Strjevanje medu

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

28. feb 2007 5:31

Ne, ati zlati, za prodat Medexu si lahko navaden .... Moj oče proda Medexu, ker pridela tono medu in ga ne more vsega prodati končnim kupcem - v bistvu se mu ne da. Vsako leto prišpara nekaj za redne stranke (krog se sicer zelo povečuje), ampak ostalo proda Medexu. Ker ima čebelnjak na območju, kjer daleč okoli ni ljudi in sadovnjakov, med je po večini mešan gozdni, vedno dobi izplačano maksimalno ceno, ki je znašala nazadnje 550 sit. Glede na to, da on strankam proda med za 700 sit (po novem 3 eur), je ugotovil, da raje proda v sodčkih, kot kupi še kozarec in pokrov in se potem trudi z vsako kilo posebej. Je pa zdaj tako, da če si pavšalist, ti del davka, ki ga obračuna Medex vrnejo, če pa nisi registriran, pa ne. Medex naredi kar nek obračun - odbijejo stroške in od tistega obračunajo davek - dohodnino. Pa tudi bolezni veterinar redno kontrolira in prav zaradi oddaljenosti od drugih čebelnjakov naše čebele kar "pokajo" od zdravja. Zato ati zlati, si upam trditi, da jaz še vedno jem DOMAČ med, kar si pa res ne bi upala 100% trditi, če bi mogla med kupiti kje drugje. matilda

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

28. feb 2007 7:49

Medexu lahko prodajajo med tudi tisti mali čebelarji, ki nimajo s.p. ... Sicer pa Medex kupuje med s Kitajske, (ta pa je našopan z vsem živim in to stokrat ali več bolj, kot je pri naših čebelarjih).

Je pač pri nas ponudba premajhna, predvsem pa predraga. Jaz od Medexa ne kupim nič. 

lidka

fakin712  

član od: 29.3.2005

sporočila: 2682

28. feb 2007 8:01

Še vedno ne vem odgovora ali regradov " med ", ki to naj ne bi bil, ki ga kuhamo doma, je sploh smiselno uporabljati ali ne. Zdaj pa sem že zelo skeptična glede vsega skupaj. Sploh ne vem, če ga bom letos še pripravljala. Še kakšen predlog " za " ali " proti " ??? LP! fakin712

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

28. feb 2007 9:20

Fakin, saj regradov med je v redu. Ampak NI PRAVI MED. Lahko ga uporabljaš kot sladilo, namaz... Pravi med, ki ga delajo čebelice, je pa nekaj čisto drugega... lidka

fakin712  

član od: 29.3.2005

sporočila: 2682

28. feb 2007 10:25

Saj to vem, samo zanima me, če sploh ima kaj dosti učinka " zdravilnega " mislim. Saj drugače je zelo dober, za kakšno stvar sladkat pa sploh. LP! fakin712

runo01  

član od: 13.3.2006

sporočila: 352

28. feb 2007 10:45

Mislim da je dober za prehlad in kašelj saj pri meni je učinkovalo,lani sem ga pripravila prvič in ga bom tudi letos.Kar pa se tiče medu če se strdi pomeni da je kvaliteten,da ima v sebi ve zdravilne učinke. runo01

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

28. feb 2007 10:48

Toliko, kot med ne. Tudi sicer ne vem, koliko ostane zdravilnih učinkovin po polikšnem kuhanju... Jaz sem ga lani delala, pa ga ne bom več. In vsi recepti so za 300 cvetov, plus sladkor, plus voda, kar je OGROMNA količina sirupa na koncu. Jaz ga nisem porabila, ker roko na srce, je skoraj sam cuker (bel!).

Za kašelj se pa uporabi kaj drugega, ki je ravno tako učinkovito, če ne bolj. 

lidka

Kalipso  

član od: 29.8.2006

sporočila: 199

28. feb 2007 10:52

Fakin712: vrste medu : akacija, žajbelj, hoja, smreka, kostanj, lipa, hrast, ajda, škržat, regrat (in verjetno še mnogi drugi) - pač odvisno, kje se pasejo čebele, torej obstaja regratov med. citiram : Regratov med je zlato-rumenkast, posebnega zelo sladkega okusa. Zelo rad kristalizira. Strjen je bledorumen. Vsebuje veliko cvetnaga prahu http://www.telesat.si/~user155a/cebelarstvo/htm/reg drugo pa je regratov sirup oziroma regratov med, ki ga mi naredimo. naredimo pa ga zaradi koristnih sestavin, ki jih vsebujejo regratovi cvetovi, sladkor je tu kot konzeravns in gostilo, da se naredi sirup oziroma gosto kot med in se je po žličkah. sej enako bi lahko namesto sirupa iz smrekovih vrščikov naredili med, pač bi dodali sladkorja za tolikšno gostoto, da bi mu rekli med. torej point je v izvlečkih cvetov, ki so zelo zdravi in koristni. o koristih regrata: http://www.mb-lekarne.si/index.php3?p=izdel http://www.trebnik.com/zelisca/regrat.php lp goga sam da se kuha..

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

28. feb 2007 11:00

Jaz ne delam regratovega medu, pač pa regratov sirup, že več let. Zakaj?  Najprej mi je znanec pripovedoval, kako je imel take težave s hrbtenico, da mu je zdravnik priporočil operacijo. Po naključju je izvedel, naj bi se take težave omililo z rednim uživanjem ene žlice regratovega sirupa na tešče. Povedal je, da od takrat dalje kljub svojim skoraj 80 letom s hrbtenico nima skoraj nobenih težav več.

Potem sem zasledila članek o regratu, ki ga je napisala Erika Fišer Pajk, dipl. biologinja. V njem pravi, da so v novejšem času odkrili v regratu snov, ki preprečuje izrabo sklepnega hrustanca, oz. ga pomaga celo delno obnavljati. V članku navaja enako izkušnjo, kot jo je opisal moj znanec. Ker naj bi imel regrat poleg tega še en kup drugih pozitivnih učinkov (med drugim  blaženje vročinskih valov v meni), si rečem, da škoditi ne more.

Tisti, ki ste skuhali med, ga le porabite, morda žličko na tešče, kot pri sirupu. Morda bo celo  malce pomiril želodec pred jutranjo kavico.

Lp

Cila

runo01  

član od: 13.3.2006

sporočila: 352

28. feb 2007 11:03

Jaz sem to z regratom naredila tako kot smrekove vršičke,plast sladkorja, plast cvetov in potem na sonce da se stopi.Nam je pomagalo za kašelj. runo01

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti