Žitarice...

neznan uporabnik

tema odprta - 7. feb 2002 16:03 | ogledi: 4.011 | odgovori: 2

Rada bi začela uporabljati razne prosene kaše, ajdo, ječmen,... skratka reči, ki jih prodaja Žito v programu Natura. Ali kdo kuha tovrstno hrano na vsakdanji način (eksotične variante mi niso najbolj pri srcu).

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

11. feb 2002 14:13

Barbara! Tovrstna hrana je ne samo zelo zdrava, ampak tudi okusna in hitro pripravljena. Nekaj receptov imaš že kar na embalaži, pa tudi v časopisih se pogosteje kot nekoč pojavljajo recepti za razne jedi s proseno kašo, ješprenjem, ajdovo kašo. K vsem tem kašam zelo paše zelenjava, tako, da se jih da pripravljati kuhane - hladne z zelenjavo v solati ali pa kot nekakšne "rižote" v katerih namesto riža uporabite recimo ječmen ali piro. Odlične so tudi kot zakuha v zelenjavni juhi, kot nadev za štruklje (prosena), kot ena od plasti oz. osnova za razne zloženke z zelenjavo, lahko tudi z zmletim mesom. Mlečna kaša (prosena) je pa itak ena od mojih najljubših jedi iz otroštva. Če jo skuhate slano in potem zabelite z maslom na katerem spečete še razžvrkljano jajce, je pa to sploh jed, da bi jo angelci jedli. Doma imam nekje reklamno zloženko prav za kaše iz lininje Natura, bom pogledala, ali se bo še kje našla. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

neznan uporabnik

11. feb 2002 15:40

Barbara, proseno kašo navadno pripravim na eden od naslednjih dveh načinov: 1. Proseno kašo dobro operem, skuham na mleku (ne sladkam in ne solim, verjetno bi lahko tudi posolila) tako, da postane mehka in zmes gosta, malce ohladim, dodam malo sveže skute, naribane jabolke, oprane in namočene rozine, en rumenjak in sneg iz enega beljaka, posladkam in dodam še cimet. Količine sestavin so poljubne, kakor pač kdo ima raje. Spečem (cca 30 minut) v ognjevarni posodi. Zelo dobro je za večerjo. 2. Proseno kašo spet skuham na mleku, ne sladkam. Dam na plitev krožnik in naribam čokolado. Gostota naj bi bila podobna mlečnemu grizu. Lahko je zajtrk, ali večerja. Lahko pa se prosena kaša skuha kot riž (torej na vodi in slana) in v tem primeru jo postrežem s paradižnikovo omako in kuhano govedino. Kot je napisala tudi Tinca, je prosena kaša zelo dobra kot nadev v različnih jedeh, jaz sem jo jedla v polnjenih paprikah, ampak žal ne znam recepta. Ajdovo kašo pripravim pa takole: 1. Raztopim maslo, dodam strt česen in nato še oprano ajdovo kašo, dolijem vodo, posolim, skuham da se voda pokuha. Pri nas doma to nekateri jejo z mlekom, jaz imam raje z jogurtom. Prav tako je dobro za zajtrk ali za večerjo. Pred kratkim pa sem probala tudi recept, ki sem ga našla na KulSlo: ajdova kaša s skuto (ali tako nekako) in bila je zelo dobra!! Kuhala sem tudi piro in sicer po receptu, ki je bil na embalaži in bila je izvrstna. LP Nina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti