Pustni krofi iz baze

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

tema odprta - 4. feb 2007 18:11 | ogledi: 10.526 | odgovori: 144

No, bom kar semle napisala, ker je pri Recinem receptu za pustne krofe že taka gneča :)

Danes se, kot se za ta čas spodobi, kot vestna gospodinja, spravim peči krofe. To je zame projekt, ker mi nobeno kvašeno testo, ampak res nobeno, ne uspe. Nič do nič. Moja mrzla potica je zjutraj pred pečenjem, v pečici trda, nizka, uvela...namesto da bi kipela in preprevala od veselja. Rešuje me potratna, ker je biskvitna. Pa rečem, tale Recin recept bo bomba.

Začelo se je po starem, kvasec se ni dvignil - klasika, pa sem ga revčka pustila kar dolgo. Meni se zatakne že pri kvascu - nikoli se noče dvignit. Pa sem poskusila že vse ob upoštevanju gore nasvetov, "ja imela si pretoplo mleko, nene, mora biti mlačno, ja ja, sobna temperatura, uf, bolje če je bolj mrzlo"...skratka nič od tega. Pa sem rekla, če noče pa nič. Po spisku natrpam ubogi kruhomat in dodam (zihr je zihr) še suhi kvas. In dam mesit. No, naj povem, da tudi v kruhomatu meni testo NE VZHAJA na programu za gnetenje...Tudi ko pečem kruh v njem se ne vzdigne, je dober le topel, potem je opeka :)

Sledila je priprava delovne površine in nato klasična neuspela točka 2. Po sestavinah za kakršnokoli testo, tudi točno po navodilih za avtomat, meni testo ne gre ven, ker je zmeraj preredko. Tudi zdaj - poc. Komaj ga le dobim ven in (spet) porabim skoraj dodatne pol kile moke, da je bilo sploh za oblikovat. No pa gremo, rolam kroglice, pa so bolj in bolj razpokane. No ja, estetsko ne bo, bo pa vsaj okus, si mislim. Dam vzhajat po receptu, najprej na eni strani. Če vam povem, tudi po 2 urah se niso niti premaknili, kaj 15 min! Hehe, nisem se sekirala, sem kar dala pečt. Huh, smešno, olja je bilo dovolj, saj znam cvreti, a šment, kroglice so potonile skoraj do dna...Pa ne moreš verjet. Tako so se prijele na dno. Rezultat je živ obup. Polpeti s premerom 5 cm, debeline 1 cm...

Toliko o moji peripetiji. Recept je sigurno izvrsten, hotela sem povedati moje izkušnje s kvašenim testom. Sicer pa je to baje v človeku. Nekaterim vse kar kipi...meni pa takole. In to že leta.

Hej, glavno da drugje rožca v roki zraste :)

pa lep večer, uf je že cajt za Jamieja!

katka

Temo je spremenil(a) katka lopatka dne 04. feb 2007 18:15:36

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

4. feb 2007 18:23

katka - kar rabiš je ena prijateljica, ki te reči obvlada in ki bi pred tvojimi očmi naredila to testo. Očitno je da teoretično znaš, nimaš pa občutka kako naj izgleda zadeva v praksi. če imaš vedno probleme s kvasom - naredi solno-kvasno emulzijo Ni šans, da ne bi uspela. testo za krofe mora biti mehko, skoraj premehko. Včasih je treba dodati pest moke ali par žlic mleka - ampak le toliko - pol kile...?! Zato so pa kroglice razpokale kot gips. Kot rečeno, ne se sekirat, pojdi h kateri pogledat, ali pa se odloči za tečaj pri Goljatu. Potem boš videla kako je enostavno. Si pa faca! Lisa

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

4. feb 2007 18:30

Katka pridi k meni, bova skupaj. lp Vesna

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

4. feb 2007 19:17

Joj, ste prijazne, nočem nobenega obremenjevat. Sicer pa je res ploblem "le" v tem, da meni noče vzhajat niti kvasec, niti emulzija, niti potem končni izdelek - in to že leta, kot sem napisala. Tudi vem, kako mora vse skupaj zgledat, ker sem že taužntkrat videla pri drugih gospodinjah. Ne vem, kaj je to. Sigurno kak zlovešč hormon :) katka

Bogomira  

član od: 30.12.2005

sporočila: 182

4. feb 2007 20:01

Probaj tako ,da daš kvas v lonček dodaš žličko sladkorja in ga tako dolgo mešaš z žličko da postane tekoč,nato dodaš žlico ali dve toplega mleka in pustiš da vshaja ,mora uspet.Vse ostale sestavine naj bodo nekje na toplem,jaz naprimer moko celo dam v mikrovalovno za minuto,da je res topla,jajca razžvrkljam v toplem mleku ,testo pa naj vzhaja tudi na toplem,ko naredim kroglice jih vedno polagam na toplo sarvjeto in tudi pokrijem z toplo sarvjeto.Ko so vshajani jih vedno dam v olje z obrjeno stranjo se pravi zgornjo stran,ki je že lepo dvignjena,posodo pa pokrijem,ko jih obrnem pustim odkrite . Pečene obvezno polagam na papirnato sarvjeto,da popije dvečno maščobo.Oprosti meni vedno uspejo in vem da je težko razumeti kako ne gre če pa je tako preprosto v glavnem držim se pravila,da testa ne gnetem previsoko,da ni prepiha (odpiranja vrat ali okna)in da so vse sestavine tople. lp Bogomira Bogomira

kuharca37  

član od: 21.3.2006

sporočila: 563

4. feb 2007 20:04

Danes sem naredila te krofe...zmetala vse v kruhomat,kot veleva Reca,in dala na program za testo.Dvajset minut je aparat stal pri miru nato začel mesti testo in nato vzhajanje...kmalu je bila posoda polna,izklopim aparat,še malo pregnetem,oblikujem kroglice,pustim vzhajat...rezultat zelo lepi krofi,samo zame malo premalo soli in sladkorja v masi. Katka lopatka res sem se držala navodil,kvas sem dala na vrhu na moko,sol v tekočino na dno posode.Še jih bom delala. kuharca37

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

4. feb 2007 20:13

Hvala Bogomira, vem kaj misliš. Naredila sem skoraj že doktorat iz vzhajanega testa, ne pa iz informatike, ki ga "zares" delam. Ravno danes med študijem sem si zaželela malo sprostitve in sem šla delat tele krofe krofaste. Pa še ena prigoda v zvezi s potico. Kolegica v službi, ki ni ravno gospodinjski tip, je jamrala da ne zna potice naredit. Sploh ne kuha in peče. Pa sem ji priporočila recept za mrzlo potico iz baze, naj ima ženska veselje. Drugi dan vsa sijoča prinese pehtranovko, da dol padeš. Puhasta, mehka, da bi jo "še angelčki jedli, če bi imeli zobe in usteca":) Je rekla, da je ponoči hodila kukat in da jo je mogla fuuuuuuuul dol tlačit, ker je rinila ven. Katica seveda ksiht do tal cel dan, ah kaj, cel teden. Hihi - sem preživela. Še komentar, košček moje potice je bil velikosti lososovega zvitka. no, malo sem pretiravala, da je bolj hec, samo bistvo sem zadela vsem hvala katka

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

4. feb 2007 20:16

kuharca37 je napisal/a:
Danes sem naredila te krofe...zmetala vse v kruhomat,kot veleva Reca,in dala na program za testo.Dvajset minut je aparat stal pri miru nato začel mesti testo in nato vzhajanje...kmalu je bila posoda polna,izklopim aparat,še malo pregnetem,oblikujem kroglice,pustim vzhajat...rezultat zelo lepi krofi,samo zame malo premalo soli in sladkorja v masi. Katka lopatka res sem se držala navodil,kvas sem dala na vrhu na moko,sol v tekočino na dno posode.Še jih bom delala. kuharca37
Kuharca, jaz tudi, točno po navodilih, samo da se je meni zdelo preveč sladkorja, tudi po mojem famozno-groznem dodajanju moke so bili presladki. Pa še zaradi rjavega sladkorja nekam pretemni - bili so barve kot polnozrnati in še lupinica je prispevala temnejšo barvo. Je to prav? Sem smotana, ane :) katka

Balenka  

član od: 28.4.2004

sporočila: 2825

4. feb 2007 20:38

Ja, katka, kar verjeti ne morem, kaj vse si že revica prestala. Po vsem tem, kar si napisala, vi mogoče res "zacoprana" . Ne ne, šalim se. Verjamem ti, da se zaradi tega ne počutiš najbolje, a kar korajžno naprej. Če hočeš, lahko prideš tudi k meni, da sprobava, kaj ti ne rata. kar težko je verjeti, da se ti noben kvasec ne dvigne. Pa to je za znoret. Če se boš odločila, bom vesela, da ti mogoče vlijem novega poguma in veselja. LP Balenka

Kristina  

član od: 13.1.2007

sporočila: 425

4. feb 2007 20:39

Boga katka! Kristina

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

4. feb 2007 20:41

Katka lopatka, izkoristi povabila, ni vrag, da skupaj ne premagate uroka. rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti