Marmorni kolač

Fiorentina  

član od: 5.7.2004

sporočila: 39

tema odprta - 24. jan 2007 9:32 | ogledi: 6.313 | odgovori: 25

Pozdravljeni

Včeraj sem zopet poskusila speči marmorni kolač iz baze (http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=5712). Ampak to pravzaprav nima pomena. Kadarkoli sem poskušala kolač se mi je naredilo tako, da ko sem ga vzela iz pečice in potem, ko se je ohladil sem ga razrezala in ugotovim, da je v bistvu kolač surov. Oziroma je pečen, vendar zgleda, kot da je surov notri. Barva bela in črna zgledala surovi. Upam, da razumete kaj mislim. Sicer je skorja in oblika kolača super, ampak vsebina pa zgleda, kot da je nepečena. Kolač sem pekla sicer eno uro in 20 minut. Delala sem povsem po receptu.

Mi lahko prosim pomagate s svojimi nasveti. Kaj moram naresti? Kako vi naredite kolač in da vam tudi uspe?

Hvala že vnaprej in lep dan, Simona.

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

24. jan 2007 9:45

Na koliko stopinj pa si pekla? jade

Fiorentina  

član od: 5.7.2004

sporočila: 39

24. jan 2007 9:57

Na 190 stopinj - v že ogreto pečico. Delala sem tako, kot je pisalo v receptu. Vam nikoli ne rata tako? lp simona Simona

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

24. jan 2007 10:02

Jaz vedno probam z zobotrebcem, če je pečeno. Samo v tolikem času bi se pa moralo speči. Pa pečica dela v redu? jade

buča  

član od: 29.7.2006

sporočila: 1561

24. jan 2007 10:03

Tudi meni se je to že zgodilo, pa ne vedno pa čeprav sem delala po istem receptu. Enkrat uspe drugič pa ne.Tudi mene zanima, kaj je narobe. Zunaj je lep, ko ga prerežeš pa je gumast. Me prav zanimajo odgovori. Lep deževen pozdrav Buča buča

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

24. jan 2007 10:07

Morda je razlog v moki, pri pecivih je veliko odvisno od njene kvalitete. Mamamia mamamia

Cornellia  

član od: 11.5.2006

sporočila: 103

24. jan 2007 10:16

pa si po peki kolač zvrnila iz modela in ga ohladila na rešetki? Cornellia

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

24. jan 2007 10:29

Delam ga po receptu od tete torte <http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=6221> in je vedno res najboljši. Forentina, mogoče pa vzameš premajhen model in pride masa previsoko, pa se notri ne zapeče dobro. Daj v nižji model, ali pa zmanjšaj količine. LP

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

24. jan 2007 10:32

Tudi jaz sem ga po tem receptu naredila, kot LIJANA, res je špica! Ognjič Sporočilo je spremenil(a) Ognjič dne 24. jan 2007 10:32:32

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

24. jan 2007 11:01

Čeprav seveda navijam za svoj recept, bi moral tudi po receptu, po katerem dela Simona, priti v redu kolač, morda celo nekoliko bolj suh. Je pa res, da se je tudi meni že kdaj spekel kakšen kolač iz te vrste testa "špehnat" (Nemci pravijo "speckig"), ne da bi čisto dobro vedela zakaj. Edina problematična točka se mi zdi količina mleka, ki jo je težko vnaprej natančno določiti. Testo mora biti na koncu tako, da pade z žlice bolj težko in v velikih kosmih. V tem receptu se mi zdi na oko kar precej mleka, čeprav je res, da je sorazmerno malo maščobe (običajno je razmerje maščoba:moka 1:2 za navadne kolače, pri malo boljših pa je maščobe še več). Pa še zgodbica, ki sem jo prebrala v neki luštni kuharski knjigi. Teta Francka je v vsem sorodstvu slovela po svojem odličnem marmornem kolaču, ki je bil rahel in sočen. Le stric Maks je vedno rekel: "Saj je dober, a tak kot pri moji mami pa ni." Nekoč pa tudi teti Francki kolač ni uspel, bil je "špehnat" (kot Simonin). Ni ga hotela ravno vreči stran, mislila si je, da ga bodo pač tudi s to napako pojedli, in ga je pustila na kuhinjski mizi. Ponoči pa sliši ropot iz kuhinje in gre pogledat. Stric Maks sedi pri mizi in se kar z žlico baše s kolačem. Blaženo zavzdihne: "Ta je pa točno tak, kot je bil pri moji mami!" teta torta Sporočilo je spremenil(a) teta torta dne 24. jan 2007 11:09:59

giorgio401  

član od: 5.10.2006

sporočila: 120

24. jan 2007 11:04

pa jaz sem ravno vceraj spekla marmorni kolac iz baze.... pa je zelo dober sicer , zanima pa me kako naj hranim pecivo, meni se namrec zelo hitro izsusi ceprav ga pokrijem z prozirno folijo... kje naj hranim pecivo, da ne zgubi socnost? mi kdo lahko to pove? hvala za odgovor...lp. laurapazzini

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti