Močnik

rdecapesa  

član od: 3.11.2006

sporočila: 181

21. jan 2007 20:41

Pri nas je mama močnik kuhala tako, da je v slan krop počasi vsipala koruzni zdrob in ves čas mešala. Potlej je kozico postavila na rob štedilnika (kurilo se je še v takega na drva), da je še malo vrelo in na koncu zabelila z ocvirki. Skuhala je bolj redko in to smo imeli za večerjo zraven bele kave ali mleka. LP, rdecapesa

pat  

član od: 5.9.2006

sporočila: 204

21. jan 2007 21:41

no jaz pa kuham močnik po osnovnem receptu PLOPSE, samo da polovico mase prepražim na olivnem olju ali kakšni drugi maščobi, potem zalijem z vodo, ko zavre dodam preostalo maso, še solim in popram ali dodam malo jušne kocke. pat

izid  

član od: 31.8.2004

sporočila: 261

22. jan 2007 1:58

Tudi pri nas je mama kuhala močnik na isti način kot rdecapesa. Včasi smo zraven imeli tudi samo mleko.

neznan uporabnik

22. jan 2007 5:15

Pri nas pravimo močnik jedi, ki se skuha iz osoljene vode (lahko tudi pol vode pol mleka) in koruznega zdroba - kot ena zelo redka polenta. To se vlije potem na krožnik in na vrh se da malo masla ali smetane. po vrhu se lahko tudi malo posladka, če komu paše. Zraven se pije mleko ali belo kavo. To je bilo v starih časih za zajtrk ali lahko večerjo. Ko so otroci to jedli včasih v vrtcu za malico je sin vedno povedal, da so jedli mučnik - očitno jim ni bilo preveč všeč. tedi

mansaj  

član od: 23.12.2003

sporočila: 478

22. jan 2007 7:38

Pri nas je na mizi ponavadi "zaroštan" močnik. Narediš zmes moke in jajca in malo vode, da se naredijo večji kosci testa. Polovico mase se usuje v vrelo vodo in kuha, polovico pa se prepraži na ocvirkih in potem prav tako usuje v vodo. Vse skupaj se pokuha in servira na krožnike. Zraven smo imeli vedno hladno mleko, ki si si ga po želji vlil na močnik. Vedno pa je bila zraven še skleda kuhanega krompirja (včasih pa tudi kuhano korenje in koleraba - vse skupaj zabeljeno z ocvirki). jasna

Kozmeja  

član od: 7.12.2005

sporočila: 409

22. jan 2007 7:41

Močnik je zame zmes moke in jajca, iz nje pa lahko narediš mlečni močnik ali juho iz močnika (v enem primeru vkuhaš močnik v mleko, v drugem v slano vodo). Drugih jedi iz močnika pri nas doma nismo delali. Kozmeja

Stankaa  

član od: 25.9.2005

sporočila: 73

22. jan 2007 8:30

Jaz sem ravno v soboto skuhala močnik tako kot mi ga je kuhala moja mami .Zavrela sem mleko in vanj zamešala mešanico iz jajca malo mleka in ajdovo moko.To sem kuhala 15 minut nato pa dodala še malo sladkorja in košček masla. LP Stanka Stankaa

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

22. jan 2007 10:48

Ja, pri nas pa je neke vrste enolončnica, oz. juha. Sicer smo mu mi rekli sukanec. Je bil za večerjo ponavadi. Notri je bilo vse vrste zelenjave, pa kakšna žival je stopila noter, kot se reče (ponavadi prašič), pa seveda tista zmes moke in jajca, kot so da že prej omenjali, neke vrste groba ribana kaša (pa brez ribanja). Je to to? Atina

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

29. jan 2007 14:04

jaz delam mlečni močnik iz polnozrnate moke.. naredim pa večje grude.. takšne imajo naši najraje .. po vrhu potresem sladkor in cimet.. zraven pa ponudim naribana jabolka ali kompot.. (zelo paše nekaj mrzlega in osvežilnega zraven tople mlečne juhe) bannanna

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti