Goveja pečenka

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

tema odprta - 20. feb 2007 6:49 | ogledi: 12.259 | odgovori: 24

Obožujem pečeno govedino.

Zanima me kakšne so vaše izkušnje z njo.

ati zlati

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

20. feb 2007 7:49

Jaz tudi, posebej na žaru, izkušnje so pa dobre. ežoj

karfiola  

član od: 13.1.2007

sporočila: 37

20. feb 2007 8:32

Oprostite moji nevednosti, kateri kosi govedine so primerni za pečenje in za žar. karfiola

lisicka  

član od: 22.12.2004

sporočila: 650

20. feb 2007 8:40

Moja mama naredi najboljšo govejo pečenko. Karfiola: za pečenko moja mama vzame kos "od križa". Marinira jo en dan prej (sol, poper, česen, čebula, lovor, kakšno rezino limone, lahko tudi košček korenčka in zelene ter seveda malo rdečega vina), peče pa jo v pokriti jena posodi 2 - 3 ure na manjši temperaturi. Govedine na žaru še nisem jedla in tudi mene zanima, kako se jo pripravi. In kateri kos, seveda. LP, zvitorepka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

20. feb 2007 10:12

Govedina na žaru je ena A, najsi bo to biftek ali roastbeef. Za žar jo prej vedno mariniram v olju, nekaj ur, preden nameravam peči, pa vzamem izhladilnika, da so kosi mesa sobne temperature, ker se tako lepše in bolj enakomerno pečejo. Med peko mažemo z rožmarinovo vejico, ki jo namakamo v olivno olje, solimo pa vedno čisto na koncu.

 

Za pečenko pa najraje pripravljam pljučno, nanačin wellington, ali roastbeef.

Če pa pečem ka drug kos, ga obvezno "prešpikam", da je bolj sočen. Pečem pa na zelenjavni podlagi: na namaščem pekač dam veliko zrezane čebule, česna, malo korenja, peteršiljevo korenino, papriko, lovor in še kakšne začimbe. Govedinoprej vedno opečem v ponvi, da lepo zakrkne in sokovi ostanejo v mesu, šele potem jo dam na pekač in v pečico. Vmes pa pridno zalimav s sokom, ki se sproti nabira, seveda med pečenjem dodajam toplo tekočino (vino, juho, vodo...), tako da je sok za zalivanje res okusen. Pečenko narežem in naložimna pladenj, zraven pa omako, narejeno in spasirane osnove, na kateri se je peklo meso.

 

Mamamia

 

 

 

mamamia

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

20. feb 2007 10:56

Tudi jaz sem velik ljubitelj govedine na žaru. Vedno jo kar nekaj dni prej mariniram v olivnem olju, včasih dodam še zelišča, razen, če kupim že zorjene kose, ki se, hvalabogu, dobijo pri mojem mesarju. Pri peki na žaru nič ne kompliciram (velikokrat pečem tudi v žar ponvi) in preprosto popečem do željene pečenosti, potem dam meso malo počivat in hop na krožnik. Na rukoli mi je najbolj všeč. Goveja pečenka v vseh oblikah, marinirana, špikana, itd. je prav tako moj velik favorit. Zadnjič sem preizkusila varianto z ingverjem in česnom (nekje na sredi peke jo po vrhu natreš z naribanim ingverjem in česnom)- božansko! Odlična je tudi marinirana v rdečem vinu ter v marinadi iz rdečega vina in pomaranče. Odlična priloga je omaka iz smetane, brusnic in hrena. fresh

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

20. feb 2007 11:41

Govedina je vsekakor zelo uporabna. Čeprav, jaz mislim, da je govedina - po tem, ko se odstrani pljučna pečenka, narejena predvsem zato, da se naredi dalmatinska pašticada. Sarabande, daj me podpri v tem...:) Vendelina jr.

lisicka  

član od: 22.12.2004

sporočila: 650

20. feb 2007 11:45

Kakšna pa je dalmatinska pašticada? zvitorepka

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

20. feb 2007 12:08

Moj favorit je govedina pod peko,kjer jo kombiniram z kračo ali raco in krompirjem.Samo solim meso in nobene druge začimbe ne dam zraven. ati zlati

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

20. feb 2007 12:12

pri nas je mama pogosto delala pečenko kar v kozici na štedilniku. En čas je dušila, potem pa nasula gor čebule, dokler se ni lepo zapeklo. Tisto čebulo je potem lepo zmiksala v omakico. kakšenkrat je govedino tudi napikala s panceto in korenčkom, je bilo še bolje. Zraven pa ocvrte svaljke, ko se ji je dalo, pa je oblikovala celo kifeljčke...mmmm, kje so tisti časi... Pečenke iz govedine ponavadi jemo le, ko imamo v skrinji domače meso. Zdaj pa jemo domačega purana na 101 način in bi se mi sprememba prav prilegla. matilda

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

20. feb 2007 12:53

Lisicka, mislim, da je sarabande prspeval recept in je v bazi. Sicer je pa ta pašticada res za prste polizat,sploh z njoki....Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti