Blitva

neznan uporabnik

tema odprta - 7. feb 2002 11:07 | ogledi: 8.758 | odgovori: 8

Tudi v tem letnem času se dobi blitva. Pogosto jo pripravim kot pečeno pogačo nadevano z blitvo (nadev je samo blitva ali blitva in skuta) ali palačinke polnjene z blitvo.

Prosim za kakšen recept z blitvo za glavno ali samostojno jed.

Vnaprej hvala.

LPP

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

7. feb 2002 13:58

1. Lazanja z blitvo! Testo, bešamel, sir, vse enako, nadev je pa podušena blitva na česnu, čebuli in nekaj začimb. 2. Ta je pa odlična: blitvini zvitki s sirom: Vzamete večje liste blitve in jim odrežete stebla. Na list položite večjo kocko dobrega sira (priporočam Old Amsterdam Gauda) in vejico drobnjaka. Zvijete v nekakšno sarmico in polagate v večjo ponev/kozico, ki je po dnu namaščena z olivnim oljem. Ko ste zložili vse zvitke, jih malo posolite (odvisno, koliko je slan sir) in bogato potresete z muškatnim oreščkom. Pokrijete in na zmernem ognju dušite 10 minut.

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

7. feb 2002 18:09

Živjo P.! V knjigi Zelenjavne jedi sem našla kar nekaj receptov z blitvo: - BLITVINA JUHA - BLITVINA JUHA Z RIŽEM - KREMNA JUHA IZ BLITVE - BLITVA Z DROBTINAMI - BLITVA KOT PRIKUHA - BLITVA S SLANINO - BLITVA PO DALMATINSKO - BLITVA S SMETANO - PEČENICE IZ BLITVE - NADETA BLITVA - PUDING IZ BLITVE - TORTA IZ BLITVE - PIZZA Z BLITVO Če želiš, ti lahko kakšen recept prepišem. Sicer pa knjigo toplo priporočam vsem, ki imate radi zelenjavo. Knjiga je namreč razdeljena po sklopih v katerih so recepti iz ene vrste zelenjave. Ana Ledinek Sporočilo je spremenil(a) veverica dne 07. feb 2002 18:14:33

mc maya  

član od: 28.11.2001

sporočila: 474

9. feb 2002 15:10

Veverica! Mene pa zanima, če se to knjigo Zelenjavne jedi da še kje kupit? Zadeva je menda dokaj stara.... LP, maja

Riko  

član od: 30.8.2001

sporočila: 275

9. feb 2002 18:36

"Zadevo" je izdal CZNG: Centralni zavod za napredek gospodinstva 1983 leta. Lp Riko

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

10. feb 2002 11:12

Točno tako je, kot je napisal Riko. In najverjetneje se je res ne da več dobit! Če slučajno kje naletim nanjo, bom vsekakor opozorila na to. Mogoče bi poskusila v kakšnih antikvariatih, knjižnicah... Ana Ledinek

neznan uporabnik

10. feb 2002 15:39

P. Vsi našteti recepti iz zgoraj omenjene knjige so verjetno izvrstni, vendar jaz imam najraje blitvo po dalmatinsko. Najbolj enostavna je in izvrstna priloga ribam, ali kuhani govedini. Blitvo očistimo, operemo, skuhamo (zelo kratko), odcedimo. Krompir olupimo, narežemo na kocke, skuhamo, odcedimo. Oboje vržemo na vroče olivno olje in malo (ali več, kakor kdo ima rad) česna. In gotovo! Lahko pa (tako delam jaz) krompir in blitvo skuhamo v istem loncu (manj posode za umivat), samo blitvo dodamo proti koncu kuhanja. Pogosto pa naredim blitvo enako kot špinačo: Bltvo skuhamo, odcedimo, zmiksamo (lahko dodamo malo vode, v kateri se je kuhala, ali mleka). Raztopimo malo masla, dodamo strt česen in zmiksano blitvo. Nato dodamo še malo mleka in, če je potrebno zgostimo z moko. Solimo, popramo. Postrežemo z pire krompirjem.

Katja Katarina  

član od: 25.1.2002

sporočila: 105

10. feb 2002 20:00

Živjo P.! Kako zelo se strinjam z Nino! Tudi sama imam najraje blitvo po dalmatinsko. Tudi v solati mi je ljuba. (Skuham jo, narežem, začinim s česnom, kisom in olivnim oljem.) V zimskem času pa jo velikokrat skuham s krompirjem. Krompir narežem na ne pretanke lističe in ga dam kuhat v rahlo slano vrelo vodo. Malo kasneje dodam narezana blitvina stebla, nato pa še narezane liste blitve. Dodam na kolobarje narezano kranjsko klobaso. Na olivnem olju popražim čebulo in česen in s tem zabelim blitvo. Še malo naj se kuha in je gotovo. Jed naj bo gosta. Lp Katja

neznan uporabnik

11. feb 2002 16:50

Malan, najlepša hvala za blitvine zavitke. Veverica, knjigo Zelenjavne jedi imam in jo tudi uporabljam. Spraševala sem po glavnih oziroma samostojnih jedeh, mnoge med naštetimi pa so priloge in juhe. S knjigo Zelenjavne jedi so kar dobro založene knjižnice. LPP

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti