Kdaj je jabolčni kis dovol zrel?

buča  

član od: 29.7.2006

sporočila: 1561

tema odprta - 31. jan 2007 8:41 | ogledi: 15.349 | odgovori: 12

Predlani to je 2oo5 sem prvič delala domač kis. Narezala jabolka, zalila z vodo in po kakšnih dveh mesecih precedila. Vendar ta kis še do danes nima mrene (klobuka) ampak na vrhu plavajo bele pikice, ki mi pri nalivanju v steklenice /čes cedilo/ pobegnejo v steklenico. Kis je š e kar kisel, vendar me te pike zelo motijo. Kaj bi bilo lahko narobe?

Hvala za odgovor in lep dan !

Buča

buča

Simona84  

član od: 27.10.2005

sporočila: 3036

31. jan 2007 9:27

Buča čez cedilo daj še gazo, pa bi moralo biti vredu. Lep dan in veliko se smejte

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

31. jan 2007 11:35

Moj oče dela kis redno.Sama sem poskusila 1x.Klobuk se naredi po nekaj tednih.To so pljuča,vsak kis jih mora imeti da naredi svojo kislost.Tako da tvojo varjanto teško razumem. ena mš

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

31. jan 2007 12:32

V knjigi piše, da mora bit na temperaturi od 20-25 stopinj, a ne več kot 30. Pri tej temperaturi se baje razvijejo tiste prave bakterije. So pa na forumu tudi strokovnjaki, ki to precej obvladajo. Baje se dober jabolčni kis stara v hrastovih sodih in to menda kar 5 let da je res tisti pravi. Moj je sicer naredil krasen klobuk a mu do pet let manjka vsaj še štiri in pol. lp Vesna

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

31. jan 2007 13:24

Moj kis je "kisel kot vrisk" in tudi klobuk ima. Imamo ga v plastični posodi. Najbolje bo, da kje dobiš del klobuka, saj razvije se potem sam naprej.. Če si kje blizu Posavja, ti ga lahko jaz en del odstopim.. Tina

buča  

član od: 29.7.2006

sporočila: 1561

1. feb 2007 18:58

Hvala za odgovore! Res ne vem kaj je z mojim kisom. Morda pa je klobuk potonil nekam na dno pa ga nisem videla, ampak mislim, da če bi bil klobuk tistih belih pikic nebi smelo biti. No porabila ga bom vseeno. Imam ga v plastični posodi in v kurilnici. Mislim, da je dovolj na toplem.Živim pa dalecč od Posavja, zato ne bo nič z delom klobuka od kristy. Vseeno hlava in lep večer vsem. buča

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

6. feb 2007 11:48

Klobuk ti lahko potone in to ni nič narobe,v tem primeru se tudi naredijo "pikice"na vrhu.Jabolk ti ni potrebno rezati,lahko jih samo zmelješ,ali pa stisneš ,tako,da so malo zmečkana.Manj kot dodaš vode,bolj aromatičen bo kis,pa tudi močnejši je potem.Doma jabolčne kaše ne zalivamo.Preden se začno jabolka kisati pa lahko po njih poliješ malo dobrega domačega kisa,kar pospeši kisanje jabolčnika.Posoda za kis pa naj ne bo zaprta,temveč pokrita z gazo. ati zlati

dzoana  

član od: 12.3.2006

sporočila: 81

6. feb 2007 12:21

Meni tudi predlani ni naredil klobuka. Kis tudi ni bil kisel, zato sem ga zlila stran. Jabolčni sok sem zlila v emajlirano posodo " dežo" , tisto posodo ki sem jo včasih imela za mast, pokrila s pokrovom in postavila v klet. Letos sem napako popravila. Sok sem spet nalila v "dežo" pokrila s prtom, postavila v kurilnico, naredil se je debel klobuk in potem zelo dober jabolčni kis. Ga uporabljam že kar en mesec. dzoana

buča  

član od: 29.7.2006

sporočila: 1561

6. feb 2007 14:10

Ati zlati in dzoana hlava vama za odgovore. Jaz imam kis v plastični posodi in fino zaprt s pokrovom. Morda pa je to narobe. Zanima me, če bo kaj pamagalo, če ga sedaj odkrijem? Bom probala. Probat ni greh. Še enkrat hvala, skoraj sem ga že zlila proč. buča

t-baby  

član od: 14.12.2003

sporočila: 698

6. feb 2007 14:55

am jst še vedno namakam jabke v posodi ... a je ze pokvarjen to al je se ok? ... sm čist pozabla na kis

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

6. feb 2007 15:10

Jabolčni kis si doma že pripravljam kar vrsto let. Za to imam plastično posodo. Vedno si ga delam za eno leto vnaprej. Ko so jabolka dovol zrela lanski kis pretočim v plastične flaše od kisle vode. Na vsaki se kasneje še naredi klobuček, ki ga potem zavržem. Ko kis pretočim, shranim klobuk od kisa v enem loncu s približno literom kisa. Jabolka zmeljem in sprešam. Dokler ni kisu (nekaj dni) ga pijemo, nato pa ga vlijem v plastični sod, dam nanj "lanski" klobuk z tistil litrom kisa, pokrijem sod z gazo in pustim zoreti. Je pa res, da je nato kakšen mesec okoli tistega plastičnega soda mušic da buh pomagi. Matjaž

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti