Napakice napake

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

tema odprta - 8. feb 2007 20:02 | ogledi: 5.706 | odgovori: 140

Ne biti hude, bo nekulinarična zadeva (saj bo katka kratka :), vendar se tiče tipkanja in pisanja, kar vsi tukaj počnemo. Upam, da bo uporabno in da ne bo kakih zamer, saj ni tako mišljeno.

Nihče ne ve vsega, lahko pa si pomagamo z nasveti. Sem bolj lingvistično usmerjena in me morda kaj bolj zbode v oči, kot druge. Rada bi samo opozorila na nekaj največjih napak pri pisanju. Prva je, da se za ločili pri tipkanju uporablja presledek. Druga je uporaba predlogov s in z (predvsem ta, da se večinoma napačno uporablja z pred t in k namesto s-ja , torej "s tabo" in ne "z tabo" in "s kremo" ne "z kremo"). S pa je problematičen tudi v nekaterih besedah - reče se izkušnje in ne iskušnje, "poizkušati in poizkus" ne pa poiskus :(((( Lahko pa rečeš poskus.

aja, čudno da se Vendelina nič ne pritoži, ker jo nekateri vztrajno kličete Vandelina...

No, še enkrat, brez zamere, jaz pa sem pri krofih slaba!

KL

petruša  

član od: 27.11.2006

sporočila: 27

8. feb 2007 20:19

mogoče je pa to ravno prava tema za obnavljanje znanja. sicer je že minilo nekaj let od kar sem bila v srednji šoli, ampak vseeno ne škodi, če obnovim znanje. vem da smo se morali učiti pred katerimi črkami se uporablja s/z, k/h,... vendar sem žal že pozabila. a bi, katka bila tako prijazna, ker si pač v tem poklicu, da mi (nam) obnoviš znanje. upam da veš kaj mislim. to so pač besede na p, t, k, h,..... pa še nekaj je v tem stavku: "ta suhi škafec pušča", vendar sem žal tudi to že pozabila kaj. petruša

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

8. feb 2007 20:23

Katka, res upam, da bodo vsi te nasvete vzeli v dobro. Jaz moram reci, da mene tudi tisto glede presledkov moti, o ostalem pa ne morem dosti reci, samo upam, da ne bomtudi jaz naredila kaksne vecje napake. Poskusam pravilno pisati s in z (ter k in h), vcasih imam pa problem pri sestavi stavka in kar je veckrat kaj v glavi prevedeno iz italijanscine, se potem stavek nekam cudno bere. Jerneja USA

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

8. feb 2007 20:27

Eh, katka lopatka, jaz pa o palačinkah nimam pojma.... Za presledke vem, s-ji in z-ji so mi tudi jasni, samo ko se ne bi toliko krat zatipkala... Ja, pa občasno mi kolegi podarijo kakšno vrečko vejic, ker jih menda meni vedno zmanjka.... Mislim pa, da si si naložila sizifovo (hm, Sizifovo, kajne?) delo? Jaz ti bom sicer hvaležna za vsak popravek, nisem pa prepričana, da ne boš potrebovala dežnika zavoljo sporočil, da je to kulinarični in ne lingvistično-slovnično-slavistični forum... Je bilo namreč že kar nekaj debat na temo uporabe jezika na tem našem forumu, pa o napakah, itd....saj veš, nekaj se raztopi in ne razstopi (ne vem, če kdo res tako piše, to mi je pač prvo padlo na pamet...)... Vendelina po moje še opazila ni, da ji kdo pravi Vandelina, ona opazi prej kaj drugega, bolj vsebinskega, in ne kašne nenametne napake... Tako da, katka lopatka, uspešno s tole skalo naj ti zaželim....(pa čeprav ni kulinarična tema, a kot je rekel ati zlati, pota se kar nekam razvijejo, hočemo mi to ali ne... pač potem izbiramo, po kateri bomo šli...) Mamamia mamamia

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

8. feb 2007 20:28

Jah,tudi name to leti,se zavedam.Bolj domače mi diši pogovorni jezik.Kadar pišem pravilno sem tako uradna in hladna.Kadar pa delam napake pa je enim toplo....Nč hudga mislla sam rada se mal hecam pa še sploh sem rada dobre volje.Se opravičujem in se trudim,da spreminjam razpoloženje. ena mš

Stasa  

član od: 17.3.2002

sporočila: 299

8. feb 2007 20:43

Zanimiva tema Sama se sicer trudim pisati čim bolj pravilno in sem zares vedno hvaležna, če me kdo popravi. Slovenščina je predragocen jezik, da bi ga skrunili. Hihi, ob branju forumov se pogosto zalotim, da vedno gledam, če je kje kakšna napaka . Zato bom izkoristila to temo in vas povprašala, kako je s postavitvijo vejic v spodnjih povedih, ker nisem čisto prepričana, če imam prav. "Sem bolj lingvistično usmerjena in me morda kaj bolj zbode v oči, kot druge." - Zakaj je vejica pred "kot"? Nikoli ne vem točno, kdaj je in kdaj je ni (tukaj, recimo, se mi zdi, da je ne bi smelo biti). Obstaja kakšno pravilo (sem prepričana, da ja ?? "S pa je problematičen tudi v nekaterih besedah - reče se izkušnje in ne iskušnje, "poizkušati in poizkus" ne pa poiskus :((((" - A ne manjka vejica pred zadnjim "ne"? "aja, čudno da se Vendelina nič ne pritoži, ker jo nekateri vztrajno kličete Vandelina..." - A ne manjka vejica pred "da" ter presledek pred tropičjem na koncu stavka? Hvala lp,s

limonca26  

član od: 23.7.2006

sporočila: 304

8. feb 2007 20:47

Meni je v šoli pri predlogih s/z pomagal naslednji stavek: Franc Potuje Cele Štiri Tedne Sam Čez Kranjske Hribe - predlog s, ostale pa predlog z. Se pa strinjam s Katkolopatko, ker imam tudi sama rada naš jezik. Ko včasih dobim kakšno sporočilo po telefonu, me kar stisne, saj ga včasih moram dobesedno razšifrirat. Verjetno pa vse skupaj spada v ta nori čas. Lep večer še naprej. limonca26

cherry  

član od: 5.6.2006

sporočila: 409

8. feb 2007 20:48

Jaz sem pa slavistka in sem že v eni drugi temi ponujala pomoč pri morebitnih jezikovnih dilemah. Mislim, da človeku nikoli ne škodi, če se kaj novega nauči - še posebej glede jezika, ki ga vsakodnevno uporablja, in za katerega se od njega nekako pričakuje, da ga bo obvladal. Žal je tako, da večina naših šol ne daje zadovoljivega znanja pravopisa. V to, kaj so naredili z novim programom slovenščine za devetletko v OŠ, se pa raje sploh ne bom spuščala ... Tukaj mogoče opozorim na tole: pri pisanju raznih prošenj in podobnih uradnih in poluradnih dopisov velikokrat prvi vtis naredi oblika (sem sodijo tudi presledki za ločili), drugi vtis pa slovnična pravilnost. Pomislite malo tudi na to, ko boste kaj takšnega pošiljali. Vredno pa se mi zdi poudariti, da je bila ena izmed prvih stvari, ki so mi padle v oko na tem forumu, jezikovna podoba, ki je - splošno gledano - zelo dobra. Kljub raznim napakam in napakicam, narečnim dodatkom in podobnim zadevicam, sem vesela, da smo res zdravo občutljivi za jezik in da se tukaj ne pojavlja tista "novodobna internetščina". Ko pa se pojavi kdo, ki piše v taki nerazumljivi obliki, pa se vedno najde kdo, ki ga na to prijazno opomni. Skratka - vidi se, da se uporabniki foruma trudijo. :) cherry

Stasa  

član od: 17.3.2002

sporočila: 299

8. feb 2007 20:49

Kulinarika ni še nič ... pojdite pogledat na kakšen najstniški forum Boste potrebovali podnapise in slovar angleških popačenk lp,s

Stasa  

član od: 17.3.2002

sporočila: 299

8. feb 2007 20:52

cherry, sva istočasno pisali Če ti ni odveč napisat - zakaj je vejica pred "in"? (Upam, da nisem tečna, ampak vejice mi največkrat predstavljajo dilemo.) "Mislim, da človeku nikoli ne škodi, če se kaj novega nauči - še posebej glede jezika, ki ga vsakodnevno uporablja, in za katerega se od njega nekako pričakuje, da ga bo obvladal." lp,s

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

8. feb 2007 20:53

Zapomnila sem se iz Osnovne šole,da:pred ki,ko,ker,da,če-vejica skače. ena mš

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti