Peka svinjskih karejev

berny  

član od: 23.1.2007

sporočila: 127

tema odprta - 18. feb 2007 14:00 | ogledi: 28.213 | odgovori: 15

 

Rada bi vprašala izkušene kuharice in kuharje na tem forumu, kako pravilno pripravijo svinjske kareje, da niso suhi in trdi, kot se meni velikokrat (tudi danes) zgodi. Torej rada bi kakšen učinkovit nasvet, kako naj pravilno pečem meso, da bo mehko in sočno.

Lepo nedeljo vsem! 

berny

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

18. feb 2007 15:58

Meni so dobri za pečt samo kareji od vratu, drugače so mi prepusti in edino primerni za pohanje. Tudi kare v kosu kot pečenka se mi zdi prežagasto, pa naj bodo prej v paci pa potem polivani med peko. Mogoče bi bili bolj sočni v celofanasti vrečki, naj druge povejo, če jih katera tako peče.

 

 Zadnjič sem v predalu odkrila te vrečke, stare že kar nekaj let in neuporabljene. Noter sem spekla piščanca, zadnjih 10 minut sem vrečko odstranila, vklopila gril  in še nikoli ni bil piščanec tako sočen in lepo zapečen.

 

LP

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

18. feb 2007 16:05

NA našem jedilniku so sicer redko, ker se pač moram izogibat svinjskemu mesu, ko pa so, jih najprej obvezno premažem z oljem, z obeh strani, in dobro stisnem z dlanjo. Pustim jih nekaj časa, potem jih začinim (savetla sojina omaka, kakšna mešanica začimb po trenutnem navdihu). Dam jih v vročo maščobo, da takoj zakrknejo, po dveh, treh minutah obrnem, potem zmanjšam temperaturo, zalijem z malo tekočone (juha - mesna ali ostanek od kuhanja zelenjave, voda, malo vina) in pokrito dušim kakšnih dvajset minut do pol ure, odvisno od mesa oziroma debeline kareja. Po potrebi po malem vedno dolivam vodo, vmes dodatno začinim po okusu in to je to.

 

Poskusi enkrat tako: čisto malo soljene in poprane kareje opacei na maslu samo na eni strani. Pekač namaži z maščobo in dodaj plast na tanko narezane čebule, dva ali stroke stisnjenega česna, daj na to malo rožmarina in nekaj lovorjevihlestov.Na to položi kareje z nepečo stranjo obrnjene načebulo, potem pa vse skupaj prekrij s krompirjem, narezanim na čisto tanke ploščice (morda dva,največ tri mm) in premešanim s soljo. Po vrhu poškorpi z oljem in peci v orej ogreti pečici, na 180 stopinj, 45 minut.

Taki kareji bodo zagotovi tako sočni, da si boste prste polizali.

 

Mamamia

mamamia

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

18. feb 2007 16:25

Podobno delam kot mamamia ,samo da namesto krompirja ,na kareje naložim kislo zelje in vse skupaj porinem v pečico za dobro uro.Bom pa probala tudi to s krompirjem,verjamem da je dobro. lp goga

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

18. feb 2007 17:17

Saj to so svinjski kotleti ne? Jaz jih solim popram in vržem na roštilj, morejo biti na hitro narejeni, sicer najboljši so od vratu kot je Lijana že napisala. lp Anamarija Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 18. feb 2007 17:18:05

alexis  

član od: 30.5.2006

sporočila: 884

18. feb 2007 20:28

Berny, obvezno moraš preizkustiti tale način peke sv. mesa (kateregakoli). Svinjsko meso je že samo po sebi mastno, zato ni potrebe dodajati maščobo. Jaz ga pečem takole. Meso dobro nasolim, popopram, dodam česen (lahko je strt ali narezan). Na večje kose narežem čebulo (po želji) in jo porazdelim po pekaču (jaz pečem v litoželezni posodi v pečici), nanjo postavim meso, dodam svež rdeč koren narezan na četrtine ali malo debelejše kolobarje in zalijem z nekaj vrele vode (pribljižno 2 dcl). Posodo z mesom postavim v pečico najprej na 220°C nato pa po nekaj minutah zmanjšam. Če imaš ventilatorsko pečico pazi, da dolivaš vodo ali juho, ker tista v pekaču hitro izpari. Meso je tako pečeno sočno, prav nič suho, brez maščobe, skratka ODLIČNO! Kdaj je pečeno pa itak vidiš po lepi rjavi skorjici.

Ta način je resnično super in se ga splača preizkusiti.

LP,

alexis Sporočilo je spremenil(a) alexis dne 18. feb 2007 20:28:57

m.schafe  

član od: 3.5.2006

sporočila: 254

18. feb 2007 20:30

jaz jih pečem v steklenih posodah, takšnih, ki so zaprte s pokrovom, torej 2 enaka steklena pekača. 
pridejo zelo sočni.

pa lep pozdrav!

m.schafe

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

18. feb 2007 22:59

Pa z vilicami verjetno tudi ne smeš pikati, kajne, če jih pečeš v ponvi. (to sem se tu naučila)

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

18. feb 2007 23:00

Mamamia, tako fino vedno napišeš, hvala.

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

19. feb 2007 6:54

Najsočnejši ostanejo,po mojih izkušnjah,pečeni v picopeku.Pripravljam jih z mešano zelenjavo(čebula,paprika,grah,stročni fižol,korenje...),tako,da je tudi za prikuho že poskrbljeno.Samo še kakšen rižek zraven in kosilo je v pol ure končano.

PS

Najboljši so zame kareji s kožo in slanino,po peki pa odstraniš špeh,če ti ne odgovarja. ati zlati

Sporočilo je spremenil(a) ati zlati dne 19. feb 2007 07:56:06 Sporočilo je spremenil(a) ati zlati dne 19. feb 2007 07:58:48

White Daisy  

član od: 18.2.2007

sporočila: 185

19. feb 2007 8:18

Jaz osebno pečem sv. kare dolgo časa, približno 1 uro in pol da je mehko (odvisno od debeline mesa).

Če je meso tanjše ga pečem seveda malo manj, ampak vedno toliko časa da je "mehek kot putrček."

Pečem ga v ponvi na štedilniku in sicer v pokriti ponvi z malo maščobe. Meso posolim, dam na olje, da se opeče iz obeh strani, dodam čebulo narezano po želji-( lahko so debelejši ali tanjši kolobarji),  začinko ali vegeto in pustim da se počasi peče. Nikoli ne peci na vročem ognju, ker potem je meso zunaj zažgano, v sredini pa je surovo in trdo je vse skupaj. Če opaziš da se pri pečenju vse skupaj suši, prilivaš po malo mrzle vode in meso dobi zlato rumeno barvo. Večkrat ga tudi obrni - po občutku. Proti koncu dodaj še česen (lahko strt ali kar cel ), po želji.

Upam, da bo nasvet v redu, meni vedno uspe, da je mehko in sočno.

Seveda pa moraš imeti tudi kvalitetno meso.

Pa dober tek

 

White Daisy

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti