Velikonočno pričakovanje....

punci1968  

član od: 15.1.2007

sporočila: 48

26. feb 2007 8:09

halo Lili in Katka lopatka, tudi jaz imam velikokrat rojstni dan na veliko noč,letos pa bo malo prej, pa bomo kar takrat praznovali, da se bo hrana pojedla. Drgače pa pri nas za ta praznik spečemo potico, otroka pobarvata jajčka. Potem pa še hren, kruh, šunko in vse kar potrebujemo za velikonočni zajtrk damo v košaro in nesemo k "žegnu". Otroka ko sta bila še majhna sta rada nesla vsak svojo košarico in notri sta ponavadi dala vse, kar sta imela rada od hrane do igračke.Na praznik pa gremo zjutraj k maši, potem pa domov na "žegnan Zajtrk. Za dekoracijo pa obesimo na vrbove veje (take zvite so ne vem točno kako se reče tej vrsti vrb) spihana in pobarvana ali pa kako drugače okrašena jajčka, pa kakšna čokoladna jajčka, pa zajčke in piščančke...Uporabiti je traba domišljijo. punci1968

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

26. feb 2007 8:35

katka lopatka in lili.stef welcome to the club, sem še ena - samo da 17. aprila:) a ni fajn da ni treba še kaj dodatno pacat ko je vsega polno?

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

26. feb 2007 11:57

Mami je za veliko noč pekla pinco in iz istega testa še miške - kot pinca, samo da oblikovano v solzico, pa z rozinami za učke. To tradicijo bom verjetno kar obdržala, ekr mi je bila všeč, ko sem bila otrok (in mi je še zdaj, ker sem še otrok, hehe)... Uvedla sem pa še novo tradicijo, da naredim kokoško v gnezdu iz mlečnega kruha, ker ta kruh fant in bratec naravnost obožujeta in ga večkrat spečem, tudi ne samo za veliko noč, ampak takrat pa obvezno... POtem navadno naredim še šunko v testu, hrenovo omako in kako velikonočno torto, ta je pa vsako leto druga, pa včasih še kake sladkarijice, ala čokoladna jajčka, ali pa čokoladna gnezdeca ali kaj podobnega. Od lani dalje pa na velikonočno petek še hot-cross-buns - to so take ful dobre bombice, ala kruhki, samo da majo not toliko dobrega, da niso več navadni kruhki, pa premazani so z medom... In na vrhu imajo ala križ - v bistvu to izhaja tudi še od poganov in predstavlja 4 letne čase... Očitno so že oni dobre stvari pekli, hehe:) Sicer nismo verni, ampak glede na to, da je to itak v originalu poganski praznik, s katerim so proslavljali prebujanje narave in častili plodnost, se nima kdo kaj bunit, če ga praznujemo, hehe:) Torej na splošno barvamo jajčka, jaz sicer navadno izpihana, ker nimava rada trdokuhanih jajc... Navadno naredim še kako dekoracijo in kak podstavek za jajčka, če imam le čas, pa še kako darilce za moje ljube... Mi smo v ponedeljek zjutraj dobili, kar nam je zajček prinesel in skril, mi smo pa morali poiskati, to tradicijo sem in bom tudi obdržala. Veri

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

26. feb 2007 13:00

Se še ena javlja v velikonočni club. Rojena takrat ne veliki petek, drugače pa 15. Mi imamo običajne navade za veliko noč, potica, šunka, lepo pobarvana jajčka, hren in domači beli kruh, pa še kakšno fino kremno pecivo ne sme manjkati. K žegnu se v naši cerkvi ne nosi, velikonočni zajtrk pa imamo prav tako v nedeljo.Takrat se kot ob božiču vsi zberemo ob lepo pogrnjeni mizi na velikonočnem zajtrku. Kyara

zvezdica55  

član od: 8.8.2006

sporočila: 555

26. feb 2007 13:17

Mi pa praznujemo Veliko noč kot največji cerkveni praznik. Spečemo potico, pobarvamo pirhe, skuhamo šunko, par klobas , zraven pa še hren za velikonočni zajtrk po vstajenski maši. Vse to tudi nesemo k blagoslovu jedil na veliko soboto. Zraven v košaro damo še nekaj (kar precej) čokoladnih jajčk in kakšnega zajčka, da imamo to v košarici na mizi. V otroštvu pa so otrokom doma spekli pletene štručke (mi smo jim rekli menihi), za glavo so imeli oreh, bile so velike kakšnih 20 - 25 cm. Te smo tudi odnesli k blagoslovu in potem smo jih lahko pojedli že v soboto. Se pa ne morem spomnit iz kakšnega testa so bili. Pa bi jih rada naredila . Prijazen dan želim zvezdica55

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

26. feb 2007 13:18

Se mi zdi kot da bi samo ovčke praznovale veliko noč - a je to krivo praznovanje rojstnih dni ali kaj???ja kaj pa drugi počnete???

lonalina  

član od: 9.11.2006

sporočila: 65

26. feb 2007 13:25

Veri lahko prosim napišeš recept za tiste kruhke hot-cross-buns? Sliši se dobro... Hvala. lonalina

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

26. feb 2007 13:29

Pri nas ta praznik praznujemo v družinskem krogu. Jaz ga imam zelo rada. Malo zaradi nostalgije, malo pa zato, ker se takrat narava tako čudovito prebuja naokoli. Pri nas ne sme manjkati šunka, hren, potica, tudi kakšna klobasa se znajde v košari in seveda pirhi, ki pa jih barvam izključno s čebulnimi olupki, nanje pa dam tudi listke rastlinic, ki pustijo čudovit odtis. Košara gre vedno k blagoslovu jedil. Navada je živa še iz časov moje babice in brez tega, zame ta praznik ne bi bil enak. Miza je okrašena pomladno, v živih barvah in z veliko domišljije. Lansko leto sem v jajčne lupine, ki sem jim odbila približno 1/3 dala malo maha, v to pa porinila spomladanske cvetlice (kar s čebulico vred). Izgledalo je čudovito, fotografije žal nimam nobene. Enako se lahko naredi z nojevim jajcem, ki je dovolj veliko, da prenese celo kakšen tako "posajen" tulipan. To lahko naredite že tudi veliko prej in pustite, da cvetlica prav požene in zacveti v takšnem "lončku". Letos nameravam narediti še grško velikonočno pletenico, v katero se vtisnejo jajca. Pa mogoče kakšne ptičke ali zajčke iz testa, ki jih bom obesila na veje. Veselim pa se že zdaj. Tako praznika kot prave pomladi! fresh

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

26. feb 2007 14:19

Pri nas se na velikonočno nedeljo družina zbere pri zajtrku. K žegnu nese hrano (in obevzno liter vina!) samo tašča, otroci ji ne delajo več družbe, odkar so zrasli, mi ostali člani družine pa tako nikdar nismo hodili. Za nas je to prijeten družinski praznik, hrana je pa vedno po običajih: kuhana šunka, klobase, jajca, pinca, potica, hren, jajčka (brava jih vsa družina, krasimo po trenutnem razpoloženju), čaj, pa obvezno kozarec dobrega vina...in tako se zajtrk prevesi že proti kosilu.

 

Hišo okrasimo z mačicami, tulipani, na mizah so keramični zajčki, piščančki, po vejah forzicij visijo okrasna jajčka, pa zajčki in piščeta...

 

No, pa čokoladni bonboni in zajčki so na velikonočno nedeljo skriti po vrtu, otroci jih iščejo (nič hudega, da so stari od 13 do 21 let, iščejo jih vsi štirje še vedno, pa še za dedka se kaka čokoladica najde...)

 

Tak, res prijeten običaj je ta Velika noč, enako kot božič. Mamamia

mamamia

lanna  

član od: 4.11.2006

sporočila: 80

26. feb 2007 17:12

Haha, jaz imam rojstni dan 7. aprila:) lepo to, kajne? lp, lannika

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti