Meso - kako naj se lotim pripravljanja?!!

nike  

član od: 25.11.2005

sporočila: 522

tema odprta - 22. feb 2007 16:34 | ogledi: 12.980 | odgovori: 28

Upam, da na vprašanje, ki vam ga bom zastavila, ne bom dobila odgovorov v stilu "saj imaš celo rubriko Mesne jedi, pa boš že našla kaj"... Saj vem, da jo imam, ampak se vseeno ne znajdem :)

Problem je namreč v tem, da sem že 10 let vegetarijanka, in odkar sem na svojem in imam svojo kuhinjo, nisem nikoli delala ničesar z mesom in nimam nikakršnih izkušenj s pripravljanjem jedi iz mesa. Zdaj pa je tako naneslo, da potrebujem iz določenih zdrastvenih razlogov, pa tudi zato, ker imam 7 mesečno punčko, ki ga potrebuje, na svoj jedilnik vnesti meso.

Delala sva s fantom že dvakrat goveje meso, pa je bil obakrat rezultat bolj "bogi" - trdi, žilavi zrezki, ki sem jih komaj spravila po grlu dol...

Tudi danes me čakajo trije majhni zrezki (goveji), jaz pa nimam pojma, kaj naj naredim z njimi. Naredila bi jih v kaki preprosti omakci, zraven pa bi skuhala riž.

Mamamia, zadnjič si rekla, da pogrešaš debate o trdih in mehkih zrezkih itd... Evo, zdaj imaš eno priliko za debato o temu, pa še meni lahko pomagaš zraven z nasveti o pripravljanju mesa...

Počutim se, kot da se moram na novo kuhati učiti...

Za vse, kakršnekoli nasvete o pripravljanju mesa bom zelo vesela.

Naj povem le še to, da imam namen kupovati le goveje in belo meso, svinjskega ne, saj mislim meso jesti izključno iz zdravstvenih razlogov, tako, recimo, dvakrat na teden...

Še pozdrav vsem, pa hvala... velikokrat ste mi že pomagali z nasveti, in upam, da bo tudi tokrat tako...

nike

Temo je spremenil(a) nike dne 22. feb 2007 16:34:54

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

22. feb 2007 16:48

kot prvo, meni mesar goveje zrezke vedno spusti skozi mašino, da mi ni treba gor tolčt kot obseden ... potem pa se jih lotim v čebulni omakci: prepražim čebulo, količina po želji, dodam zrezke, posolim, popopram, včasih dodam še kako travco, potem pa na majhnem ognju pacam cirka pol ure. do sedaj so bili še vedno mehki. na isti način se lahko lotiš tudi piščanca (file, bedro, perutke), ki ga po želji napacaš z zemfom. purana pa najraje popečem na olju in zalijem z juhco in dušim 15-20 min. včasih dodam gorčično seme, origano, baziliko, janež, koriander, ... po želji in odvino od razpoloženja. mislim, da za prvo silo bo. LP Drejček

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

22. feb 2007 17:01

Nike, že pri mesarju (najbolje, da vedno kupuješ pri istem, ki te pozna in ti bo takoj vedel kaj dati) reci, da bi rada mehke zrezke. Meni potem vedno da kaj takega, kar niti tolčem ne, saj niti tolkača nimam doma. Moja mama vedno kupuje "štrakul", ne vem pa, kako se temu drugače reče. Glede na to, da ga ne boste jedli v velikih količinah, ti priporočam, da se izogibaš tistega pakiranega v centrih, ker če boš imela dobro meso, potem bo tudi priprava lažja. Za k dušenemu rižu jaz naredim naravne zrezke - popečem na olju, da zakrkne, dodam malo vode in žličko moke, da dobim omakico. Nič posebnega. Lahko pa narediš tudi rižoto - zrezke narežeš na trakove, popražiš na čebuli, dodaš paradižnikovo omako in riž, zaliješ z vodo in kuhaš, dokler se riž ne zmehča. Tukaj paše noter tudi kakšna sveža paprika ali svež paradižnik, lahko tudi druga zelenjava. Moj fant pripravi zrezke tudi na hitro - morjo biti zelo tanki in jih vrže na olje samo toliko, da zakrknejo in spustijo sok, zraven pa mora biti pašta. Upam, da ti bo uspelo... lp matilda

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

22. feb 2007 18:01

nike, da preskok ne bo prehud, začni z belim ma pride v poštev govedina, pa so ti že rekli, kako ravnati: jaz že pri mesarju rečem, naj mi da nekaj za sočne zrezke (kose mesa poimenujemo velikokrat po svoje, tako je mesarju najbolje povedati, kaj  želiš, pa ti bo ustregel). Za tvoj način prehranjevanja  govedino nareži na trakove (jaz velikokrat uporabim bočnik in podplečje)  in ga tako najprej na hitro opeci, potem zalij z vodo, malo sojine omake, soliš in začiniš po želji. Ogenj zmanjša, in duših do mehkega, občasno zaliješ z vodo. Na koncu dodaj malo sladke smetane pa sveža zelišča, lahko pa tudi malo masla, pregnetenega z moko, tako bo omaka lepo gladka in gosta, ne pa "težka". Preden pa dodaš tekočino za omako, dodaj govedni zrezano zelenjavo in malo duši, tliko da se zelenjava zmehča, naj pa bo še čvrsta. Tak prehod z vegetarijanske prehrane na mesno ti bo lažji kot da začneš kar z zrezki, vsaj meni se zdi tako.

Govedino lahko prej povaljaš tudi v meanici kakšnih začimb, malo potreseš z moko in potem na hitro opečeš naprej pa kot običajno: na majhnem ognju dušiš do mehlega, ob občasnem zalivanju z mlačno tekočino.  

 

Veliko hitreje bodo gotove jedi iz perutnine, pa manj možnosti je, da bo meso trdo. Princip je isti: meso najprej opečeš na malo maščobe, potem ga počasi dušiš, po malem zalivaš z vodo ali kakšno juho (tudi tekočino od kuhane zelenjave), začimbe dodajaš po okusu. Vsako meso pa pred peko premaži z oljem, vtri vanj sojino omako in pusti nekaj ur ali čez noč v pokriti posodi. 

 

Ker vem, da si kar spretna kuharica, sploh ne dvomim, da boš hitro pogruntala tudi peko govedine. Če te kaj potolaži, tudi meni velikokrat uspejo trdi zrezki, vsem izkušjam in kilometrini v kuhinji navkljub.

 

Pozdrav, Mamamia 

mamamia

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

22. feb 2007 18:34

Kadar želim narediti goveje sočne zrezke, prosim mesarja da jih odreže od križa. Varuj se pa stegna, ki zelo lepo izgleda in je nekoliko svetlejše barve, zmehča se pa nikakor ne. In pa pazi da ne boš zrezkov zalivala z mrzlo vodo, ker bodo sigurno žilavi in trdi.

Aki

nike  

član od: 25.11.2005

sporočila: 522

22. feb 2007 18:55

no, sem že izvedela veliko. saj sem vedela, da me ne boste razočarali hvala za vse nasvete!!! - sploh to, kako naj zalivam meso in katero naj kupim... mamamia, saj imaš prav, po logiki - tak prehod na vegi prehrano, ki si ga ti opisala, je prav gotovo lažji, ampak jaz sem na začetku, sploh prvič, drugič, namenoma hotela jesti zrezke, saj sem hotla met pred sabo in točno videt, KAJ dam v usta hehe... zato so bli zrezki. no, saj sedaj sem ga jedla že nekajkrat, tako da bo malo lažje. danes bom pa naredila tako, kot si mi predlagala, s tisto sojino omako in zelenjavo. se ti kaj javim čimprej, ko bo mogoče, tudi po zasebni pošti, do takrat pa bodi lepo pozdravljena, ravno tako tudi vsi ostali. nike

ela  

član od: 28.9.2006

sporočila: 735

22. feb 2007 19:37

Nike, za mehke zrezke( sploh za goveje) pomaga, če v omako dodamo šilček konjaka, lahko tudi vinjaka! Uporabno tudi za golaž. ela

pat  

član od: 5.9.2006

sporočila: 204

22. feb 2007 20:19

nike, pa še tole, če boš jedla meso iz zdravstvenih razlogov, naj ti povem, da ima svinjsko meso nekaj pomembnega za telo, kar nobeno nima. Zato ga vsaj kdaj zamenjaj z govedino. pat

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

22. feb 2007 21:44

Nike, če preveč ne posegam v tvojo zasebnost, kakšne težave pa imaš, da moraš po tolikih letih jesti meso. Sprašujem zato, ker se pri nas tudi tako prehranjujemo in nimam pojma kaj bi se zgodilo, če bi morala dat v usta meso. Že juho v kateri se kuha meso na daleč zavoham in grem kar stran. lp Vesna

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

22. feb 2007 21:52

Po tako dolgem času prični z uživanjem mesa v zelo majhnih količinah, da se organizem počasi navadi na spremembo.

Za začetek bi pričela s perutnino, ker je lažje prebavljiva.Kasneje tudi košček svinine verjetno nebi škodil.

Lp,

kobra 1

Kalipso  

član od: 29.8.2006

sporočila: 199

22. feb 2007 22:41

bom še js pristavila... ...pogosta napaka, ki jo delamo ob pripravi mesa je da ga premalo ali predolgo obdelujemo npr. goveji bočnik je super za juho ali golaž, kot je rekla mamamia, amapk se mora res delat do mehkega, to pomeni vsaj kako urco. js ga ponavadi malo prepražim na prepraženi čebuli+ začimbe in potem dam v ekonom lonec in zalijem z vodo malo (vmes zailjem tudi s kakim deci vina)in pustim da se duši, kake 30-45 minut, vmes odprem in pogledam, in vse tiste žile in žilice, ki so v mesu, se totalno stopijo in da res dober okus golažu. gov. in na koncu naj povre tekočina, poprašiš z moko (lahko sojino) in rdečo mleto papriko, malo prepražiš in zaliješ z vodo, da se naredi omaka. še malo pokuhaš in je. juho pa itak delam v ekonom loncu kako uro in pol. medtem pa je perutnina dokaj hitro gotova. pri prsih ali zrezkih ne rabiš dosti cmarit, ker je potem suho meso. malo na eni strani, malo na drugi in je.bedra delaš malo dlje, ker so debela na sredini. če se boš kdaj odločila za svinjino, ti predlagam kakšne medaljone (iz svinjske ribice). to je tudi takšno nežno meso, ki ga na vsaki strani pečeš nekaj minut, zaliješ, narediš omako in je ljudje smo ponavadi obsedeni s tem, da meso ja ne bi bilo surovo in ga potem cmarimo in cmarimo in na koncu rata podplat. mene je meso pred kratkim začelo fascinirat oziroma bolj njegova priprava. kako naredit da se meso topi v ustih, point je v času. ko skužiš cajt, ti vedno rata. pa okusne mesne užitke... sam da se kuha.. Sporočilo je spremenil(a) Kalipso dne 22. feb 2007 22:42:16

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti