Univ. dipl.pravnica - pripravništvo

jana2  

član od: 19.2.2007

sporočila: 48

20. feb 2007 9:29

tasau, hvala za pohvalo, ampak žal je za pripravništvo na sodišču kakem razumnem roku preslabo...bi moralo biti vsaj tam nekje 8,4 (glede na sistem zaposlovanja pripravnikov). nasty girl, da bi vsaj bilo tako...morda pa samo v naši okolici zadeve potekajo tako, da če nimaš poznanstev...glede volonterskega pripravništva imam pa precej odklonilno stališče. Zakaj? Iz mojega vidika: ker se mi zdi, da če neko delo opraviš in če ga dobro opraviš, si za to tudi zaslužiš plačilo. Iz vidika delodajlca: na delavca, ki ga plačaš se lahko vsekakor bolj zaneseš, na njega preložiš večjo odgovornost in od njega tudi več zahtevaš. Iz vidika staršev pripravnika: 24 let so me živeli, a se vam zdi pošteno, da pa ko grem službo, oni še vedno plačujejo zame? Iz vidika dodatnih stroškov: verjetno delodajlec pričakuje, da je pripravnik na delovnem mestu urejen, to pomeni novo garderobo (ne morem se ravno v kavbojkah in puloverju pojavit tam), tu je se prevoz na delo, hrana...vse to finančno breme pade name (oz. na starše), odpadejo pa jasno vse študentske olajšave. Ja frina, težava je v praksi na sodišču, žal :( pa bomo že, če smo do sem prilezli:) lep dan vsem. jana jana2

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

20. feb 2007 9:32

Draga jana2 Nisi nič napisala, kaj od korakov za iskanje službe si že opravila, kar do neke mere onemogoča kolikor toliko korekten nasvet. Te bom kljub temu vprašala: - Ali si na faksu z mentorjem kaj diskutirala o zaposlitvi - te lahko kam priporoči, kam napoti? Namreč, profesor z moralno vertikalo mora študentu tudi povedati, kako se najde zaposlitev, kako se diplomiranec prezentira v iskanju službe itd itd. Če mentor nima te moralne vertikale, jo mora imeti dekan fakultete. Ti si pravnica in vsa tvoja kariera bo temeljila na vztrajnosti in na tem, da boš prišla skozi okno nazaj, če te bodo brcnili skozi vrata in moraš začeti trenirati to rutino. Začni na faksu! - Ali si šla na razgovor na odvetniško zbornico? Klicala predsednioka zbornice (mislim, da je še vedno odvetnik Kozinc), se najavila tam na razgovor in povprašala? - Ali imaš seznam institucij, kjer se karierno vidiš - če ravno ni advokatura, kaj pa pravne pisarne večjih firm? Si naredila obhod po teh institucijah - če so tam kadrovsko zapolnjeni, zanesljivo poznajo odvetniške pisarne, kjer pa se iščejo pripravniki. Za dobrega pravnika je potrebno dvoje: - da v resnici razume ius (kar ga nekateri, žal, tudi po opravljenem državnem izpitu ne razumejo) - da zna prepričljivo prodajati sebe. Skratka: naredi si lep CV, natiskaj ga v x izvodih, doma pred ogledalom uvažbaj svojo predstavitev (v smislu 5 minut suverenega govora, kaj želiš) in potem naredi obhod po omenjenem. Ker z lufta ne bo nič padlo. Vendelina jr.

jana2  

član od: 19.2.2007

sporočila: 48

20. feb 2007 9:42

Vendelina jr. hvala za vzpodbuden in konstruktiven nasvet. Dobro ste zastavili načrtovanje kariere. Moram povedati, da imam na fakulteti mentorja, ki ga lahko prosim za reference (vsaj nekaj). Pa tudi CV in ponudbe sem že pošiljala okrog (žal brez odgovorov, ker jih glede na to, da niso razpisali potrebe bo DM, niso dolžni dajati), res pa je, da vse to še brez diplome, tako da je tudi vprašanje, koliko resno so vse zo vzeli. Bomo videli, kako se bodo začele zadeve odvijati po zagovoru diplome. Upam na najboljše, konec koncev mi kaj drugega ne preostane. lp jana2

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

20. feb 2007 9:44

 

Kar dobro poznam razmere v pravosodju, tako da čisto razumem janino2 željo, da pride na prakso na sodišče preko pripravništva v odvetniški pisarni. Ker imajo pripravniki pri odvetnikih in notarjih, kot je že sama povedala, dodatna mesta za pripravništvo na sodišču, medtem ko se na pripravništvona sodišču čaka tudi po dve, tri leta. Tudi če ga kdo opravlja volontersko, so že bili takšni primeri.

In ker pripravništvo v pravosodju traja dve leti, mi je janina2 želja po tem, da je za svoje delo plačana, povsem razumljiva. Si predstavljate dve leti delati zastonj, z diplomo iz prava?

 

Je pa res, da bi se jaz v njeni situaciji lepo usedla k telefonu in po vrsti klicala odvetniške pisarne, če potrebujejo pripravnika. Na ta način že narediš nek vtis, da hočeš nekaj narediti zase, da si upaš, da si energičen in da veš, kaj hočeš. Takšne pa imajo odvetniki radi.

 

Ob tem pa pisat prošnje, spremljat oglase. Manj jih napišeš, manjše možnosti imaš.

 

Ne pozabi pa še na eno možnost - če želiš v dobro in znano odvetniško pisarno, boš morala ti njim plačat, da te sploh vzamejo za pripravnico, takšna je praksa ponekod v Ljubljani. Mi v provinci, kot so MB in ostala mesta, smo tu še malo zadaj, ampak tisti, ki vztrajajo v Lj, morajo zato plačat visoko ceno.

Tako da, jana2, če si zmogla s kar solidnim povprečjem končast pravo, boš z malo vztrajnosti gotovo našla tudi primerno prakso. In ti bo ta izkušnja iskanja  gotovo dobra popotnica pri nadaljnjem delu.

Mamamia

 

mamamia

živica  

član od: 28.11.2002

sporočila: 307

20. feb 2007 9:56

jana2, me prav zanima, katera si, ker sem namreč tudi sama tik pred diplomo na pravni v Ljubljani, le da se mi ne mudi tako zelo (do konca absolventa nameravam diplomirati). Zelo dobro razumem tvojo željo po pripravništvu v odvetniški pisarni, ker sem si tudi sama od nekdaj edino to močno želela. Sem imela pa, za razliko od tebe, malo več sreče in dobila pripravništvo pri prijateljici odvetnici. Dejstvo je, da je tovrstno prakso težko dobiti kar tako, s pošiljanjem prošenj, a vseeno bodi vztrajna in ne obupaj. Na tvojem mestu bi se odpravila od pisarne do pisarne in poskušala narediti vtis na tak način, ne pa s popisanim listom papirja (ker, verjemi, da marsikdo tega niti ne prebere). Žal ti kaj več od tega ne znam svetovati, vsekakor pa ti sporočim, če izvem za kakšno povpraševanje. Veliko uspeha pri iskanju ti želim! Mogoče se pa kdaj še srečava - če ne prej pa na sodišču! :) Lep dan vsem! Živi

jana2  

član od: 19.2.2007

sporočila: 48

20. feb 2007 10:01

Pozdravljena kolegica :) Sem iz PF MB, tako, da se verjetno osebno ne poznava, upam pa, da se bova res kdaj srecali :) Me veseli, da si imela več sreče, če pa izveš za kakšno pripravniško mesto (glede na to, da si že iz teh krogov), se pa le spomni name. Hvala za vzpodbudne besede in za razumevanje problematike tudi mamamiji. Vsak nasvet pride prav. Obilo uspehov pri vašem delu. jana2

nasty girl  

član od: 25.9.2005

sporočila: 6

20. feb 2007 22:04

jana2 je napisal/a:
tasau, hvala za pohvalo, ampak žal je za pripravništvo na sodišču kakem razumnem roku preslabo...bi moralo biti vsaj tam nekje 8,4 (glede na sistem zaposlovanja pripravnikov). nasty girl, da bi vsaj bilo tako...morda pa samo v naši okolici zadeve potekajo tako, da če nimaš poznanstev...glede volonterskega pripravništva imam pa precej odklonilno stališče. Zakaj? Iz mojega vidika: ker se mi zdi, da če neko delo opraviš in če ga dobro opraviš, si za to tudi zaslužiš plačilo. Iz vidika delodajlca: na delavca, ki ga plačaš se lahko vsekakor bolj zaneseš, na njega preložiš večjo odgovornost in od njega tudi več zahtevaš. Iz vidika staršev pripravnika: 24 let so me živeli, a se vam zdi pošteno, da pa ko grem službo, oni še vedno plačujejo zame? Iz vidika dodatnih stroškov: verjetno delodajlec pričakuje, da je pripravnik na delovnem mestu urejen, to pomeni novo garderobo (ne morem se ravno v kavbojkah in puloverju pojavit tam), tu je se prevoz na delo, hrana...vse to finančno breme pade name (oz. na starše), odpadejo pa jasno vse študentske olajšave. Ja frina, težava je v praksi na sodišču, žal :( pa bomo že, če smo do sem prilezli:) lep dan vsem. jana jana2
jana2, povsem te razumem, kar se tiče volunterskega pripravništva, tudi meni se zdi nezaslišano, da bi kot univ.dipl.prav. delala zastonj!, povem ti lahko samo to, da sem sama diplomirala na PF v LJ pa mi odvetniki ponujajo samo voluntersko pripravništvo (eden je na primer pričakoval, da se bom vozila v 30km oddaljen kraj na voluntersko pripravništvo pa mi ni hotel niti stroškov povrniti), tako da sem pač začela (še bolj) intenzivno pošiljat prijave in ponudbe v džavno upravo in predvsem v gospodarstvo - tam so možnosti precej boljše. Veliko sreče pri iskanju, če želiš pa še kakšen nasvet pa mi lahko pošlješ ZS. LP nasty girl

jana2  

član od: 19.2.2007

sporočila: 48

21. feb 2007 15:08

no vidiš nasty girl, pa se vendarle strinjava. Sicer pa, če si sama tudi zaključila pf, imaš enake težave. Žal je danes tako. Ti želim obilo uspeha ori iskanju željene službe, z katero boš tudi primerno nagrajane :) lep dan jana2

alexis  

član od: 30.5.2006

sporočila: 884

21. feb 2007 15:14

Jana poglej ZS. alexis

jessy6  

član od: 13.2.2006

sporočila: 764

21. feb 2007 15:16

sem ravno hotela napisati jani2, da te kontaktira, alexis ... upam, da bosta obrodili sadove ... jessy6

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti