Enostarševske družine

tilenboc  

član od: 30.6.2004

sporočila: 221

tema odprta - 29. jan 2007 11:09 | ogledi: 3.193 | odgovori: 18

Pozdravljeni!

Vem, da se ta tema ne tiče kulinarike, zavedam pa se, da marsikatera obiskovalka ali obiskovalec kulinarike živi v enostarševski družini ali pa ima novo družino in otroka iz prejšnje zveze.

Ker na ostalih forumih ne dobim nobenega pravega odgovora, se obračam na vas (če pa koga tema moti, naj jo preprosto preskoči, da ne bo hude krvi).

Imam moža in dva otroka, starejšega iz prejšnje zveze. Star je 4 leta. Z bivšim partnerjem imamo cca 2leti odločbo iz sodišča glede višine preživnine in obiskov. Dobiva ga vsako sredo in vsak drugi vikend od sobote zjutraj pa do nedelje zvečer. Vse je lepo in prav, dokler recimo mi ne gremo na dopust. Takrat se pa krepko zatakne, enostavno razen 14 dni poleti nikamor ne moremo iti. Ker ga zahteva striktno vsako sredo. Torej gremo lahko na dopust od četrtka do torka. Zelo nam otežuje življenje že eno leto. Tudi 4 letnik že ima svoj krog prijateljev s katerimi se druži, vendar če je povabljen na rojstni dan kateremu od prijateljev na očetov vikend, otrok preprosto ne more iti, ker oče ni pripravljen menjati terminov. Otrok nas pa sprašuje, zakaj ne more it sem ter tja, vendar ne vemo več kaj naj mu rečemo. Res se trudimo, da otrok čimmanj občuti, da si ga podajamo sem ter tja, ne "pumpamo" ga proti očetu, ker otrok res ni ničesar kriv, ne sprašujemo ga kje bi bil rajši in koga ima rajši, ker se nam zdi nečloveško, da se mora otrok postavljati na neko stran, vedno mu govorimo, da mora imeti rad in nas in atijevo družino, pa ne pravim, da je otroku kaj lažje zaradi tega.

Počasi zgubljamo energijo, ker karkoli se skušamo dogovoriti se nam kot bumerang vrne nazaj.

Zanima me, kako imate vi urejene obiske, praznike in počitnice za predšolskega otroka in kako za šolobveznega? Kaj naredite, če vam bivši partnerji ne želijo nikoli zamenjati vikenda. Res bi prosila, če ima kdo od vas izkušne s tem, da bi pove , kako ima to urejeno.

Pa najlepša hvala za odgovore!

lp,tilenboc

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

29. jan 2007 11:30

Pogovor z otrokovim očetom ali morda z njegovo novo partnerko ne pomaga? Morda bi se za letni dopust začeli pogovarjati že zdaj? Kaj pa če stopiš po nasvet na center za socialno delo? Ali pa partnerju predlagaš, naj bo otrok pri njemu ves teden ali deset dni, ko ste vi na dopustu, in da ga ne vidi tisto sredo, ko je otrokov oče na dopustu? Sicer govorim na pamet, ker sama nimam takšnih izkušenj, moji ločeni prijatelji in znanci pa takšnih problemov nimajo, saj se glede počitnic in vikendov uspevajo vse dogovoriti (ima drug starš otroka tudi po dva ali tri vikende zapored, če tako nanese potreba ali priložnost). Tako da res ne vem, kaj storiti, če ni mogoč kompromis. Kako pa oče ravna, ko gre on na dopust? Mu morate otroka peljat v sredo tja, kjer je, ali se on pripeljle po otroka? Kakorkoli, lahko ti ni. Upam, da ti bo kdo lahko kaj bolj konkretnega svetoval kot zgolj ugibal, tako kot jaz. Pozdrav, Mamamia mamamia

tilenboc  

član od: 30.6.2004

sporočila: 221

29. jan 2007 11:42

Žal se z bivšim partnerjem razumno ne morem popolnoma nič dogovoriti. Tudi preživnino in obiske sem morala reševati na sodišču, ker se na CSD nisva mogla dogovoriti ničesar. Tudi če zaprosim za razgovor na CSD, se enostavno ne moremo nič dogovoriti, ker ne odstopa od tega, kar je v odločbi napisano. Mi nismo nikoli hoteli, da bi očeta za kakšen dan prikrajšali, le zamenjati smo hoteli termin, vendar on se ne da. Enostavno se ne zaveda, da s tem škodi otroku in ne nam , ko starejšega ni doma, gremo mi lahko kamorkoli, vendar si tega ne želimo. Zato pa sprašujem kako v takih primerih rešujejo take situacije. lp, tilenboc

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

29. jan 2007 11:52

Tole ni najbolj taktna ideja, ampak vseeno. Otroku enostavno povej, da mora očeta vprašat ali gre lahko na rojstni dan ali v kino,..., ker je takrat pri njemu. Pa naj mu potem oče razlaga zakaj ne ali pa se izmika odgovoru! Tako bo tudi oče imel priložnost videti in ugotoviti, kaj si sin resnično želi. marelica

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

29. jan 2007 11:57

Če se ne da dogovoriti na CSD, vam preostane edino le sodišče. Potem bo oče moral upoštevati sklep sodišča glede obiskov otroka med dopusti in počitnicami. Ti se kar pojdi tja pozanimat kako in kaj, potem pa se odločite, kaj je za vse najboljše. Ker vidim, da je oče trdoglav, vam drugo tudi ne preostane. Želim vam dosti sreče v naprej. Kyara

titta  

član od: 28.9.2006

sporočila: 1056

29. jan 2007 12:33

Mislim, da sodišče pri tem ne bo kaj dosti pomagalo. Odločba je izdana, termini določeni in to je edina pravna podlaga za sodišče. Želje, pobožne želje posameznikov izven tega - ne, na žalost, ampak sodišče ne odloča o tem, le črka zakona ga zanima. Če se ne gre pogovoriti, upoštevaj odgovor marelice. Ful dobro, sicer otroka tiščiš v ogenj - ne dobesedno in sploh ne grdo mišljeno, pa vendar je bolje, da otrok sam reče očetu, kaj želi. potem pa se bo videlo, do kod seže njegova ljubezen - in če to je, ali pa gre le za nagajanje. titta

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

29. jan 2007 12:51

tilenboc, se na stvar ne razumem in mogoče nisem prava za dajat nasvete, pa mimogrede se bo kdo oglasil, da kako lahko svetujemo, če ne vemo kako je in da zavajamo... Ampak jaz bi ti vseeno rada sporočila, da ste vi ubrali taktiko, ki v vašem primeru ne šiba. Mogoče mislite, da bo otroku bolje, če ga boste prepričevali, da mora imeti rad očka in podobno, ampak če je otrok že zdaj zmeden in ne ve zakaj se gre, mu bo vseeno nekega dne jasno - zato bi se jaz strinjala z marelico: tisti dan je otrok pri očetu in naj se z njim pogaja kaj sme in kaj ne, razložite mu, da veljajo tisti dan očetova pravila. Tako pa vi otroka za nos vodite, se z njim vpletate v konflikte, ki jih ne bi bilo treba, oče se pa izogne vsem odgovornostim, ki jih ima kot starš. matilda

jessy6  

član od: 13.2.2006

sporočila: 764

29. jan 2007 12:54

Tudi jaz bi, ko bo otrok želel kam v sredo, rekla, naj lepo prosi očeta, če lahko gre. Čeprav, to ni dolgotrajna rešitev. jessy6

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

29. jan 2007 12:56

Sem tudi sama hotela predlagati, naj otrok v času, ko je pri očetu, vpraša, ali lahko kam gre in pove, da gre za rojstni dan, pa nekako nisem vedela, ali bi bilo prav ali ne. Zdaj, ko je marelica omenila enako, se mi zdi, da to morda le ni napak: otroku lepo povej, da če bi v času, ko je pri očetu, rad kam šel, naj se o tem pogovori z njim in njega vpraša za dovoljenje. S tem bo del odgovornosti prevzel tudi oče, ne da samo izrablja svoje pravice. Sodišče ni zato, da rešuje takšne zadeve. Je samo zadnja možnost za ureditev (pod prisilo) za stvari, ki se na centrih za socilano delo ne morejo urediti (preživnina itd) oziroma se dogovoriti. Verjamem pa, da se je težko dogovoriti o čemerkoli, če ena stran ni pripravljena na pogovor, kaj šele na kompromis. Zato morda res ni odveč predlog marelice, naj oče otroku pojasni, zakaj ne more na rojstni dan k svojim malim prijateljem. Mamamia mamamia

tilenboc  

član od: 30.6.2004

sporočila: 221

29. jan 2007 13:26

Dobra stran odločb iz sodišča je, da imaš vse napisano črno na belem. Je pa tudi slaba stran, da imaš vse napisano črno na belem. V glavnem, nič ti ne pomaga, če te hoče bivši partner maltretirati, te bo. V štirih letih enkrat ni prosil za zamenjavo,nikoli ga nikamor ne pelje, sploh cela družina nikamor ne hodi, mi pa imamo vikend na morju in nam namenoma nagaja. Ne vem kolikokrat smo morali lansko leto priti z morja v sredo po največji vročini domov, da je šel potem k očetu. Nočemo pa vsako leto plačati 80.000,00sit za sodišče, ker bo itak potem kaj drugega našel. Verjetno bomo ubrali taktiko marelice, pa pozanimali se bomo še, kaj če mu ponudimo termine za zamenjavo, obvestimo o tem CSD in gremo vseeno na morje, čeprav on v to ne privoli. Verjetno smo spet mi na slabšem. Bolj ko razmišljam o tem , bolj sem slabe volje. tilenboc

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

29. jan 2007 13:32

Sicer ne poznam tovrstne problematike iz lastnih izkušenj , se mi pa zdi predlog marelice čisto naraven. Saj oče v času, ko je otrok pri njem, prevzema poleg pravic vse starševske dolžnosti, med katere spada tudi vključevanje otroka v družbo drugih. Če bo v tem času npr. v vrtcu kaka prireditev, ga bo moral peljati tja, prav tako, če bo imel kak krožek in seveda rojstni dan prijateljev, obisk pri zobozdravniku ... Le tisto, glede dopusta, se mi zdi malce teže, če ne pokaže razumevanja. Ali je v odločbi vse tako zacementirano, da se ne bi dalo na primer, če greste na dopust nekam v Slovenijo, da bi ga pač prišel tja iskat in ga tudi tja nazaj pripeljal? Lp Cila

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti