Bujta repa

neznan uporabnik

tema odprta - 3. feb 2002 22:03 | ogledi: 12.942 | odgovori: 19

Pozdravljeni forumovci!

Med bazo recepov nisem zasledila nobenega recepta za bujto repo - prekmursko jed. Jaz jo kuham po maminem receptu.

Repo (1 kg) kuhaš s svinjskimi kostmi oribližno 50 min, dodaš oprano proseno kašo (1,5 dcl) in kuhaš nadaljnih 10 minut. Na olju (še bolje pa če na masti) prepražiš eno veliko čebulo ter dodaš 2-3 žlice moke in narediš prežganje. V repo iz katere si že odstranil kosti zliješ prežganje, strt česen in rdečo papriko ter posoliš po okusu. Vse skupaj prevreš in postrežes s klobasami iz ajdove in prosene kaše (le te pa dobim od mame, ker jih sama ne znam narediti). Najboljša je bujta repa če je pogreta.

Zanima me če ima kdo kakšen drugačen recept za bujto repo, ker se mi zdi, da moji nekaj manjka ali kakšen nasvet kako se okus bujti repi izboljša.

Hvala že vnaprej, Suza

Riko  

član od: 30.8.2001

sporočila: 275

3. feb 2002 23:23

Pošiljam recept, ki ga pa že dolgo nisem uporabil. Se pa skoraj nič ne loči od Vašega, le da se meso kuha skupaj z repo. 850 g kisle repe 650 g svinjskega mesa (hrbet) /lahko je tudi prekajeno/ 120 g prosene kaše 2 zvrhani žlici masti 20 g moke 1-2 stroka česna 1 manjša čebula sol Meso in repo kuhamo skupaj in ko je meso že skoraj mehko, zakuhamo prebrano in oprano kašo. Moko na masti svetlo rumeno popražimo, dodamo nasekljano čebulo in strt česen. Prilijemo malo hladne vode in malce pokuhamo ter dodamo repi. Po okusu še solimo in dobro prevremo. Repo damo v drugo posodo nanjo pa na rezine narezano meso. Lp! Riko

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

5. feb 2002 8:36

SUZA in RIKO, vse sta povedala o kuhanju bujte repe - kar se tiče sestavin in samega kuhanja. Vesela sem tega , ker včasih zasledim ,ali pa v pogovoru slišim ,da dodajajo še vegeto ali druge začimbe -to potem več ni prekmurska bujta repa! Izgubi svoj značilni okus! Pri nas v Prekmurju pravimo, da je najboljša repa tista, v kateri se kuha svinjska glava ,kosti ,prosena kaša ,čebula in česen(1 debela čebula ,5 strokov česna),ko so kosti in glava kuhane poberemo iz repe ,naredimo prežganje(brez rdeče paprike) in še malo pokuhamo.Ponudumo z kuhano svinjsko glavo ,zame je najbolše obiranje kosti ,posebej spečemo pečenko, ne smejo pa manjkati krvavice z ajdove in prosene kaše (krvavice iz ajdove kaše z dodatkom svinjske krvi).Jaz ponavadi še dam zraven kruha še restan krompir. Bujta pomeni po prekmursko- ubita. POZDRAV MARTIKA Marta Vidovič

Riko  

član od: 30.8.2001

sporočila: 275

5. feb 2002 10:07

Ne, z vegeto pa pri bujti repi res ne gre, tudi paprika ne sodi zraven. No, saj vegete ne uporabljam, ker imamo začinko pri nas, ki pa je na primer pri gibanici zmečkanki tako nepogrešljiva, kot provansalska zeliščna mešanica in druge mešanice ali pa curryjev prašek,…….. kje drugje. Enkrat drugi teden jo bom »ubil« (to prvič slišim!) tako kot vi, s svinjsko glavo. Bi morda že preje, pa sem ravno včeraj pripravil šaro. Lep pozdrav! Riko

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

8. feb 2002 7:42

ŠARA,je jed iz Hvala POZDRAV MARTIKA Marta Vidovič

Riko  

član od: 30.8.2001

sporočila: 275

8. feb 2002 9:02

MARTIKA, ŠARA (kot smo jo pripravljali pri nas doma) je jed iz svinjskih parkeljcev (in repa, če ga sploh dobimo), ki naj nam jih mesar naseka, kuhamo v vodi začinjeni z lovorovim listom, timijanom, poprom in soljo ter ko je že skoraj skuhano dodamo še na koščke narezano rumeno kolerabo,.rdeče in rumeno korenje, na drobno zrezane korenine peteršilja, nekaj koščkov zelene in čebule, na obročke narezan por in zelen peteršilj. Kuhamo še toliko, da zelenjava omehča, ne sme pa razpasti. Krompirja ne dam nikoli v šaro, ker jo skuham večjo količino in zamrznem. Pa tudi po mojem okusu ne sodi zraven. Tudi sladke repe ne. Lep pozdrav! Riko

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

8. feb 2002 10:04

jaz pa v šaro dodam tudi sladko repo in malo krompirja....skratka vso ŠARO zmečem notri, zato pa se imenuje ŠARA......sicer pa, stvar okusa......lep dan vsem skupaj..... Herman Teron

Riko  

član od: 30.8.2001

sporočila: 275

8. feb 2002 10:47

hetero, ste spregledali zadnji odstavek mojega sporočila? Sicer pa lahko "notri zmečete" še marsikaj! Lp! Riko

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

8. feb 2002 13:25

Hvala, za recept šare , bom to jed tudi sama skuhala, če sem prav razumela so svinjski parkeljci glavni z dodatkom zelenjave. Lep dan tudi vam. MARTIKA Marta Vidovič

Riko  

član od: 30.8.2001

sporočila: 275

9. feb 2002 10:33

Pri nas smo vedno dali v šaro parkeljce in rep in to je meni še danes glavna »privlačnost« šare, kot na primer pljuča pri mešti. Dajo pa nekateri svinjsko glavo notri, drugi pa celo kakšen kos prekajenega svinjskega mesa, kar pa zagotovo ni več šara Pa še to, tam zgoraj sem pozabil napisati, da začinite z nekaj stroki grobo narezanega česna. Po želji, če Vam prija, začinite še z majaronom in dodajte par kapljic kisa. To pa je res vse, vsaj upam, pa lep pozdrav! Riko

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

10. feb 2002 7:17

RIKO, hvala ti ,pozdrave vračam. martika Marta Vidovič

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti