Strjevanje medu

sila  

član od: 6.12.2005

sporočila: 80

tema odprta - 27. feb 2007 18:06 | ogledi: 9.996 | odgovori: 26

Pri nas veliko uporabljamo in uživamo med, pa opažam neko pomembno razliko. Med, ki ga na primer kupimo pri kakem zasebniku čebelarju, se zelo hitro strdi, medtem ko se pri "konfekcijskem" medu, ki ga kupimo v običajnih trgovinah (Spar, Mercator, itd) to nikoli ne zgodi. Ali kdo ve, kaj je razlog? Ali prvi oz. drugi faktor izkazujeta višjo/nižjo kvaliteto, ozir. kateri dodatki v industrijskem medu povzročijo, da se ta ne strjuje? Sicer moram reči, da mi je konfekcijski med prav zaradi tega boljši in ga imam rajši jem. Resda se strjeni med zlahka in hitro raztopi npr. v mikrovalovki, a čim se ohladi, se spet strdi.

sila

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

27. feb 2007 18:16

Tako je to: v naravi medu je, da se strjuje (pravzaprav kristalizira). Od tod izvira lepo slovensko ime zanj - STRD. Hitrost strjevanja je odvisna od vrste medu. Med iz oljne repice se menda strdi že v satju, če ga čebelar ne iztoči takoj. Večkrat se v kozarcu pojavi spodnja kristalizirana plast (glukoza) in zgornja, tekoča (fruktoza).

Segrevanje medu (nekje nad 40 st. C) povzroči, da se med ne strdi več. tak med je osiromašen za nekatere vitamine in še kakšne druge koristne snovi.

Če trgovinskim variantam kaj dodajo, ne vem. Poznam pa (izpred vsaj 25 let) primere, ko so mešali domač (dražji) med z uvoženim iz Mehike. Analiza cvetnega prahu v medu je to mešanje nedvoumno dokazala.

Zame ni dileme: nakup pri znanem čebelarju. 

 

rimljanka

VEROVNIKA  

član od: 28.8.2005

sporočila: 639

27. feb 2007 18:31

Nekje sem zasledila, pa še sama ne vem kje in kdaj, da čisto pravi, naravni med brez vseh dodatnih primesi, "mora " sklistarizirati in da je to znak kakovosti medu. Tudi sama počnem tako kot Rimljanka: vedno ga kupujem pri znanem čebelarju in nikoli v trgovini. Veronika

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

27. feb 2007 18:45

Tudi jaz ga kupujem pri Goričkem čebelarju. Strdi se zelo hitro, je pa dober, za polizat. Trgovski mi niso všeč, pa preveč tekoči so. Kyara

fakin712  

član od: 29.3.2005

sporočila: 2682

27. feb 2007 18:45

A potem tisti regradov med, ki ga pripravljamo doma ni kakovosten? Ker mora kar nekaj časa vret. Moram pa povedat, da skristalizira po določenem času, čeprav je temperatura višja od 40 stopinj pri kuhanju. LP! fakin712

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

27. feb 2007 19:09

Pri strjevanju medu ni posebnega pravila,kako bo kateri med kristaliziral.Splošno znano je,da gozdni med hitreje kristalizira,kakor cvetlični.S čebelami sva se z očetom ukvarjala do pojava varoe,nato sva opustila čebelnjak.Pozor pred domačimi čebelarji pa velja,saj marsikateri uporablja močno rakotvorna sredstva za zatiranje varoe in bi moral tak med po dimljenju zavreči,se pa sprašujem,če ga kdo zavrže.Medexov med bi moral biti pregledan in s tega stališča varen.Na žalost je prišel čas,ko tudi domače ni vedno to kar bi moralo biti. ati zlati

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

27. feb 2007 19:26

fakin712, tisto sploh NI med. Samo po izgledu miu je podoben (no, pa morda še po okusu), zato mu tako rečemo. Edino tisto, kar naredijo čebele, je res med.

No, resnici na ljubo še nekateri drugi kožokrilci delajo med (zaloga hrane za njihove ličinke), samo mi ga ne izkoriščamo (oz. jih ne izkoriščamo).

rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 27. feb 2007 19:27:31

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

27. feb 2007 20:00

Kar se tiče "industrijskega" medu, tistega, ki ga kupite v trgovini: Veliko čebelarjev ne more prodati svojega medu, ker ima čebelnjak na območju sadovnjakov (škropiva) in velikih mest (onesnaženost). Ti čebelarji ves svoj med prodajo npr. Medexu, seveda je cena odvisna od kakovosti, vsak oddan med analizirajo. In uganite kam porabijo "ta poceni" med. Naravni med kristalizira in kot je že navrhu napisano, se ga stopi lahko le do 40 stopinj, da ne izgubi svoje kakovosti. matilda

SULI  

član od: 15.9.2006

sporočila: 19

27. feb 2007 20:26

Ti priporočam ,da daš kozarec medu v lonec s toplo vodo in na štedilniku (najboljše tistemu na drva počasi greješ) , lahko več ur. Le tako se ti ne bodo uničile zdravilne sestavine medu. PA VESTE TOLE : NEKATERI SI MAŽEJO MED TUDI NA ODRGNINE ALI MANJŠE RANE,DA SE LE TE HITREJE ZDRAVIJO( DOMAČ MED) LP SULI Sporočilo je spremenil(a) SULI dne 27. feb 2007 20:27:32

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

27. feb 2007 20:44

Matilda pozitivna analiza pri medexu je pogoj za odkup.Moram priznati,da prej verjamem medexu,kakor pa domačim čebelarjem,saj je njihov obstoj odvisen od tega,da ponujajo standardizirano kvaliteto medu,domači čebelarji pa igrajo na stare note"domačega".Naj ti povem,da lahko med prodaš medexu,le če imaš odprt SP čebelarja in si obvezan na kvaliteto medu.Domači čebelarji pa(ne vsi)uvažajo prepovedana sredstva iz balkana na veliko.Pa tudi resni čebelarji,ki pridelajo nekaj ton medu,se ne upajo šaliti s takimi sredstvi,ker bi bili v primeru odkritih nepravilnosti zelo oškodovani.Na žalost sem prišel do takšnega mnenja,ko sem govoril z malimi čebelarji,ki so vsi po vrsti prisegali na hrvaška zdravila,ki so mnogo "boljša" od teh,ki jih lahko kupijo pri nas in vsak je dejal "zakaj bi pa zavrgel med,ki ostane v satju,saj ga je čisto malo".Seveda je izbira kje boš kupovala med tvoja,le vedi,da od pojava varoe naprej domač med ni več vedno tak kot bi moral biti. ati zlati

Kalipso  

član od: 29.8.2006

sporočila: 199

27. feb 2007 21:53

in če samo pomislimo koliko se šprica sadje in zelenjava....pri nas doma špricamo sadje. sicer, kot pravi tašča minimalno, ampak brez tega ne bi bilo nobenega sadja. in tudi če ne bi špricali, špricajo vsi okoli nas, škodljivci pa so iz leta v leto bolj navajeni vsega. in koliko pa šele špricajo v industriji in na velikih kmetijah.. je res vprašanje kaj je danes še domače in zdravo.. ..moja teta v makedoniji je čebelarka in prideluje med. čebele imajo v hribih, kjer je tako čist zrak in voda takšnega okusa (oziroma ga nima :)), da je res prelepo. in tudi med je fantastičen. mi pa ni skristaliziral recimo. lp sam da se kuha..

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti