jufk (kupim v Mercatorju, pise da jih delajo v Banja Luki). Enkrat samkrat sem uporabila Pecjakove ampak so predebele in ni izpadlo kot bi moralo. Orehov nadev pripravim iz 600 g mletih orehov od tega jih je cirka 100g mletih bolj na grobo, 2 zlic krusnih drobtin, 2 zlic sladkorja in 1 vanilija sladkorja. Sladkorni sirup pripravim iz 550g sadkorja in 750 ml vode, pustim da po malem vre 15-20 minut, odstavim in ohladim. Kot vidis sem kar skrta s sladkorjem ampak koncni izdelek je ravno prav po nasem okusu, se pravi ne presladko, zato jo tudi toliko pojemo. Za polivanje stopim 250g masla in 100g Zvjezda margarine plus par  zlic olja. Pustim ves cas na vroci plosci medtem ko sestavljam  baklavo. Pekac polozim na liste testa in z okroglim rezalnikom za pico izrezem kroge po meri pekaca, ki ga premazem z mascobo (tukaj pride copic zelo prav) in zacnem: na dnu so 3 plasti, vsako posamezno premazem z rastopljeno mascobo, tukaj pa ne skrtarim. Po vrhu enakomerno razporedim nekaj pesti orehov. Potem sledita dve plasti testa (vsako plast premazemo!) in spet orehi. Vmes uporabim tudi preostale odrezke testa ki so ostali ko smo izrezali kroge. Nadaljujemo dokler ne porabimo orehov. Na koncu so tri plasti testa, izdatno premazane z mascobo. Baklavo razrezemo in prelijemo z preostankom polivke. Pecem najprej 5-10 minut na 190 st.v ventilatorski pecici, nato pa se 40 minut na 160 st.in dodatnih 5-10 v ze izklopljeni pecici. Vzamem ven, pocakàm 5-10 minut in zalijem z ohlajenim sirupom. Obtezim z prilegajocim se pekacem za 10 minut da se zgornja plast lepo poravna in da se baklava lepo potunka v sirup. Odstranim pekac, ohladim in baklavo potem drzim v hladilniku.

Podobno kot ezojev nacin priprave. Princip je isti, ostalo so samo nianse bi rekel g.Balasevic.

svenska

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

30. avg 2014 20:32

Tole je pa tako podroben opis, da se jo bom lotila še sama enkrat naredit. Mljask, se mi že cedijo sline.

LP Saša

Mir in dobro!

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

30. avg 2014 23:35

Delam podobno, le da nikdar ne uporabim margarine, se mi zdi, da pokvari okus, in nadev je le iz sladkorja in orehov, brez drobtin. Dwlam v oglatem pekaču od pečice, in sirup je zelo saldek, ker padamo na "cuker", ako "to su samo nianse" ... 

mamamia

svenska  

član od: 7.11.2008

sporočila: 337

31. avg 2014 15:24

Mamamia koliko plasti  pride v tem pekacu oziroma koliko priblizno je debela baklava?

svenska

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti