Skorja na torti

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

tema odprta - 21. feb 2007 14:55 | ogledi: 2.993 | odgovori: 36

Kako naj ravnam, da se mi ne bi zgodilo, kot se mi je že dvakrat? Namreč, pečem sacher torto (po receptu, pokaterem sem jo delala že x krat) in se mi med peko naredi skorja, po vrhu in delno tudi po obodu. Skorja, tanka milimeter ali dva, ne nekaj mestih odstopi kar med samo peko in je med njo in testom za dva do tri cm zraka (skorja ponekod tudi spoka). Torta je sicer lepo pečena, testo sočno....Ko se torta ohladi, skorjo z lahkoto odstranim, kot da bi bila peki papir, kar v kosih gre stran od testa... testo je potem sicer lepo ravno...ampak vseeno, kot da bi glavi manjkali lasje....

 

Ve katera, zakaj se mi to dogaja, kaj bi bilo krivo? Če bi bilo s testom kajnarobe, se ne bi lepo spekla, ampak če odmislim to skorjo, je okus torte vzorčen....

 

Mamamia

mamamia

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

21. feb 2007 15:29

Hm, prav to se meni zgodi ravno pri sacherci skoraj vedno, pa se ne sekiram, ker tako ali tako premazem vse skupaj z vroco marmelado, tako da se pusti lepo glazirat. Razlog bi pa tudi mene zanimal... lp, proxima

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

21. feb 2007 15:35

Glej no, pa to se tudi v nobl familijah in dobrim kuharicam dogaja....:) Jaz sem sacehrco po tvojih navodilah trikrat kisknila, preden mi je uspela, zdaj je pa še pri tebi štrafnilo...:) Anyway, jaz verjamem v naslednjo zmagovito kombinacijo: - sveža jajca za pecivo (enkrat sem delala en puding z jajci izpred dveh dni in je bil dizaster, s svežimi mi je pa uspelo - od takrat vse delam s svežimi jajci) - silikonski pekač za torto (tiste kovinske zadeve definitivno ne moreš popolnoma enakomerno namokati in namestiti in po tem, ko je pekać n-krat uporabljen, ga začne material biksat, pa emjal malo odstopa in te stvari), premažem s topljenim maslom (ga ne bi bilo treba ampak better safe than sorry) - verjamem, da mi bo uspelo (je treba s pozitivnim pristopom iti v konditorstvo, ker če razmišljaš o tem, da bo šlo kaj narobe, bo tako tudi šlo - murphy -in če gre tam kaj narobe, je težko popravljati) V glavnem se pa ne sekirat, saj se da vse s čokolado zakamuflirati... Vendelina jr.

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

21. feb 2007 15:42

Vendelina, kaj si mislila tole z 2 dni starimi jajci? A   pod  ritjo visiš ,  da imaš sveža jajca?

LP

Sporočilo je spremenil(a) LIJANA dne 21. feb 2007 15:43:09

gordana  

član od: 7.11.2004

sporočila: 539

21. feb 2007 15:45

Mamamia - v takem primeru bi jaz to plast zmešala z marmelado in jo takšno premazala čez biskvit. gordana

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

21. feb 2007 16:41

Jaz sem pa skoraj sigurna da vem , kaj je vzrok tem težavam. Preveč stepen beljak-sneg. Sicer ne vem po kakšnem receptu pečete biskvit ampak dejstvo je, da vse povsod navajate, da mora biti jajčni beljak tako trdo stepen, da se za njim pokaže sled, če ga zarežeš z nožem. NAPAKA! Ta sneg se že lomi in tak je za v smeti. Zdaj mi bo marsi katera amaterska slaščičarka rekla da se motim, profesionalci pa vedo, da mora bit sneg sicer trd, a še vedno se je pri stepanju potrebno ustaviti prej, predno pride do lomljenja. Probaj tako. Skoraj prepričana sem, da tiči težava v tem. Se bom pa točno o tem še posvetovala, pa sporočim. lp Vesna

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

21. feb 2007 17:15

Reca, mislim, da imas prav. Beljak mora biti stepen samo do dolocene mere, potem je pa lahko hitro prevec. Zaradi prevec stepenega beljaka sem imela jaz probleme s cimetovimi kroglicami iz baze, tako da niso ravno super zgledale, so bile pa se vedno dobre. Jerneja USA

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

21. feb 2007 17:20

Reca, meni se sneg nikoli ne lomi, ceprav je trd - vedno pa dodam eno veliko zlico mrzle vode na priblizno tri ali stiri beljake. Sneg pa proglasim za dovolj trd takrat, ko lahko skledo z njim obrnem na glavo, pa ostane noter. Se mi pa ta kozica naredi samo na sacherci (res pa je, da jo najpogosteje pecem). lp, proxima

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

21. feb 2007 17:23

To je pač biskvit, ki je bolj občutljiv. Če ti beljak ostane v skledi ko jo obrneš je sigurno, da je preveč stepen. Jaz ne znam povedat kdaj je ravno prav, imam to v rokah. Bom pa sporočila ko bom bolj na čistem, kako to obrazložit. lp Vesna

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

21. feb 2007 18:51

Reca, beljak sploh nil čvrsto stepen, te napake že od običajnega biskvitnega testa ne delam več. Lepo mazav je še bil, zareza od noža se ni videla (kot nekateri pravijo, da se mora), čisto počasi je lezel z metlice, ko sem nehala stepati, zelo lepo se je vmešal v jačno-čokoladno-masleno maso. In bi tudi lezel iz sklede, če bi jo obrnila narobe.

 

Jajca so bila sveža, mi jih je dva ni prej mama prinesla izpod kurje riti, tako da ta faktor odpade. In, kot vidiš vendelina moja, se zgodi tudi v najboljši družinah....

 

Prvič sem bila modro tiho, ko se je zgodilo, zdaj, drugič, pa me je že začelo zanimat. Seveda me je skoraj kap, ko sem skozi šipo pečice videla torto, ki je bila videti, kot bi nekdo dal v pekač Rožletov klobuk, malce postrani...ker skoraj se je dvignila tako, samo na eni strani, da je špic kar štrel v zrak, spodaj pa nič. Najprej sem mislila, da se je testo tako smešno dvignilo, potem pa se je izkazalo, da je bila le skoraj tista, ki je silila gor...

 

Nečak jo je pojedel kar tako, po kosih, tako da ni bilo nič z drobljenjem v marmelado.

 

Bomo videli, kaj bo naslednjič. Ampak torta je vseeno dobra...Mamamia

mamamia

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

21. feb 2007 19:06

Čao, no, tudi jaz sem prejšnji teden delala tole torto - obup! Pa tako si jo hvalila, mamamia.... saj vem, vaja dela mojstra, naslednjič bo boljše. Saj okus je bil dober, res, ampak izgled.....je bila najprej namenjena z adarilo, amapk potem smo jopojedli doma. Težave sem imela z: bila je prenizka, zunanja plast se je "krušila", obliv je bil preredek....v glavnem, niti približno tako lepa ni izgledala kot tista na sliki....ampak ne bom odnehala! Lep pozdravček, S.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti