Uporaba pecilnega praška

karnak  

član od: 24.10.2006

sporočila: 701

31. jan 2007 15:49

Pri nas pečem samo s sodo, ker možu po pecilnem prašku nagaj zgaga. Me pa zanima ta vinski kamen. Prosim povejte, kje so ga da kupit. Hvala JORDI

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

31. jan 2007 16:00

Čao, jaz še pečem s pecilnim, ampak me čedalje bolj prepričujete za tale kamen. Mislim, da bom porabila še zalogo, ki jo imam, potem pa prešaltala. Mene pecilni sicer ne moti, ga ne občutim, pečem pa po načelu 1 pecilni za 0,5 kg moke. Ponavadi ga kar navagam, skupaj z moko recimo. Me pa zelo zelo moti to, da rinejo pecilnega že skoraj v vsako hrano. Predvsem me moti v mesnih izdelkih. Kupiš recimo zavitek čevapčičev, ki so že tako veliki, ampak potem, ko so pečeni, so pa še malo večji, namesto da bi bili manjši, ker se meso pri peki skrči. V bistvu je tako nasploh v skoraj vsej napol pripravljeni hrani. Vem, boste rekle, pa kupi "natur" maso za čevape, pa ne kuhaj juhe iz vrečke z žličniki ipd., ampak mene to res jezi, kljub temu, da teh zadev ne uporabljam veliko. Zakaj je potrebno dat v pripravljene čevape ali pleskavice pecilni samo zato, da nobel zgleda, ko je pečeno? Ja, malo iz konteksta, samo ko je ravno govora o pecilnem, sem morala napisat, kje me čevelj žuli. Lep pozdravček, S.

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

31. jan 2007 16:04

Teta torta - s tabo se v celoti strinjam. Meni prašek nikoli ni sedel - se mi je zdelo, da ima pecivo potem tak praškast okus - ti praviš kemičen, mislim, da piševa o istem. Zato sem pecilni prašek nadomestila z gazirano mineralno vodo in testo prav lepo vzhaja, tistega praškasto-kemičnega okusa pa ni več. Vendelina jr.

cherry  

član od: 5.6.2006

sporočila: 409

31. jan 2007 17:02

Jaz ga sicer uporabljam bolj malo, ampak še nikoli nisem okusila kakšnega kemičnega okusa, kaj šele kosmatega jezika in zob. Ne vem, mogoče se to zgodi, če ga daš res zelo preveliko količino. Bom pa mogoče tudi jaz "prešaltala" na vinski kamen, ker itak ne porabim veliko pecilnega. Ampak, teta torta, "poceni recepti"? No, no. cherry

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

31. jan 2007 17:09

Vendelina ,me zanima koliko mineralne daš,namesto enega pecilnega praška lp goga

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

31. jan 2007 17:19

Približno eno desertno žličko. Vendelina jr.

hanzi  

član od: 24.2.2006

sporočila: 29

31. jan 2007 17:24

Moja tašča , ki je že precej v letih, peče izredno mehak in penast kruh, ki sliči na kupljen industrijski kruh, večkrat sem jo že spraševala kako lahko speče takšnega in se noče in noče izjasniti okrog recepta, pa sem že sama pomislila, kaj pa če dodaja pecilni prašek oziroma sodo bikarbono, ki jo vem,da dodaja v mesne polpete. Kaj mislite ali je kvas in pecilni oz.soda združljiva v testu, ali se lahko poveča s tem večja penavost oz. mehkoba? LP hanzi

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

31. jan 2007 17:24

pa še jaz: pecilni prašek je zmes dveh delov kislog kalijevega tartarata ( načeloma vinski kamen, talog, ki nastaja pri vinu, vendar se dela sintetično ) in enega dela natrium bikarbonata ( sode bikarbone ). Del kalievega tartarata se zamenja z kislim kalijevim fosfatom, da se upočasni delovanje ( da se mehurčki CO2 sproščajo bolj počasi. Jaz, v vse kaj delam dam polovico pecilnega praška ( ne me razumet dobesedno, v juho recimo ne , ( slikca je za Jernejo USA )). ežoj

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

31. jan 2007 17:28

Vendelina jr. je napisal/a:
Približno eno desertno žličko. Vendelina jr.
Temu bi jaz rekel Blažev žegn ( razen, če desertna žlička ni šefla ). ežoj

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

31. jan 2007 18:13

No, Vendelina, čeprav se načelno strinjaš z mano, glede žličke mineralne vode tudi jaz pritrjujem ežoju. Glede pecilnega praška z vinskim kamnom pa moram prav pogledati na vrečko: morda je res tako, da se uporablja kalijev tartrat in ne kalijev fosfat, ki stvar upočasni (kot je razložil ežoj). Res nimam nič proti dr. Oetkerju (ki je menda izumil pecilni prašek) in sem dobra potrošnica njegovih izdelkov, samo s količino ne pretiravati: pri marmornem kolaču (to je tipično testo s pecilnim praškom), ki ga delamo iz 50 dag moke, je 1 vrečka pecilnega praška prava stvar, pri pecivu iz 8 žlic moke pa je gotovo preveč. In seveda je tako: če je v testu več jajc (morda celo beljaki stepeni v sneg), je potrebno manj praška kot pri testu, ki ima 1/2 kg moke in 2 jajci. Nikoli pa še nisem dajala pecilnega praška v mesne jedi. Res je tudi, da smo ljudje različno občutljivi na sestavine pecilnega praška (kot še glede marsičesa drugega)! teta torta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti