Baklava

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

tema odprta - 27. feb 2007 21:22 | ogledi: 16.456 | odgovori: 118

tejča je zapisala:..........obvezno napiši recept.

Pa ne bom, in sicer zato, ker je baklava najbolj enostavna sladica, če se dela iz gotovega vlečenega testa, ni nobenega recepta, enostavno se naredi.

če pogledaš sliko vidiš pekač premera 25 cm, vlečeno testo ( dva zavojčka " sveže vlečeno testo, merkator ( žito ) 300 gr. , vsak vsebuje po 6 listov testa ), nekaj rozin, orehi in mlinček za orehe, čopič za mazanje testa in raztopleno maslo ( en zavojček, v tem primeru pol margarine polmasla ). pekač se položi na testo ( vseh 6 listov, boljše, da je čist od spodaj, vandar bi se dalo izrezati tudi če ni ) in se z nožem ( jaz imam najrajši tistega s slike, ki ni špičast ) izrežejo krogi velikosti pekača. pekač se namaže s maslom, na dno se položijo tri kroga vlečenoga testa, eden po eden in vsaki se s čopičem premaže s maslom. Napolnim mlinček z orehi in jih zmeljem na testo v pekaču.Na plast mletih orehov se položijo dva kroga vlečenega testa, vsaki premazan z maslom ( od testa se dobi 12 celih krogov testa,  od ostankov se izreže po pekaču še testo za 12 približno polovic pekača, ki se tudi uporabijo, tako da se skupaj dobi 18 plasti vlečenega testa ). Tako se nadaljuje dokler se ne porabi vse testo ( manjši odreski se zavržejo ). Konča se s tri plasti testa. Baklava se pazljivo razreže na kvadrate ali rombe, paziti je treba, da se  prereže do dna ( pekača ), maslo se je že shladilo, pogreje se in se vsa maščoba porabi za zalivanje baklave po rezih, in baklava je pripravljena za pečenje, izgleda pa takole:

baklavo dati v segreto pečico na 170 °C za 60 - 70 min. proti koncu pečenja pripraviti sirup od 6 dcl vode in 750 gr sladkorja ter nekaj rezin limone, prekuhati ( ni treba pretiravati, recimo naj vre cca 5 min ). Ko je baklava pečena, naj se mal shladi ( 5 min ) in zaliti z vrelim sirupom, in pustiti da se shladi, najboljša je drugi dan. Kako potem izgleda si že videla.

 To je osnova, ostalo so variacije, recimo: polovica orehov, polovica mandljev, ali drobtim, ali se del orehov zreže z nožem, ali se zasladi z medom. Jaz običajeno delam 18 plasti testa, večina dela recimo cca 10-12, nekateri dajo na dno dve plasti testa, pa med plasti orehov po eno plast, nekateri dalo polovico plasti spodaj, pol ves fil ( orehe ) na sredino, pol pa ostale plasti, naredi kakor ti volja, le če je manj plasti, čas pečenja je nekaj krajši, in to je to. 

 

 

ežoj

jessy6  

član od: 13.2.2006

sporočila: 764

27. feb 2007 21:38

Tole pa zgleda simpl k pasulj in dobro k strela, mmmmmmm. Priznam, da nisem vedela, da so v baklavah rozine. Ma, bi se kar povabila. jessy6

karnak  

član od: 24.10.2006

sporočila: 701

27. feb 2007 22:10

Moram napisati, EŽOJ, TI SI FACA. Tale baklava res zgleda super, pa tudi enostavna za izdelavo. Še tvoj pleh mi je zelo všeč, Ali se ga da mogoče še kje kupiti JORDI

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

27. feb 2007 22:18

JORDI, v EMO, industrijska trgovina v Celju jih imajo, različno velike tave (saj se tako reče a ne?) rimljanka

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

27. feb 2007 22:31

JORDI,

se mi zdi da se tak pekač dobi vsepovsod, v naši " vaški " trgovini jih prodajajo. Sicer, jaz ponavadi baklavo delam v večjem pekaču premera 27 cm, vendar mi je bil zaseden. 

ežoj

karnak  

član od: 24.10.2006

sporočila: 701

27. feb 2007 22:51

Bom takoj jutri v merkur letela, ker ne vem kje bi tu okoli kaj takega imeli. Hvala JORDI

tejča  

član od: 25.3.2002

sporočila: 243

27. feb 2007 23:22

ežoj imam doma že eno vlečeno testo, jutri takoj po smučanju grem v šoping za drugo, pa da presenetim možeka, bi jo res rad jedel. Poročam o uspehu Pozdravček Mateja tejča

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

28. feb 2007 7:25

Zgleda zelo enostavno in ne dvomim, da tudi dobro.

 

Ali je kakšen vzrok, da se to dela v okroglem modelu in ne v štirioglatem? Aja, pa približno koliko orehov gre v baklavo.  Druge količine so napisane, za orehe si pa ne predstavljam, a se jih porabi 20 dag ali pol kile. Sprašujem zato, da mi jih ne zmanjka, če se slučajno lotim te peke.

 

LP

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

28. feb 2007 8:37

lijana,

ni nobenega razloga za okrogel pekač, meni ta velikost ustreza, pa še to: pokač naj ne bo s teflonom, zaradi rezanja, da se teflon ne poškoduje.  

Zaradi tebe sem meril orehe ( drugače jih nikoli, delam na pamet ) : tako kot delam je sedem plasti orehov za vsako plast porabim en mlinček, to je nekje 40-50 gr se pravi 280 - 350 gr orehov ( 28 - 35 dag ).

Rozine ne devam v vsako plast, le v eno v sredini.

Pa nisem jaz edini, ki dela baklave, naj se še kdo oglasi s svojo varianto, saj je kulinarika, izmenjava mnenj.

Pa še ena slikica, recimo ji tihožitje: 

 

ežoj

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

28. feb 2007 8:49

Ežoj, čudovito!!!   

stana

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

28. feb 2007 8:53

 Stana ti je kaj žal, da nista soseda?

Zelo lepo tihožitje.

jade

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti