Tržaška omaka in pomodreli česen

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

2. mar 2013 5:23

Mislim, da je nekaj včesnu in ne v načinu priprave. So bili časi, ko mi je česen zlasti v kislih jedeh (jota, kislo zelje ali repa...), ki so se kuhala pomodrel ali pozelenel. V drugih jedeh, ki niso tako izrazito kisle pa se to ni zgodilo - tudi pri tržaški omaki se ne spomnim, da bi se mi to kdaj zgodilo. Res ne izgleda estersko - nasprotno pravv čudno, kot bi dal notri strup. Potem sem za take jedi nekaj časa uporabljala česen v granulah (se dobi med začimbami). Se mi pa v zadnjem času že dolgo ni zgodilo, pa tudi načina uporabe česna nisem nič kaj spremenila - tako da upravičeno sumim da je bil česen pač tak, ker se spomnim, da sem česen kupovala vsepovsod po kakšno glavico ali dve, pa ni bilo nobene razlike - tisto leto je pač pomodrel.

l.p.

tedyka

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

2. mar 2013 6:20

Točno tako, tedyka. Česen reagira na kislino, sploh če je star in se zato včasih  obarva v modro.

 Tak česen seveda  ni strupen , ampak v kuhinji je že tako, da modro barvo  nekako podzavestno zavračamo in

pripisujemo plesni.

Če nas ta barva moti, česen, ne prestar, se razume, za par trenutkov vržemo v vrelo vodo. Tako dizaktiviramo encime, ki povzročajo to reakcijo.

lp lučka

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

2. mar 2013 10:57

Po mojih opažanjih pa pomodri česen uvožen iz Kitajske. Ali ima pri tem kaj starost ali sorta ne vem, vem pa, da se mi to pri italijanskem ali španskem praktično ne dogaja.

Bernarda

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

2. mar 2013 12:04

Lila Roza je napisal/a:

Bom vprašala tukaj, da ne odpiram nove teme. Zadnje čase v kuharskih oddajah opažam praženje česna, ob katerem me zmrazi. Pri pripravi paradižnikove omake vržejo česen na fejst vroče olje in ko je rjav, nekje celo zažgan dodajo druge sestavine. Sama se tega izogibam, zanima pa me vaše mnenje, tudi sami to počnete, se ne okusi zažganega česna?

 

 



Lila Roza

 

Vedno pazim, da se česen ne zažge! Če ga pražim, pustim čisto malo, samo zadiši in takoj kaj dodam, da se ne cvre naprej. Če je česen zažgan, lahko vse skupaj vržeš samo proč. Vsaj za moj okus. ker je grenko.

JJ

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

3. mar 2013 9:33

Kitajci očito niso krivi za pomodrevanje česna - meni je zadnjič na solati pomodrel zagarantirano slovenski, kupljen v Mercatorju. Koliko je bil star, si ne bi drznila reči, čeprav se mi je zdel, da ni ravno iz zadnje sezone, ampak drugega niso imeli, bila je pa sila.

Sonja

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

5. mar 2013 18:19

Naredila poizkus z mojim domačim česnom.

V domačem kisu je po enem dnevu lepo pozelenel. Torej trditev, da reagira na kisline, zagotovo drži.

Ni važno torej  ali je kitajski ali ne.Kupljen je zagotovo še dodatno tretiran, včasih napol zrel, včasih izsušen in star, tako da se to  večkrat zgodi kot sicer v domači "proizvodnji"-

 

lp lučka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti