Roastbeef

auachiuaua  

član od: 1.11.2006

sporočila: 261

tema odprta - 26. feb 2007 13:04 | ogledi: 51.272 | odgovori: 17

Že nekajkrat sem bil prepozen pri mesarju in ni več imel pljučne; Vsakič me je prepričal naj vzamem roastbeef, češ da je to takoj za pljučno in blazno super...

Vsakič (no, ene 3x) sem ga pač poslušal, ampak bil potem siten in razočaran, ker je bilo meso proti pljučni pravi podplat.

Kako se torej speče roastbeef, da je čisto mehek? Kolikšna je idealna debelina zrezka? Ga je treba dati kaj v paco? Kakšno, za koliko časa? Kaj pomeni, da je roastbeef dobro "uležan"?

Hvala, lp!

auachiuaua

ps: ali je rosbeef, roastbeef in rostbeef eno in isto?

Temo je spremenil(a) auachiuaua dne 26. feb 2007 13:05:48

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

26. feb 2007 13:17

Dobro uležano govedino spoznaš predvsem po 2 lastnostih; meso je temnejše barve, če nanj pritisneš s prstom, pa se meso pod težo prsta ugrezne. Če je roastbeef dobro uležean, potem je meso praktično enako slastno kot od pljučne pečenke. Kjer ga kupujem jaz, je vedno super. Dobijo se konkretno zorjeni kosi mesa. Za steake precej debelo, za vsaj dva palca in peče enako kot iz pljučne. Vedno pa ga je po peki potrebno še malo spočiti, da se umirijo sokovi. To upoštevaš? fresh

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

26. feb 2007 13:18

V angleščini je roastbeef. Vse ostalo so popačene izpeljanke. fresh

auachiuaua  

član od: 1.11.2006

sporočila: 261

26. feb 2007 13:25

Torej nobene pace? Ga je treba prepeči skozi, ali je lahko tudi še malo krvav? Gotovo se peče kaj dlje kot plučna, ne? Solim prej ali na koncu? O umirjanju sokov doslej še nisem slišal. Bom upošteval... auachiuaua

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

26. feb 2007 13:28

Koliko časa je treba, da je meso dobro uležano? En teden?

auachiuaua  

član od: 1.11.2006

sporočila: 261

26. feb 2007 13:33

Jaz še vedno ne vem, kaj to pomeni; Da že odrezan zrezek leži določen čas (??) na pultu, ali kako? auachiuaua

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

26. feb 2007 13:37

Jaz kupim že uležano meso. Pri mojem mesarju so zares fantastični kosi, dobi pa se vse od pljučne do roastbeefa, T-bone steakov, itd. Peče se popolnoma enako kot kosi plujučne. Po času ti ne znam prav povedati, ker delam nekako po občutku. Jaz imam rade "medium rare", tako, da jih res na hitro popečem, potem pa zavijem za nekaj minut v folijo in držim na toplem. Če imaš raje "well done", potem jih peci dlje, vendar zame nimajo ta pravega okusa. Soliš jih lahko prej ali na koncu. Se mi zdi, da je bolj stvar okusa. Če kos še ni zorjen, potem ga daj obvezno v paco. Jaz dam takšne kose v olje, v to lahko daš tudi kakšne začimbe; stvar okusa. Obvezno pa mora olje v celoti pokriti meso. Če je meso zares sveže, potem je potrebno najmanj teden, da je kos uležan. Vendar je to odvisno tudi od temperature, kjer meso zori ter od starosti živali. fresh

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

26. feb 2007 13:41

Po zakolu meso najprej ohladijo na 7 stopinj. Šele potem je sploh dovoljena prodaja mesa. Zorjenje pomeni spreinjanje strukture mišičnih vlaken, kar povzroči mehčanje mesa. Načeloma mora meso viseti na kavlju, predvsem pa je pomembna temperatura. Ta ne sme preseči 5 stopinj zaradi razvoja mikroorganizmov, čeprav bi na višji temperaturi dozorelo veliko hitreje. fresh P.S. lahko je zrezek, lahko je cel kos, lahko tudi večji kosi mesa. Sporočilo je spremenil(a) fresh dne 26. feb 2007 13:41:50

auachiuaua  

član od: 1.11.2006

sporočila: 261

26. feb 2007 14:00

Pomeni, da ti uležano meso lahko kvečjemu proda mesar, ne pa, da ga sam uležavaš doma, ne? V paco za eno uro ali čez noč? auachiuaua

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

26. feb 2007 14:10

 

Roastbeef vedno pečem v kosu, vsaj en kg naj ga bo.

Najprej ga dobro natrem z oljem, potem ga malo solim in popram, premažem z gorčico. Zavijem v prozorno folijo in pustim v hladilniku čez noč.

 

Preden ga dam v pečico, ga najprej opečem na vroči maščobi v ponvi, z vseh strani. Meso tako lepo zakrkne, sokovi ostanejo, potem se pa v pečici lepo dokonca speče. Kako zelo, je odvisno od okusa, mi imamo najraje, da je meso na sredi še malo rožnato, nikakor pa ne krvavo. Med pečenjem zalivam meso s sokom, ki nastaja ob pečenju.

Tak   roastbeef se lahko je tudi hladen, narezan na čisto tanke rezine, ali pa narediš z njim kakšnezvitke (s šparglji na primer).

 

Če pa delaš roastbeef narezan na kose, ga prav tako pusti odležati v olju kak dan ali dva, v dobro zaprti posodi je lahko meso v olju tudi tri dni ali več, pa ne bo nič narobe, samo da zrak ne pride do mesa. Naprej ga delaj kot biftek, prav tako sočen in mehek bo, prepečen pa toliko, kot pač želiš. Soliš ga potem, ko je že pečen.

Kakšnih drugihzačimb razen soli in popra ne dodajam, pri biftekih in roastbeefu imam rada čim bolj naraven okus. Za spremembo pa včasih dobro dene, če maščobo od pečenja dodelaš s portom, smatano ali roqefortom, tudi maslena kroglica prav pride in nekaj kapljic sladke smetane...Ali pa daš na meso košček zeliščnega masla.

 

Dobro uležan roastbeef je krasen tudi na žaru. Mamamia

mamamia

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

26. feb 2007 14:11

Lahko ga uležiš doma, zakaj pa ne. Obesiš ga v haldilniku, pa je. Ampak jaz se s tem ne bi ukvarjala. Se mi ne da. Če kdaj kupim nezorjen kos (drugače kupujem navadno predzorjene vakumsko pakirane kose, ki se dobijo pri mojem mesarju), ga položim v olje in ga pustim v olju ležati toliko časa, da je na otip takšno kot imaš napisano v 1. postu. To lahko traja od dneva do tedna. To pa je seveda odvisno od tega, koliko je že prej uležano meso. Vendar s trikom s prstom ne moreš zgršiti. Če ga pritisneš, meso ne sme več poskočiti nazaj, ampak se na njem pozna vdolbina od prsta. Drugače pa vprašaj mesarja, kaj ti svetuje. fresh

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti