Neoluščen riž za rižoto

Janina  

član od: 31.12.2001

sporočila: 101

tema odprta - 22. jan 2007 9:27 | ogledi: 11.346 | odgovori: 8

Dobro jutro

Zanima me katero vrsto neoluščenega riža uporabljate za pripravo rižot?

Vem, da se da narediti praktično z vsakim in kadar kuham samo zase sploh ni problem.

Ampak nasledni teden gremo na smučanje in bo med drugim na jedilniku tudi rižota, pa bi jo rada naredila z neoluščenim rižemi n da bo všeč tudi tistim, ki niso ravno pristaši "zdrave" hrane.

Hvala za odgovor in lep začetek tedna

Janina

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

22. jan 2007 10:39

Vzami rjavi riž Uncle Ben. Je zelo dober in tudi največji izbirčneži ga z veseljem pojedo. lp Julija

Kozmeja  

član od: 7.12.2005

sporočila: 409

22. jan 2007 10:53

Gre za neglaziran in ne neoluščen riž. Sama ponavadi uporabljam nekega italijanskega, ki ga ponavadi kupim v kakšnem od megamarketov (vakumsko pakiran po kilo, najrajši kupim okroglozrnatega). Računati moraš le na to, da se kuha približno 40 minut. Kozmeja

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

22. jan 2007 11:14

Čao, joooj, veste, jaz imam grozno rada riž, ampak sem totalni nepoznavalec na tem področju. Samo tole mi povejte - ali je npr. basmati riž neoluščen riž, rjavi riž, divji riž....? Na kratko me znima razlika med različnimi vrstami riža oz. med vrstam obdelve, ki ima tudi za posledico različne vrste. Kaj pa jasminov riž - kaj je ta recimo drugačen? Jaz jih imam en kup v omari, sem že kar nekaj vrst poskusila, pa moram priznati, da sem se eneparkrat pošteno nasmolila - recimo, ko sem dela mediteransko rižoto z basmtijem - nihče razen mene je ni hotel jesti, ker jim pč niso šli okusi skupaj. Lep pozdravček, S.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

22. jan 2007 11:35

Mediteranska rižota z jasminovim rižem tudi meni "ne sede", ker jasminov riž je namenjen predvsem za jedi daljnjevzhodnih kuhinj, odlično se obnese predvsem kot priloga (kuhan le na pari iziroma v vodi, brez dodanih začimb, ker se doda k jedem, mesnim ali zelenjavnim, da se navzame njihovih okusov). Pri nas doma lahko zmanjak vseh vrst riža, razen jasminovega. Za meditreranske rižote se uporablja srednje ali okroglo zrnat riž, ki bolj vpija, se pa ne lepi. Za rižote tudi ne uporabljam par boiled riža, za moj okus premalo vpija, ga pa zato uporabljam za nekatere priloge, sploh z dodatkom curryja, kurkume in podobno. Je pa to tudi stvar okusa, kako izrazite okuse rižot in pilavov ima kdo rad. Najbolje je iti na kakšno internetno stran, je dovolj podatkov in ilustracij o rižu. sem pa ravno dobila v roke eno italijansko knjigo o rižu, pa lahko napaberkujem nekaj podatkov o posameznih vrstah riža in zakaj se katera uporablja, če katero zanima. Mamamia mamamia

Janina  

član od: 31.12.2001

sporočila: 101

22. jan 2007 14:21

O Julya na Drogino stran se pa sploh nisem spomnila, pa je ful dobra. Oni od svojih rižev rižote priporočajo Sant Andrea, Parboiled riž in rjavi riž. Vendar, če jaz kaj vem je "ta zdrav" samo rjavi, ali se motim? Janina

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

22. jan 2007 14:24

Paraboled riž je tudi ok, ker je vse kar je v lupinici pri posebnem postopku prešlo v zrno. Sama se hranim po Montignacu in tudi on ga dopušča. Je pa res, da ima zaradi tega postopka manj vlaknin. Pri njegovem načinu prehrane je bistveno, da se riž ne razkuha. Julija

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

22. jan 2007 15:21

Ja, rjavi riž je menda bolj zdrav, ampak sama sem, ob zelo strogi dieti iz zdravstvenih razlogov, pri rižu ostala kar pri belem (in pri testeninah tudi, polnoznratih videt ne morem). Pa ni bilo nič narobe. mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti