Kulinarični in drugi običaji

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

tema odprta - 16. feb 2007 13:31 | ogledi: 8.721 | odgovori: 49

Veri je spodbudila zanimivo razmišljanje na temo kulinaričnih in drugih običajev. Ker mnoge še vedno pripravljate točno določene jedi ob uradnih in neuradnih praznikih, bi bilo zelo zanimivo izvedeti, kakšne jedi pripravljate ob katerih priložnostih (na primer kaj iz svinjskega mesa na debeli četrtek, kaj cvrtega na svečnico, itd.). Žal ti običaji počasi izginjajo, zato se mi zdi še toliko bolj zanimivo, o tem izvedeti kaj več.

 

Pa le vikend vsem!

fresh

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

16. feb 2007 14:03

Na, se pridružujem fresh, pa prosim še druge (muslimani itd) da zaupajo svoje praznične jedi, pa seveda kak recept!!!

 

papa,

maja 

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

16. feb 2007 14:49

Super, fresh, da si odprla posebno temo, lahko bi jo meli kje pri vrhu, da se nam spet ne zgubi:) Saj so ves čas kaki prazniki, vsaj na kakem koncu... Kaj, kje in kdaj kuhate?

tole se jaz zdaj spomnim in tole že bolj ali manj vestno delam: 

SVEČNICA: ne poznam, prosim pomoč

DEBELI ČETRTEK: letos izvedela, drugo leto bo nekaj cvrtega in nekaj, kamor je pujs stopil

VELIKONOČNI PETEK: hot cross buns -sladki kruhki s križem na vrh

VELIKONOČNI PONEDELJEK: miške in pinca, pirhi, šunka v testu in hren, potica

MARTINOVO: pečena, lahko nadevana goska (ali kaka druga perjad) in mlinci in rdeče zelje

MIKLAVŽEVO: miklavži in parklji iz kvašenega ali medenega testa

SV. BARBARA 

SV. LUCIJA (a sem spet zamenjala, kira je prej?)

BOŽIČ: medenjaki, piškoti, potica

SILVESTROVO: obvezno naredim najino čokoladno torto, ker je fant nor nanjo in ker je bil tako vesel, ko sem jo enkrat naredila in jo je mel celo zase (no, zame tudi, ampak mene ne šteje kot konkurenco, hehe:)

NOVO LETO: baje sarme, midva se tega ne drživa, ker jih ljubi nima preveč rad

jaz sem letos imela namen narediti figovčke za Prešernov dan, pa se mi ni izšlo, upam, da bo kasneje, ko bo moj urnik malo bolj urejen (beri: bom hočeš nočeš več doma), lažje sledit vsem praznikom. Zdaj se moram pa najprej vse naučit, kaj kdaj... Vse ideje dobrodošle! Hvala!

Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

16. feb 2007 14:49

Ne vem, kako mi je ratalo pozabit pusta, tik pred vrati, pa še moj najljubši praznik: krofi in flancati seveda:) Veri

KARMINA  

član od: 17.11.2003

sporočila: 755

16. feb 2007 14:56

Pri nas za Veliko noč ne sme manjkati Kostelski želodec.  To navado je prinesla moja mama, ki prihaja iz tistih krajev in jo sedaj ohranjava tako jaz, kot moj brat.

Tukaj najdete recept: http://www.tsdrustvo-kostel.si/zelodec.htm

Ker nimam vedno na razpolago posušenega želodca nadev spečem kar v pekaču. Tudi tako je odličeno.

LP

K

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

16. feb 2007 15:01

Jaz zelo svetujem vpogled v knjigo Slovensko ljudsko izročilo, imaš prav tako opisane jedi za posamezne čase in praznike, pa za zimski čas Božič s sestro Vendelino in mojstrom Goljatom...še sreča da ima človek kdaj rojstni dan in dobi kako koristno darilo...

 

drugače pa so pri nas krofki ves pustni čas od četrtka dalje, včasih kaki flancati ali miške, mesojedci imajo svojo kračo, velika noč - pletenica, pirhi, potica, hren z jabolki, šunka, prata, prvi dan v letu pa itak da sarme da se prekadi alkohol:))))

na miklavžka so medenjaki pa pomaranče, na vaški praznik - semen spet cvrtje...hm kaj je še...sem lena za branje in listanje po knjigah...

 

ha ha sem se še nekaj spomnila, vsak mesec ko je bila penzija ali plača je prišla domov sladica - tega žal ni več ko nisem doma:((((

 

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

16. feb 2007 15:34

Na svečnico: flancati Na "ta debel" četrtek: špehovka - sladka ocvirkova potica JasnaV

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

16. feb 2007 16:36

Še nekaj bi dodala. Da bodo tile naši zapisi res imeli etnološki pridih, da bodo odsevali navade, ki jih imajo (so jih imeli) ljudje v našem kulturnem in siceršnjem prostoru, bi bilo zelo zaželeno, da ne rečem nujno, da vsak(a) zapiše še, od kod izvira običaj. Čimbolj podrobno, opredelitev pokrajine (npr. Štajerska) je po mojem mnenju premalo. Se strinjate? rimljanka

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

16. feb 2007 16:52

Te običaje od božiča do velike noči je lepo opisala sestra Vendelina v svoji knjigi Božič sestre Vendeline in mojstra Goljata. Mogoče naslov nisem čisto pravilno napisala, ampak nekako tako gre. Zelo luškana zadevica se mi zdi.

lp Vesna

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

16. feb 2007 16:55

Reca, sem že jaz omenila to knjigo, luštna res, tudi ona druga, priporočam vsem željnim etnologije

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

16. feb 2007 18:40

Karmina, veš, da sem prvič slišala za kostelski želodec. To bi pa prav z veseljem enkrat poizkusila!

Rimljanka, se strinjam, da bi bilo prav zanimivo natančneje vedeti, od kje natančno izhaja kakšen običaj oz. jed.

Prav zanimivo se mi zdi brati, kaj se še dejansko pripravlja ob posebnih dnevih.

fresh

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti