Kako skuhat dobro župo, oz. juho

tica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 53

tema odprta - 19. feb 2007 7:36 | ogledi: 5.230 | odgovori: 49

Sej vem da sam v lonc vržeš pa se samo kuha.

Ampak juha ni vedno odlična, enkrat je boljša drugič slabša in tako naprej.

Kakšn kos mesa vi uporabljate in kaj vse zmečete notr.

V čem je štos?

tica

Temo je spremenil(a) tica dne 19. feb 2007 07:37:12

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

19. feb 2007 7:53

Misliš na govejo juho,ali kakšno drugo. ati zlati

tica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 53

19. feb 2007 8:04

govejo juho tica

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

19. feb 2007 8:22

Pravijo, da je pomembno, kako vre. Ne sme preveč, ravno prav, da se počasi kuha. Pravijo, da dlje kot se kuha, boljša je. In pa najboljša rata na kmečkem štedilniku na drva.

Pa od mesa in kosti je odvisno. Za meso ne bom nič rekla, ker se ne spoznam in mi ga odreže ponavadi mesar, vendar pravijo, da more bit kost "rahla" (brez mozga), da ni motna.

Glede zelenjave pa kar je pri roki, nujno pa čebula (malo olupka pustim gor), korenje, peteršilj. Zelene pa ne maram preveč...

matilda

tasau  

član od: 24.8.2005

sporočila: 196

19. feb 2007 8:23

En velik kos mesa (manjši kot je, bolj je juhca ''vodena'') in vsa pripadajoča jušna zelenjava (korenček, čebula, kolerabca, peteršlj, por, cel poper)... 

 

Meni se zdi slaba samo v primeru, ko je premalo mesa oz. preveč vode in je potem nekako brez okusa ali pa ima le po jušni zelenjavi. V gostinah se zelo hitro opazi kdaj se je v njej kuhal meso in kdaj je v njej pristala goveja kocka in vegeta.

tasau

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

19. feb 2007 8:29

Receptov in trikov je najbrž toliko kot je gospodinj oz. kuharic in kuharjev. Osnova je dobro meso. Jaz prisegam na enega mesarja in za govejo juho kupujem meso izključno tam, ker vem, da bo juha okusna. Nekajkrat sem kupila predpakirano meso pri "sosedu" in juha je bila katastrofalna. Najpogosteje uporabim rebra in nekaj kosti, okusna pa je tudi iz flama. Jušno zelenjavo uporabim po občutku in se ne obremenjujem, če česa slučajno nimam pri roki. Obvezno pa uporabim žafran, prav tako obvezno prerezano čebulo opečem in jo neolupljeno dam v lonec k ostalim sestavinam. Še najbolj pomembno se mi zdi, da vse skupaj zaliješ s hladno vodo in potem kuhaš zelo počasi. Še posebej okusna pa je juha, če jo obogatiš še s kakšnim kosom piščanca, lahko celo s kakšnim koščkom piščančjih jeterc. Osebno jo rada ohladim in odstranim maščobo, ker premastna pač ni dobra za zdravje. fresh

Ava  

član od: 28.3.2006

sporočila: 283

19. feb 2007 8:39

Jaz govedino operem, zallijem z mrzlo vodo, dodam čebulo, peteršilj in korenček, zraven primaknem manjši košček perutnine, kakšno perutničko ali hrbet in ko juha zavre solim. Potem pa kuham, da res zelo počasi vre. Srečno

Ava

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

19. feb 2007 9:07

V hladno vodo dam meso(bočnik s kostjo), in sol,nato pa na malem ognju kuham.Juha naj ne vre močno,ampak glej da se dela samo občasno kak mehurček.Po slabi uri kuhanja dodam zelanjavo.Od zelenjave dam v juho celo neolupljeno čebulo(čim manjšo) ali šalotko in korenje.To sta zelenjavi,ki naredita juho sladko in moraš sama ugotoviti koliko jih boš dodala(korenja dam dosti-30 dkg).Žafranka daje juhi lepo barvo,če čebula ni bila olupljena,jo lahko izpustiš.Peteršiljev ali zelerjev koren dodam v zelo malih količinah(za prst debel koren ali toliko odrezanega),peteršiljevih listov pa kar lep šopek.Tudi kako poprovo in gorčično zrno dam zraven.Lahko še dodaš katero drugo zelenjavo,vendar je za osnovo to dovolj.Čas kuhanja je odvisen od mesa,ko je le to mehko je juha končana.Iz 1,5 kg bočnika dobim 6 l juhe.Vegeta naredi juho motno,zato je ne uporabljam vedno. ati zlati

bina  

član od: 13.12.2002

sporočila: 186

19. feb 2007 9:11

Neolupljeno čebulo prerežem na pol in jo kar v loncu opečem, s prerezano stranjo navzdol. Baje je to za barvo. Dodam meso, največkrat kakšne del piščanca in goveje kosti (pri nas  kupljena kuhana govedina ne gre v promet),veliko  jušne zelenjave: korenček- rumen in rdeč, majhen paradižnik, košček paprike, por, peteršilj, luštrek (tega imam od vsega najraje), cel poper, en lovor in sol. Zalijem z mrzlo vodo in počasi kuham. Je pa juha zelo  odvisna od kvalitete mesa. Kakšen kos prave domače govedine se ne more primerjati z nobenim kupljenim mesom in tudi juhe ne moreš skuhati dobre, pa lahko daš notri kar hočeš.

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

19. feb 2007 9:14

Odvečno maščobo poberem iz juhe tako, da jo popivnam z papirnato brisačko ali servetkom.) Na vrh položim servetek in ga takoj, ko je napojen z vilico preložim na krožnik)

LP

kobra 1

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

19. feb 2007 9:30

Delam podobno kotostali, le da vedno dodam še paradižnik ter košček govejih jeter. Meso je vedno domače, od kakšne stare "buše", tako da je juha zares okusna. Najraje imam "rostpratel" - to so kremenatli, rebra ali prsni kos. Nekateri prisegajo na flam, vendar meni ni preveč všeč. Juha je vedno čista in predvsem ..dobra. Tina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti