Libeliče-pogača? trenta

Ava  

član od: 28.3.2006

sporočila: 283

tema odprta - 8. feb 2007 6:58 | ogledi: 4.191 | odgovori: 5

Dobro jutro!

Imam eno prošnjo. Lansko leto sem bila v Libeličah in ob ogledu muzeja naj bi dobili za pokušino neko jed, za katero je vodička rekla, se mi zdi, "trenta", ki pa je, zaradi nesporazuma med agencijo in ne vem kom še, nismo dobili. Mogoče kdo to jed pozna? Lep praznični dan želim

Ava

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

8. feb 2007 8:31

Ja, res se reče trenta ali pa potrentana pogača. Je koroška jed. Pripraviš kvašeno testo, ga razvaljaš v velikosti pekača (malo več), položiš v pekač in potem je odvisno od gospodinje do gospodinje, kaj boš nadevala. Največkrat je to skutni nadev z dodatkom jajc in smetane, lahko dodaš še rozine, vse skupaj pa sladkaš. Robove zavihaš proti notranjosti. Spet druga gospodinja pa bi nadev naredila kar iz naribanih jabolk, cimeta, itd. (kot za jabolčni zavitek). Obstaja tudi verzija, kjer se samo premaže s smetano, ražvrkljano z jajci, potem pa se pečeno še sladka. fresh

Ava  

član od: 28.3.2006

sporočila: 283

8. feb 2007 10:20

fresh hvala! Zjutraj sem zamesila testo za kruh in malo "odščipnila" za nekaj, kar pa ni trenta - ali pa tudi, ko praviš, da je to stvar domišljije gospodinje. Testo sem razvaljala, ga pomazala s stepenim jajcem v katerega sem zmešala kislo smetano, povrhu pa potresla čisto sveže ocvirke in spekla. Pa tole niti ni slabo! Ker je bilo testa zelo malo, je vsak dobil en košček, tako da velike škode za zdravje nisem naredila. Lep dan želim Ava

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

8. feb 2007 20:34

Kolikor vem, so pravzaprav trento pekle gospodinje, kadar so pekle kruh. Ostanek testa so namazale s stvarjo, ki je bila pri roki. To je bila najpogosteje ravno kakšna smetana, skuta ali kaj podobnega. Moja znanka pripravlja trento iz kvašenega testa za potico (če ji kaj ostane), drugače pa Korošci izraz trenta ali potrentano uporabljajo, kadar potica ali kruh nista takšna, kakršna bi morala biti, predvsem, če testo ni lepo vzhajano. V prevodu bi bila trenta nekaj podobnega kot nizka pogača. Samo, da je teknilo! fresh

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

8. feb 2007 22:39

A potem potrentana pomeni nekaj podobnega kot "pofentana". To mi je padlo sedaj na pamet :) "Če bi bila juha tako topla kot vino, vino tako staro kot piščanec, in piščanec tako debel kot natakarica, bi res lahko rekel, da je bil obed v redu."

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

9. feb 2007 11:22

Katka lopatka, ja, lahko bi takšni stvari rekla tudi pofentana. fresh

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti