Otrok nič ne je!

Asja  

član od: 23.10.2002

sporočila: 515

tema odprta - 3. feb 2007 15:53 | ogledi: 8.964 | odgovori: 49

Sin bo maja star 4 leta. Že od rojstva imamo probleme z njegovim hranjenjem ampak tole, kar se dogaja zadnje mesece, je pa res too much. Hodi v vrtec, vzgojiteljici pravita, da za zajtrk ponavadi poje bolj malo ampak kosilo pa poje celo (razen solate). Ne vem ali vzgojiteljici "nakladata" ali pa je sin v vrtcu res pod vplivom črednega nagona in poje vse, saj doma poje bore malo. Ampak res malo. Z možem se sprašujeva kako lahko sploh živi s tako majhno količino hrane. Med vikendom vedno jemo doma (kuhava midva z možem ali tašča) in takrat se vse začne. Zdaj ima že nekaj mesecev obdobje, ko zelo redko poje juho, v slast pa mu gredo le: tortelini, panirani zrezki, pomfrit in choco-pops ter palačinke za zajtrk. Na tej grozni hrani je pristal, ker je vso drugo hrano zavračal. Aja, da ne pozabim, da zadnje tedne poje (če poje) npr. porcijo tortelinov le zato, da potem dobi nagrado, npr. kinder jajček (ponavadi pri tašči in tastu). Tašča je osebno užaljena, če vnuk ne poje ničesar, kar je skuhala.

Z možem sva poskušala veliko načinov, npr. da mu ponujava bolj zdravo hrano, pa je sin raje lačen. Najbrž je malo krivo tudi to, da ima backup eno nadstropje višje pri tašči in tastu kjer ga sicer ne pitata (več) s sladkimi stvarmi ampak dobi sirovo štručko ali pa mu gre tašča skuhat kar hoče, potem pa itak tistega ne poje.

Včasih se mi zdi, da veliko preveč pozornosti posvečamo njegovi prehrani, ampak ko ga med oblačenjem vidim kako mu rebra ven štrlijo, mi gre kar na jok. Velik je 96 cm in težek 13,7 kg.

Je imel kdo podoben primer? Res rabim kak nasvet, ker se mi bo kmalu zmešalo. Naslednja postaja je sicer pediatrinja ampak se bojim, da bo priporočila le kak sirup za apetit (ker zdravil za to najbrž ni), kar pa smo že lani probali in ne pomaga.

Lp, Asja

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

3. feb 2007 16:13

za začetek stran od razvajanja pa prinašanja k riti. Naj je, kar se skuha za vse, če ne bo, bo pač lačen. ko bo dovolj lačen, bo že pojedel, kar bo dobil na krožnik, brez skrbi. pa stran od piškotov, bonbonov, čokolad, junk fooda, itd. naj to služi za nagrado. v nasprotnem primeru bo romal v bolnišnico na infuzijo in to mu bo pustilo tak vtis, da tega nikoli več ne bo ponovil. vztrajaj, čeprav bo težko, ker se ti bo trgalo materinsko srece. zveni kruto, a deluje. Veliko sreče Drejček

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

3. feb 2007 16:21

Pa saj potem pa ni tako suh. Moj sinek je star 2 leti in 9 mesecev, velik je 100 cm težek je pa 15 kil. Pa je daleč od tega, da bi bil presuh. Sicer pa otroci itak pojejeo drugje več kot doma. Moja dva včasih jesta take stvari kje na obisku za katere doma vem, da jih ne bi pojedla. Drugače pa nagrajevanje s čokolado se mi ne zdi v redu. Vem moja dva, če pojesta kinder jajček nista več lačna. Če hočeš rešiti problem se najprej zmeni s taščo in taštom, da mu ne dajeta priboljškov in ga ne razvajata s kuhanjem po naročili, ker otroci začnejo to hitro izkoriščati. Sicer pa imajo vsi otroci obdobja, ko jejo samo določeno vrsto hrane. Hčerka je naprimer nekaj časa jedla samo čokolešnik, ampak še vedno smo ji pro obrokih ponudili tudi tisto kar je bilo napr. za kosilo. Sčasoma je tudi ostalo hrano začela jesti. Res pa ji nismo, če ni hotela pojesto kosila potem štimali drugo hrano. In tudi nismo delala cirkusa iz hrane in se nismo živciriali zaradi tega, je pač jedla ko je bila lačna. jade

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

3. feb 2007 16:22

Točno Drejček tako je pri nas. Kar damo na mizo je za pojest, če ne jesta ni drugega, sploh pa ne sladkarij in takrat tudi tašči poveva, da ji ne sme dajati drugega. Silimo pa nikoli. Ko sta lačn pa že jesta. jade

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

3. feb 2007 16:38

Drejcek jaz tudi tako mislim, samo si nisem upala napisat, ker pac nimam svojih, sem pa jaz tudi bila otrok imam pa kar nekaj necakov. Problem je pa seveda v tem, ker se verjetno tasci ne da prepreciti, da bi ga crkljala, odseliti se pa tudi ne mores. Jade, da se ne sme stimati druge hrane, ce tiste na krozniku ne je, pa drzi kot pribito!!!!!!! Asja veliko srece (se posebej pri tasci!) Jerneja USA

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

3. feb 2007 16:42

Vztrajaj pri zdravi in pestri prehrani, brez nagrajevanja. Ne delaj scene okoli tega, kokliko je pojedel in zakaj ni nič pojedel, ker otroku siiiilno ugaja, da je v centru pozornosti. po drugi strani, pa mu lahko nehote zamerite hrano, ker ji dajete na ves glas taaaaaako gromozanski pomen. Daj mu na mizo, kar skuhaš. Če ne bo pojedel, pokrij krožnik s folijo in ga postavi v hladilnik. Ko bo lačen, daj krožnik v mikrovalovko in mu ponudi isto. Tako prakticiram jaz. Najmanjši poje ravno toliko, da preživi. Dostikrat le žlico , ali dve. V vrtcu je precej boljše. Ima 2 ali 3 jedi, ki jih še kar rad poje. Ena od teh je goveja juha z rezanci in jo pač vsak konec tedna skuham. Skratka, naj ne bo prevelikega pompa okoli hrane, s starimi starši se pa pogovori, da ne bo podkupovanja s sladkarijami. To je zgrešeno.

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

3. feb 2007 17:24

Če v vrtcu poje kosilo, potem sploh ni problema. Ni treba k zdravniku. Vzgojiteljica si gotovo ne bi izmislila, da je. V svoji glavici je naštudiral, da pač tam mora jesti, ker drugega ne bo dobil, doma se pa lahko zmišljuje. Najprej treba torej nehati ponujati drugo jed ali podkupnino, to so tudi drugi napisali. Moja hči je imela nekaj časa obdobje (še zdaj traja v milejši obliki), da je pojedla samo juho, glavne jedi pa nič. Če ni jedla, je potem isto jed dobila pozneje, ko je bila lačna. Pojedla je brez problema. Pa še nekaj treba poudariti: odrasli pogosto mislimo, da mora otrok toliko in toliko pojesti. Otrok že sam presodi, ko je sit. Jaz sem najbolj sovražila, ko so me silili, da sem morala do konca pojesti, kar sem imela na krožniku. Tako sem bila že zdavnaj sita, a sem se morala pitati s hrano. Svojih otrok nikakor nočem tako "mučiti". Pojesta natanko toliko, kot hočeta. Atina

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

3. feb 2007 17:29

Se strinjam s predhodniki, predvsem pa- NE delat cirkusa iz hranjenja. Noben normalen otrok ne bo umrl od lakote ob polni mizi (ali hladilniku). Odkrito povedano ZAKAJ bi pa jedel vašo hrano, če zadošča malo odklanjanja, pa dobi tisto kar hoče? Bolj se sekirate, bolj vas ima v oblasti. Pa še za konec - tak je bil moj nečak in toliko cirkusa je z njegovo hrano delala moja sestra. Zdaj je možakar odrasel in ima kakšnih 15kg preveč. Lisa

nike  

član od: 25.11.2005

sporočila: 522

3. feb 2007 17:34

Tudi jaz absolutno mislim tako, kot vsi pred mano :) Če otrok ve, da lahko NE JE ničesar, kar mu ne paše, potem tudi ne bo. Sicer je moja punčka stara šele 6 mesecev, tako da ne morem govoriti iz lastnih izkušenj, vem pa, kako je bilo pri moji teti in stricu, ki imata trojčke (10 let so mlajši od mene). Vsi so ful suhi in so jih nonstop silili s hrano, dosegli pa nič. In tista, ki je bla kao "najbolj težavna" - oz. ki je pojedla najmanj, je bla v bistvu najbolj živahna. Saj res, kako pa je tvoj sinko? Je živahen otrok ali bolj miren/bolehen? Ker če je živahen, so po moje vse skrbi o temu, da premalo je, odveč. Samo še podkupovanje morate odpraviti, se pogovoriti s taščo, da ne bo backupa več tam zgoraj. To je ZELO pomembno... nike

limonca26  

član od: 23.7.2006

sporočila: 304

3. feb 2007 18:03

Strinjam se z zgoraj napisanim. Otroci nas imajo naštudirane, da se še zavedamo ne. V vrtcu mu ne uspeva in potem tudi poje. Doma pa je ugotovil, da bo čez nekaj časa dobil drugačen obrok. Bodi dosledna in mu ne ponujaj drugega, pa če ti je še tako hudo. Verjemi, da se ti bo obrestovalo in kasneje bosta oba zadovoljna. S starši pa se pogovori. prepričana sem, da te bosta sčasoma tudi onadva podprla. Veliko uspeha pri vzgoji ti želim. limonca26

ela  

član od: 28.9.2006

sporočila: 735

3. feb 2007 18:31

Se popolnoma strinjam z vsem napisanim. Ko bo sin dovolj lačen, bo že jedel. Ne pa mu dajat sladkarij za nagrado,če nekaj poje,prav tako mu naj tašča ne kuha posebej(seveda,če jo lahko prepričaš v to)Obroki naj bodo redni,če pa npr. sin ne poje kosila,mu do naslednjega obroka ne dajte nič. Vem, da zveni zelo kruto,ampak pri nas se je obneslo.Ko smo ukinili vse kinder jajčke,čokolade in smokije,je hčerka začela normalno jesti.Prej se je zanašala na to,da bo pač dobila kaj sladkega, če ne bo jedla.Ko sem ji prvič rekla,da do večerje ne dobi nič za jest,se mi je smejala,ko sem ji pa drugič,se je pa že jokala, ker je vedela, da resno mislim.Vztrajajte dosledno pri svojem, pa bo tudi vaš sin začel normalno jesti. Lp, ela

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti