Dodole

ferda  

član od: 1.10.2003

sporočila: 280

tema odprta - 13. feb 2007 20:27 | ogledi: 6.360 | odgovori: 14

ali to jed kdo dela doma in kako. lepo prosim za nasvet in približna navodila kako to narediti lep pozdrav

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

13. feb 2007 20:39

Seveda jo delamo doma! Jaz jo naredim tako: v slani vodi skuham narezan na kocke krompir. Vode je ravno toliko, da je krompir pokrit. Seveda vodo tudi posolim. Ko je krompir do mehkega kuham, dam na vrh vsega moko, približno za polovico , kot je krompirja, naredim v sredini luknjico in to pokrito počasi kuham še ene 10 minut. Nato z priborom za pire krompir vse skupaj dobro premečkam, dodam malo masla in še naprej dobro premešem iin mečkam. Lahko delaš tudi z mikserom. Nastane taka zelo gosta masa, ki se mora rahlo vlečti, kot ga je zvečilni. Nato probam, če je potrebno, malo dosolim, dodam mogoče še malo masla ali margarine, še enkrat dobro premešam in pustim počivati ene 10 minut. Ponudim s skledo zelene solate. Zabelim pa različno: z razpuščeno zaseko, ocvirki, ocvrto čebulo....poljubno. Vedno kuham večjo količino in kar ostane za večerjo prepražim na skorjico ali pa za zajtrk. To je osnovni recept. Ti pa ga lahko poljubno spremeniš, dodaš tudi malo ajdove moke, ali kakšne druge. Kyara

škarpina  

član od: 3.11.2005

sporočila: 294

13. feb 2007 22:22

DÖDÖLI Sestavine: 1 kg krompirja, 70 dag mehke moke, 2 dl kisle smetane, 4 srednje velike čebule, 3 dag masti PRIPRAVA: Krompir olupimo in zrežemo na koščke in jih kuhamo v slanem kropu. Vode naj bo približno še enkrat več, kot je krompirja v loncu. Ko je krompir napol kuhan, dodamo presejano moko. Ko prevre, naredimo v sredino moke s kuhalnico luknjo in kuhamo še približno 30 minut. Precej žgančnice odlijemo, krompir in moko dobro premešamo. Če je potrebno, dolijemo še malo žgančnice. Preliv: Čebulo narežemo na kolobarje in jih na maščobi prepražimo zlato rumeno, dodamo kislo smetano in polijemo po dödölih. Dodamo lahko tudi sesekljane ocvirke ali zaseko. Sporočilo je spremenil(a) škarpina dne 13. feb 2007 22:27:00

tumpika  

član od: 14.3.2006

sporočila: 1324

13. feb 2007 22:48

Joj, ko smo glih pri krompiri pa fašenku, sn se spomnila, ka so moja babica delali poleg repe.

Krompir so skuhali celi, ga narezali tak kak za restaniga. Potle pa spražli čebulo. Ko je bla že rjava, so jo zalili z vodo in solili, pa to prekuhali. Te pa so to polili po krompiri in zmešali.

Meni se vidi, da toti dober okus da glih to, ka praženo čebulo prekuhaš v soleni vodi.

Vsevkup se je vročo.

tumpika

škarpina  

član od: 3.11.2005

sporočila: 294

14. feb 2007 1:17

" tumpika " - bog dej, malo se zglasin, ka neš mislila, ka samo dremlen i nikaj ne delam - se priprovlan na 21.febr., ka bomo meli pokop fašenka, pa so rekli, da bi me meli polek, ka sen grda i zato jako dobrodošla za norije kvasit. Fašenska parada je obveza kjer moram sodeluvati v organizeranju. Najbole je kritičen pokop - tan bi nas moglo biti kak največ ...... se puno maškorof, ki do jokali. Zato zej jemo dobre klobose, zele ili repu i dödöle, - ka je dobro. " Dobro si poglente, či se čete kej nafčiti po prleško"! Da ne bo zamere zaradi pisanja v prleškem dialektu, še prevod: " tumpika " - bog daj, malo se oglasim, da ne boš mislila, da samo dremljem in nič ne delam - pripravljam se na pustovanje in pokop pusta. So rekli, da me želijo imeti ob sebi, ker sem grda in zato zelo dobrodošla za norčije zganjat. Pustna parada je obveznost, kjer moram organizacijsko sodelovati. Najbolj je kritičen pokop pusta, ker nas bo tam največ .... veliko pustnih šem, ki bodo jokale. Zato sedaj jemo klobase, zelje ali repo in dödöle - kar je zelo dobro. Seveda, povedano v dialektu zveni veliko lepše. Prleki so znani kot delovni, marljivi, vestni in pošteni ljudje, ki se radi pošalijo na svoj račun, še raje pa zbadajo soseda. Bogata kulinarična ponudba je ena največjih privlačnosti Prleških, Prekmurskih in Štajerskih pokrajin. Skozi stoletja so tu prevladovale jedi iz žita, pozneje iz krompirja in koruze, še pozneje se je razvila svinjereja, ki je popestrila ljudski jedilnik. VESELO PUSTOVANJE VSEM ČLANOM IN OBISKOVALCEM KULINARIČNE SLOVENIJE !!!

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

14. feb 2007 13:36

Hehe, Škarpina !

LP

cervus

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

14. feb 2007 13:41

Dobri stari dialekt! Uh, kak sn ga pogrešala!

TO!!

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

14. feb 2007 17:16

He he tumpika ,škarpina,skoz bolj vaju zastopim,še malo pa ne bom rabila prevoda. Se spomnem ,pred 30 leti ko so me šli pokazat v Prekmurje....sem vzela prekmurca.......da dol padeš,sem res rabila prevod.Dodole pa tudi jaz delam,ampak tisti od tašče so veliko boljši. lp goga

m.schafe  

član od: 3.5.2006

sporočila: 254

14. feb 2007 17:29

škarpina tvoj tekst je bil pravi balzam za to popoldne. delaš mi lušte. naju z možem vedno vleče v vaše kraje. čeprav je na koroškem lepo, je tudi pri vas zelo fajn.

pa še kakšno prleško vreži pa se bomo spravhali.

čao.

m.schafe

škarpina  

član od: 3.11.2005

sporočila: 294

14. feb 2007 19:16

Gnes pa je dan zaljubljenih! Ste že kupili rožice??? Ka nete pozobili!!!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti