Vegeta?

tema je zaklenjena

Aja  

član od: 11.1.2002

sporočila: 142

tema odprta - 1. feb 2002 17:38 | ogledi: 6.002 | odgovori: 14

V nekaterih receptih je kot začimba navedena tudi vegeta. V moji kuhinji vegete in podobnih začimb ne uporabljam, ker sem mnenja, da je škodljiva in da daje vsem jedem podoben okus. Moja teta pa recimo prisega nanjo.

Zanima me, kakšno mnenje imate člani Kulslo o tej temi.

LP vsem Aja

neznan uporabnik

1. feb 2002 19:32

Na teh straneh sem se že sam napisal nekaj pikrih na tovrstno kulinariko, pa se je po meni vsul plaz kritik in zgražanja. Uporabo dodatkov kot so vegeta je sicer razumljiva za ljudi nevešče kuhanja in ljudi, ki za kuhanje nimajo smisla, ga pač nima vsak, izgovori na čas pa so, se ve, brezpredmetni. Sam sem že izrazil svoje skromno mnenje, da taki recepti, ki ne temeljijo na določenem kuharskem znanju, na strani, ki naj bi bila rezervirana za ljudi, ki hočejo kuhati dobro, se tudi nekaj naučiti in poslušati nasvete tistih, ki so od njih bolj izkušeni, nimajo kaj iskati. Stran sama je sicer odlično urejena in se tudi razvija, urednik pa bi lahko izboljšal kakovost objavljenih receptov in tako tudi samo strokovnost s selekcijo prispevkov in to brez slabe vesti. Nihče ne bi zameril, če ne bi objavili receptov z vegeto, saj lahko namesto tega uporabimo nešteto bolje izbranih in skrbneje odmerjenih neindustrijskih začimb. Predlagam, da uredništvo povabi k sodelovanju poleg sommelierja še srtokovnjake z drugih področjih.

neznan uporabnik

1. feb 2002 19:37

Proti vegeti sicer nimam cisto nic, vendar je pri nas doma ne uporabljamo veliko. Zakaj? Ker je prepolna sodija (to se lahko vidi sele ko jo kupite na tujem trgu kjer je vsebinska sestava po zakonu zahtevana na vsakem prehrambenem izdelku) - okus ze doda, precej svojevrsten, a se je raje izogibamo zaradi zdravstvenih razlogov.

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

1. feb 2002 19:52

zakaj recimo si dala naslov tej temi vegeta.....zakaj ne npr.DODATEK JEDEM.....hecam se.....vse to in ono je eno nepotrebno sranje.....če že moramo kaj uporabljati, potem jaz uporabljam dehidrirano jušno zelenjavo, lahko posebej korenček,zeleno,petršilj itd.......ampak zelo redko, če res ni druge možnosti..... fuj in fej vsem dodatkom jedem.... Herman Teron

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

2. feb 2002 1:52

Kulinarična Slovenija ni stran, kjer se zbirajo le veliki strokovnjaki, ampak je "vseljudska" stran. Trudimo se izboljšati strokovne nasvete. Recepte pa pošiljajo obiskovalci tudi sami in ne zdi se mi ustrezno, da omejim objavo receptov, ki vsebujejo vegeto. Potem se bo nekdo spomnil, da naj objavljamo izključno brezmesne recepte, tretji bo rekel, naj črtamo recepte, kjer je uporabljeno rastlinsko olje... Žal, če vas vegeta moti, receptov z njo ne uporabljajte. Na KulSlo je dovolj velika izbira receptov, mnogo je tudi "strokovnih". Nekateri pa si obroke želijo pripraviti čim bolj enostavno in hitro. KulSlo ni sodnik, ki bi odločal o tem, kaj je sprejemljivo in kaj ne. Nekatere recepte, ki so neprimerni za objavo, seveda ne objavimo, toda ne zato, ker bi vsebovali nadomestek začimb, ki je pač v prodaji. Pozdrav Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

neznan uporabnik

2. feb 2002 13:55

Z dodajanjem "vegete" jedem se priprava le teh ne skarajša niti za sekundo, pa še po našem okusu niso in ni ti treba biti velik strokovnjak, da ti je to jasno. Sporočilo je spremenil(a) Mario dne 02. feb 2002 13:56:07

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

2. feb 2002 14:38

Mario, vegete in ničesar drugega, kar se dobi v prosti prodaji, ne bom dajal na "črno listo" prepovedanih receptov. Če bo kdo poslal recept za hamburger, kakršnega lahko jeste v McDonaldsu, ga bomo objavili. Na vas pa je, da po teh receptih ne delate, če vam ne ustrezajo. Pozdrav Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

Henri  

član od: 13.9.2001

sporočila: 317

2. feb 2002 15:30

...pred 15. leti so me znanci v Romuniji za 1 Kg Vegete malone nosili po rokah. Ko sem videl ponudbo zacimb v njihovih trgovinah mi je bilo jasno zakaj tako povprasevanje po Vegeti. Nenazadnje se je podobna situacija kazala v marsikateri jugoslovanski regiji. Mario, moras pac razumeti, da je celo mogoce samo iz Vegete in vode pripraviti skromen obrok in temu postopku pravimo kuhanje. Da taka jed v gastronomiji ne dobi "zvezdice" je jasno. Osebno menim, da je Vegeta (ali podobno) prinesla doloceno blagostanje v prehrani, posebej tam, kjer zacimbe manjkajo. V veliki vecini pa najdemo Vegeto v slovenskih javnih (gostilne,restavracije) kuhinjah. Lep pozdrav vsem Henri

neznan uporabnik

2. feb 2002 16:49

Jaz bi rekla tako: uporabljala sem Vegeto, zdaj pa dajem prednost Začinki - preprosto zato, ker je slovenskega izvora. Nimam se za slabo kuharico (to ni samohvala), čeprav ogromno uporabljam tovrstne dodatke jedem. Mnenja sem namreč, da ščepec teh dodatkov ne vpliva bistveno na kvaliteto same jedi. Če skuham 2 l zelenjavne juhe, dodam (poleg ogromno zelenjave) tudi npr. malo žličko Začinke. V bistvu gre skoraj za samo sol, tisti koščki sušene zelenjave pa tudi ne spremenijo okusa juhe v negativno smer. Gospod Mario (brez zamere), najverjetneje ste že jedli - tudi v gostilini - kakšno jed, ki so ji bile dodane tovrstne začimbe, pa sploh niste vedeli!? To, da bi recepte z Vegeto (in podobnimi) odstranili, pa je čisti nesmisel. Komur Vegeta ni všeč, je pač ne bo uporabljal. Tako kot vegetarijanec ne bo kuhal mesa ali pa diabetik pekel slaščic. O kakovosti samih prehrambenih izdelkov tukaj raje ne bi razpravljali. Kaj pa vse drugo, kar pojemo? Pred leti sem bila del kolektiva zelo uspešnega megamarketa. K nam so hodili Avstrijci po kilograme Vegete. Pogovarjala sem se z neko starejšo gospo, ki mi je povedala, da imajo Vegeto zelo radi in jo veliko uporabljajo, ker z avstrijskimi proizvodi niso zadovoljni. Ni vse slabo, kar je naše (oz. "bivše" naše). Lp! Beti

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

2. feb 2002 16:49

Hojla! Popolnoma se strinjam z vsemi. Vegeta v hrani ni ne vem kako zelo prijetnega okusa, saj je tako, kot je že zgoraj omejnena, skoraj vsa hrana enakega okusa, če jo začinimo z vegeto. Je pa včasih primerna, če nimamo pri roki drugih začimb. Naprimer v naravi ali na kakšnem pikniku, ko ne moremo seboj vleči cele palete začimb. Sam vegete skoraj ne uporabljam, poznam negaj jedi, ki so pa posebnega okusa z dodatkom vegete, Naprimer testenine z jajci začinjene z vegeto, pomfri krompir z vegeto in česnom, pečena koruza natrena s česnom in posipana z malo vegete... Še bi se dalo naštevati. Sicer pa še nisem nikjer zasledil, da bi kdo pisal na televizijo in jim prepovedal odaje o kuhinjah, saj jim skoraj vsi recepti vsebujejo vegeto (naprimer vegetina kuhinja na TV HR). Moja mati je rekla: "Vegeta je samo potuha za kuharice brez domišlije!" Pa lep pozdrav vsem, ki vegeto uporabljate ali ne, jo kritizirate ali hvalite. Ažokoh! Matjaž Gomilšek

mc maya  

član od: 28.11.2001

sporočila: 474

2. feb 2002 18:43

Hojla! Tudi jaz sem ena od tistih zanič kuharic, ki uporabljajo tudi vegeto ali podobne dodatke prehrani. V bistvu teh zadev vedno dodam zelo malo (max. eno tako žličko, kot jo dobiš v kavarnah za kavo pomešat - res mini mini žlička, za 4 ljudi), ampak v nekatere jedi po mojem mnenju enostavno paše. Pa tudi ne zdi se mi, da bi imele vse jedi s temi dodatki podoben okus - če zadevo uporabljaš bolj kot začimbo, po mojem mneju ta okus sploh ne izstopa (čeprav je pa res, da je v večjih količinah precej izrazit). Ne maram pa izrazitega okusa po vegeti kot ga imajo juhe in omake iz vrečke.... Vem, da mogoče res ni najbolj zdravo, ampak glede na to, da dodatkov jedem ne tlačim vsepovsod, mislim, da si s tem ne delam velike škode... . Čas kuhanja se pa s temi dodatki res ne skrajša..in za to nenavsezadnje tudi niso namenjeni - tu so preprosto samo zato, da popravijo (ali pa pokvarijo, kakor želite), okus in zato, da pač uporabimo samo eno stvar namesto mešanice začimb. Kar se pa tiče Marievega predloga, da ne bi več objavljali receptov za jedi z vegeto, pa tole: dobri kuharji bodo v omenjenih receptih brez težav spretno zamenjali vegeto s čim, kar jim bolj ustreza, s tem pa bo jed tudi dobila okus, kakršnega imajo radi. Ne vem, kako je z drugimi, ampak jaz se receptov (kuharskih, pri peki je drugače) le redko držim čisto popolnoma - stvari, ki mi niso všeč (ali pa jih nimam pri roki), pač zamenjam s tistimi, ki mi pašejo, ali pa jih enostavno izpustim. Mogoče bi lahko to počeli tudi bolj vešči kuharji od mene, ne pa da zahtevajo, da se taki recepri ne objavijo. . Pa še ena replika na Marievo sporočilo: Menim, da tale stran ni namenjena mnenjem in bahanju kuharskih strokovnjakov ampak med drugim (forum recepti /nasveti pa celo predvsem) takim, ki imajo/imamo pri kuhanju kdaj pa kdaj tudi kako težavo ali pa nam preprosto zmanjka idej. Če pa mislite, da ljudje s kuharskim predznanjem ne uporabljajo dodatkov jedem, je pa skrajni čas da zavijete v kako slovensko restavracijo/gostilno (lahko tudi takšno, ki je na zelo dobrem glasu), pa se sami prepričate, da ste v zmoti. Pa lep pozdrav maja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Tema je zaklenjena, zato vanjo ne morete več pošiljati sporočil.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti