Tržaška omaka in pomodreli česen

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

17. feb 2002 17:00

Hojla! Še vedno nismo dobili strokovnega odgovora zakaj česen pomodri. Na pečeni papriki je v mojem primeru česen surov ne pražen. Zanima me pa nekaj drugega iz tininega odgovora. 1 Pravi da so posledice po uživanju pomodrelega čena. Kaj so drugačne od običajnega? 2. Varen odnos pred ajcem in česen? "Meni ponavadi po česnu smrdi iz ust." Oprosti ampak dvoumno se sliši. LP Ažokoh!

rivaC  

član od: 18.9.2010

sporočila: 32

7. jan 2013 12:53

Kitajski česen posejan na njivah kjer so prej odlagali srebro(modro). To je ena od variant.

rivaC

rivaC

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

7. jan 2013 13:04

Si pa več kot deset let rabu, da si našel odgovor RivaC , bravo :))

 

hedonist

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

7. jan 2013 14:19

no ja, bolj kot odlaganju srebra na njive (sploh zaradi njegove cene) verjamem naslednjim moznim vzrokom:

- zaradi nepravilnega skladiscenja v njem nastane klorofil

- ker vsebuje zveplove spojine lahko s sledovi bakra tvori obarvane komplekse (podobne modri galici)

- v (?ne dovolj zrelem) cesnu se nahaja barvni prekurzor (1-PESCO in 2-PESCO), ki pod kislimi pogoji reagira 

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

7. jan 2013 14:55

Meni je česen pomodrel-posivel  že med stiskanjem, dokler sem stiskalnico prala v pralnem stroju. Odkar jo perem na roke se ne barva več. Ne vem iz kakšnega materiala je stiskalnica. Je precej težka, temnosive barve, izgleda ulita, kupljena pred dvema desetletjema v Ikei. 

Mogoče so tudi prej omenjene spremembe posledica orodja, ki je bilo uporabljeno pri obdelavi??

Cila

evy_3  

član od: 31.7.2008

sporočila: 70

7. jan 2013 22:20

Meni je česen nekajkrat pomodrel, ko sem ga stisnila na vroč pomfri (vendar se je to zgodilo le nekajkrat, pa ga vedno stiskam z isto stiskalnico). Ob praženju ali prelivanju z vročim oljem (pri tržaški) pa tega še nisem doživela. Tudi mene zanima zakaj je temu tako.

evy_3

Lila Roza  

član od: 13.11.2010

sporočila: 128

1. mar 2013 14:13

Bom vprašala tukaj, da ne odpiram nove teme. Zadnje čase v kuharskih oddajah opažam praženje česna, ob katerem me zmrazi. Pri pripravi paradižnikove omake vržejo česen na fejst vroče olje in ko je rjav, nekje celo zažgan dodajo druge sestavine. Sama se tega izogibam, zanima pa me vaše mnenje, tudi sami to počnete, se ne okusi zažganega česna?

 

 

Lila Roza

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8684

1. mar 2013 14:21

Niti slučajno ne sme biti rjav ali zažgan.

Na sredini posode naredim prostor, stresem česen in pustim, da "zacvrči" in zadiši, potem ga takoj vmešavam v ostale sestavine.

Kot na slikici...

Pozdravček!

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

1. mar 2013 14:58

Pri pripravi paradižnikove omake (no, tudi pri večini drugih jedi) dam česen v mrzlo olje, počakam, da se segreje in takoj dodam paradižnik, oziroma kar že kuham.

Za eno konzervo pelatov, na primer, dam vsaj tri srednje velike stroke in si ne predstavljam, kako bi to zgledalo zažgano , že rahlo porjavelo ne.

lp

mzm

manca51  

član od: 5.5.2008

sporočila: 511

2. mar 2013 1:46

Delam enako kot dragička in mzm , popražim ali bolje rečeno pogrejem ga v maščobi , le toliko , da zadiši .

Rjav ali celo zažgan česen je grenak in neuporaben .

Lp

manca51

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti