Ramsteak v teranovi omaki

rdecapesa  

član od: 3.11.2006

sporočila: 181

tema odprta - 2. feb 2007 10:01 | ogledi: 23.857 | odgovori: 10

Pozdravljeni!

Iščem in iščem, pa ne najdem, zato prosim za pomoč vas, dragi obiskovalci foruma. Želim pripraviti dober ramsteak v teranovi omaki, pa nimam pravega recepta, ker tega enostavno še nikoli nisem pripravljala. Če ima kdo od vas recept, bi lepo prosila zanj, pa tudi, da napišete, kaj za prilogo.

Hvala vnaprej in lep vikend vam želim!

rdecapesa

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

2. feb 2007 12:37

Meso premaži z oljem in ga pusti nekaj časa, da se prepoji (najbolje čez noč, v dobro pokriti posodi v hladilniku). Preden ga daš peči, naj bo meso na sobni temepraturi, se bo bolj enakomerno speklo. Soliš in popraš ga tik pred koncem pečenja. Koliko časa ramsteake pečeš, je odvisno od tega, kako prepečene želiš. Ko opraviš z mesom, ga shrani na toplem. Na maščobi od pečenja mesa prepraži na drobno sesekljano čebulo (najbolje šalotko, saj je bolj sladkasta). Ogenj naj ne bo premočan, da čebula ne porumeni. Med nenehnim mešanjem malce zalivaj z mlačno vodo, tudi posoli, bo čebula hitreje razpadla (lahko pa jo potem, kos e zmehča, spasiraš s paličnim mešalnikom in vrneš v posodo, da končasš omako). Ko čebula razapde, zalij z decilitrom terana in decilitrom vode, lahko pa razmerje poljubno spreminjaš, odvisno od okusa. Ko tekočina nekoliko zavre, zmanjšaj ogenj in zgosi omako s tekočo sladko smetano, lahko pa košček masla pregneteš z malo moke in to kroglico daš v omako - ko se bo topila, bo omaka dobila pravšnjo konsistenco. Začiniš še po okusu, daš v omako tople ramsteake, pustiš minutko ali dve in to je to. Zraven se poda yorkshire puding, krompirjevi kroketi, rolada iz palačink, morda v pečicizapečeni kupčki iz pire krompirja, krompirjeva rulada z omleto ali blitvo.... Mamamia mamamia

Jani2105  

član od: 30.7.2010

sporočila: 6

13. maj 2011 11:22

Vsa čast mamamia, resnično obvladate kuhinjo...

Jani2105

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

13. maj 2011 11:32

Tole z maslom in moko je pa dobra ideja, me pa zanima če ni grudic. Sam ponavadi kuham moko, če že jo, v omaki vsaj 20 minut, da res izgubi tisti mokast okus, se tu porazgubi? predvidevam da daš eno slabo žlico moke?

Commis débarrasseur

Sashika  

član od: 29.3.2006

sporočila: 639

13. maj 2011 11:49

Zzak, se porazgubi, preverjeno. Lahko pa poizkusis tudi s skrobom.

Saša

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

13. maj 2011 11:50

Tale maslena kroglica je star način za zgostitev omake, da se moka ne čuti preveč. Daš malo več masla kot moke, bolj po občutku, da se naredi lepa kroglica. To daš v omako (recimo za manjši oreh velika kroglica je dovolj za omako k štirim, petim steakom ...) in na zmernem ognju pustiš, da se razpusti, posodo med tem malo nagibaš sem in tja.

Mamamia

 

mamamia

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

13. maj 2011 11:53

En steak ravno čaka v olju že  štiri dni, ga poizkusim po tem receptu enkrat te dni.

Commis débarrasseur

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

13. maj 2011 12:43

Jaz v omako, ki nasatne med pečenjem, dodam še malce konjaka, dobi omaka en tak žlahten okus; ali pa malo madeire, porta ali marsale ... Mamamia

mamamia

swarovski  

član od: 26.10.2006

sporočila: 290

13. maj 2011 12:53

Tudi jaz enako dodam,  marsalo ali konjak, ki je eden žlahtnejših (torej z boljšo oznako). Omaki za biftke pa ne dodajam klasične moke ampak gustin. Je boljšega okusa oziroma ne boli želodček.

swarovski

saskia02  

član od: 17.5.2010

sporočila: 53

13. maj 2011 14:37

glede omake:

- dodam bolj grobo narezano čebulo in ko se razpusti jo z vilico razpeštam; omako na koncu precedim skozi grobo sito

- namesto moke tudi jaz uporabim gustin, v zelo majhnih količinah; če rabim več je bolje kar fino nadrobljen bel kruh

- vedno dodam košček masla tudi na meso in če vse to grobo mlet poper 

- smetana ne paše v omake z rdečim vinom, mogoče le malenkost zenfa

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

13. maj 2011 17:02

Zanimivo kako dobro založene bifeje imate ! Jaz imam ponavadi le eno od tega kar ste naštele (porto, marsala, madeira, konjak,.....). Vsaka čast.

hedonist

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti