Kako skuhat dobro župo, oz. juho

nincika  

član od: 23.11.2006

sporočila: 71

19. feb 2007 17:11

Še moje izkušnje, meso kupim pri kmetu kjer živali niso krmljene z kakšnimi dodatki-otrobi, ampak trava, otava seno.Za juho uporabim meso in kosti starejše krave in ne mlade govedine, ostalo pa so že povedale: meso v mrzlo vodo, vre naj čisto počasi, ko juha zavre jaz poberem pene dol, sem pa mislim , da v knjigi od sestre Nikoline prebrala da jih ni potrebno-jaz jih, ko zavre dodam zelenjavo, sol in cel poper pa dodam že na začetku v mrzlo vodo, vegete ali drugih zadev ne uporabljam. LP

rdeča kapica  

član od: 26.12.2006

sporočila: 90

19. feb 2007 18:26

Jaz kuham tako da meso v vodi rehlo vreje nekje 15min,nato odlijem vodo posodo omijem ker je veliko rjave pene na steni meso splahnem v mlačni vodi,in dam nazaj v posodo,ko voda ponovno zavreje dodam zelenjavo in popečeno čebulo z olupki vse še osolim in kuham tako dolgo, da je meso dovolj mehko.Preden juho zakuhamo jo precedim v drugi lonec ,dodam rezance ali ribano kašo ter dodam še kuhano korenje. Dober tek. rdeča kapica

val  

član od: 7.3.2006

sporočila: 665

19. feb 2007 19:42

Tudi jaz kuham že dolgo juho v ekonom loncu ,pa je vedno dobra in čista! Res pa je ,da je lahko juha še tako "dobro" kuhana,če ni v njej dobrega kosa mesa,in velike mozgove kosti. Meni osebno je najboljša domača govedina od kakega vola ,ali krave,vsaj 3 leta mora biti govedo staro pa je tudi juhica dobra. Vedno ,pa počakam da se juha sama izčisti,in pokrov brez problema snamem,ter juho odlijem v drug lonec ,in dodam zakuho! lp val

lucijana  

član od: 4.2.2006

sporočila: 284

19. feb 2007 19:53

jaz pa sem ugtovila da je juha veliko bolj polnega okusa če se ne kuha klasično-torej ne vre dolgo in počasi ampak vre močno. Juha je sicer res precej motna ampak tudi veliko bolj močnega okusa. ponavadi dam vanjo kos mesa-majhen ker sva samo dva, peteršilj, čebulo narežem na kolobarje in jo popečem, veliko korenčka, "luštrek" vegeto, sol, poper...pa še kaj, namečem vglavnem skupaj. lucijana

barbra  

član od: 9.8.2002

sporočila: 355

19. feb 2007 20:53

No, meni so šele v (zgodnjih) srednjih letih razkrili, kateri je najboljši kos mesa za juho. To naj bi bil ramenski del goveda (mesarji to imenujejo schulter_ in nekaj, se mi zdi, da se sliši šulterprat). Vsekakor pri mesarju ne rečem: "Prosim, govejo ramo", ampak izdavim tisti "šulterprat" ali "šulterplat", vsekakor malo zamomljam, ampak pri mesarju takoj padem v razred "poznavalcev" in prav spoštljivo odvrnejo, kdaj pričakujejo take vrste meso, če ga pa slučajno imajo, jim pa oči prav zažarijo. Torej mora biti nekaj na tem (o tem pojavu poroča tudi moj oče, ki ima že 7 križev in je donadavna mislil, da o goveji juhi vse ve), ampak "šulterplat" je pri mesarjih očitno magična beseda, pa verjemite, tudi juha je taka kot se spodobi. Meso ni nič vlaknasto, nima maščobe, ampak tiste kite, ki se spremenijo v prozoren žele, Taka juha je res dobra, mogoče dodam še eno malo nemastno kost ali košček piščanca, zelenjavo in začimbe pa naslednje: - par zrn črnega popra, - košček lovorovega lista, - nariban muškatni orešček, - malo muškatnega cveta (ko se je v trgovinah še dobil - se še kje dobi???), čez dobre pol ure pa še: - peteršilj (korenina in list) - zelena - korenček (rdeč in rumen - kar precej, ker vsega pojemo) - nekaj cvetkov cvetače (tudi vso pojemo), - por, - koleraba, - luštrek, - pol paradižnika, - strok česna ali dva, - pol čebule, narezane na rezine in pečene na štedilnikovi plošči (dobri stari časi - steklokeramična za to pač ni primerna), - žafranika, - pol krompirja (stara mama je trdila, da je zaradi krompirja juha bolj bistra). Vse ostalo so povedali že predhodniki (da mora juha vreti čisto na drobno, da pene pobiraš ali pa ne ...). Vsekakor pa prve vode ne bi odlivala, bi mi bilo res žaL. Barbra

pat  

član od: 5.9.2006

sporočila: 204

19. feb 2007 22:24

jaz jo kuham tako kot mamamia, zelo pa pazim, da mi ne vre premočno, ker zaradi tega potem postane motna pat

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

19. feb 2007 23:29

barbra sem se nasmejala ob tem tvojem momljanju, bom poskusila naslednjič pri našem mesarju hihii

jessy6  

član od: 13.2.2006

sporočila: 764

19. feb 2007 23:45

tudi jaz...upam, da ne izpadem idiotsko jessy6 Sporočilo je spremenil(a) jessy6 dne 19. feb 2007 23:46:19 Sporočilo je spremenil(a) jessy6 dne 19. feb 2007 23:46:35

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

19. feb 2007 23:47

no, jaz sem še eden ki jo kuha v ekonom loncu, ker mam rad dobro župo ne pa tisto, iz česar jo kuham; v lonec gre po približnem vrstnem redu: dobre pol litra domače paradižnikove mezge, 1,5 kg (od oka) govedine - bočnik ali rep + kakšna kost peteršilj - korenina + šopek zelenja zelena - takisto rumena in zelena koleraba - po košček vsake rumen in oranžen korenček - 3 do 4 srednje veliki, rumen samo 1 2 celi čebuli z olupki vred 3 stroki česna sol mlet in cel črn poper muškat koriander origano bazilika majaron lovor luštrek timijan brinove jagode žajbelj šetraj hren en micen košček janeževe zvezde, ampak res micen zalijem z vodo, obvezno ledeno mrzlo, zaprem ekonom in na najmanjšem ognju zavrem (traja cca eno uro in pol), nato kuham na srednjem gorilniku 1 uro. nato jo ohladim, zalijem do roba lonca, precedim in dam na balkon oz. hladilnik, kjer se do konca ohladi in se maščoba strdi na vrhu, kjer jo lahko poberem stran. ker ekonom lonec omogoča ekstrakcijo pri 120 stopinjah, je juhca močna, meso in zelenjava pa popolnoma izlužena in za moj okus neuporabna, razen mogoče za psa. še to: paradižnik zakisli, kar uravnavam s peteršiljem in korenčkom, pa dosedaj še ni bilo pripomb Drejček

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

20. feb 2007 0:21

Za govejo juho običajno vzamem bočnik, dodam še krajne konce telečje krače, ki mi jo mesar nažaga za druge namene. Občasno, če jo imam, dodam kos pršutove kosti. Meso zalijem s hladno vodo, ko zavre, dodam poprova in pimentova zrna, lovorov list in neolupljeno čebulo, v katero zabodem klinček ali dva. Čez dobre pol ure dodam zeleno, por, pastinakovo korenino, rumeno in rdeče korenje, malo peteršilja, in vejico ali dve timijana. Če imam pri roki kakšen kos domače kokoške, dodam tudi tega. Juho pustim, da prav narahlo vre s pokrovko na aufbiks. Pen ne pobiram. Po kakšnih treh urah juho odstavim in precedim. Ko se popolnoma ohladi, odstranim vso maščobo. V hladno juho dam pusto mleto govedino ( približno 1/4 kg na 2 in pol litra juhe), narezan por, narezano korenje, poleti pol svežega paradižnika, pozimi pa kakšen košček posušenega, vejico timijana in majarona, malo muškatnega cveta in dva narahlo stepena beljaka. Kuham še pol ure. Solim proti koncu ali pa sploh ne, če sem se namenila pripraviti jušni izvleček. Čisto na koncu v precejeno juho dodam še kozarček sherryja ali portovca, na hitro zavrem in odstavim. nola

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti