Domače žganje

k1000  

član od: 17.1.2005

sporočila: 3

21. jan 2007 13:25

No žganje ki smo ga dobili z destilacijo vina, nisem napisal posebej ker jaz osebno ne prestiman razlike. Drugače v steklenicah pa je ločeno, zmesane so samo hruske in slivovka (mislim da je razlog da drugace ni bil poln kotel) . Torej za slivovko sem pač pogledal kak ostali prodajajo in se mi zdi da je realna cena 5€/l, za mesano hruske,slive 4€/l. Kolko bi bila pa cena za žganje iz vina? Zanima me še će se res reče takemu žganju tropinovec, ker do zdaj sem bil mnenja da je tropinovec žganje iz grozdnih tropin, žganje iz vina pa vinjak?? Le da dajo vinjak ponavadi v sode (zaradi barve)!? No vglavnem čisto ste me zmedli, in če kdo ve kaj več o tem naj se malo razpiše... lp k1000

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

21. jan 2007 14:48

Kaj pa za namočit zelišča za Švedsko grenčico? Bo tudi sadjevec bolj primeren, ali slivovka? Aki

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

21. jan 2007 15:17

k1000 je napisal/a:
No žganje ki smo ga dobili z destilacijo vina, nisem napisal posebej ker jaz osebno ne prestiman razlike. Drugače v steklenicah pa je ločeno, zmesane so samo hruske in slivovka (mislim da je razlog da drugace ni bil poln kotel) . Torej za slivovko sem pač pogledal kak ostali prodajajo in se mi zdi da je realna cena 5€/l, za mesano hruske,slive 4€/l. Kolko bi bila pa cena za žganje iz vina? Zanima me še će se res reče takemu žganju tropinovec, ker do zdaj sem bil mnenja da je tropinovec žganje iz grozdnih tropin, žganje iz vina pa vinjak?? Le da dajo vinjak ponavadi v sode (zaradi barve)!? No vglavnem čisto ste me zmedli, in če kdo ve kaj več o tem naj se malo razpiše... lp k1000
Žganje naj bi se kuhalo iz tropin, seveda...malo kdo bo priznal, da ima tako zanič vino, da ni šlo v promet in ga je za žganje porabil...no, ni nujno, da je zanič, včasih se ga tudi ne da toliko po grlu spustiti, kolikor ga kdo pridela. Kot so mi povedali, je kuhanje žganja torej le izhod v sili, ko ne veš, kaj z vinom, ki ti ostane. Vinjak pa se pridela res iz vina, zori pa v svežih hrastovih sodih...in glede na število let zorenja dobi "predpone" v imenu.... Tako nekako naj bi bilo...lahko pa tudi, da je malo drugače...nisem iz "foha" Ognjič

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 931

21. jan 2007 15:23

Za namakat zelišče je najboljši sadjevec, če je dobra slivovka jo je škoda. reza

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

21. jan 2007 18:40

Tudi mi delmo žganje iz tropin- tropinovec. Iz sliv je fina slivovka, potem pa še viljamovko iz pristnih domačih hrušk viljamovk. Iz mešanega sadja pa naredimo sadjevec, ki ga jaz najraje uporabljam za razne borovničevce, višnjevce....Iz Srbije pa sem prinesla njhovo "mekano rakijo", ki je tudi slivovka, samo manj močna in rumeno obarvana. To pa zaradi koščic, ki jih dodajo k slivam in ne zaradi karameliziranega sladkorja, kot sem jaz mislila. Kyara

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

21. jan 2007 19:20

nasha je napisal/a:
k1000, glede na to,da točno vem koliko časa in znanja rabiš za izdelavo žganja postavljaš prenizko ceno. Cena domačega žganja se enači s ceno medu. nasha
In koliko je cena medu? Pri nas doma kasirajo 3 eur za kilo. Jaz bi rekla, da je cena za to žganje kar realna, tudi pri nas se dobi za tak denar. Koliko je pa to žganje vredno je pa druga zgodba. Cene se pač prilagajajo trgu - danes redko kdo še pije žganje, največ se verjetno res uporablja za namakat zelišča ali pa borovničke. matilda

gostenn  

član od: 2.11.2005

sporočila: 131

21. jan 2007 19:47

Matilda cena medu pač ni 3 eure,ampak je bil lani točno 5 eurov za kg, ali 1200 tolarjev. Pa nismo nič dragi , ampak je cena izenačena in določena prek čebelarskega društva.Kar pa se tiče žganja je bolje spit šilce domačega ,kot pa kupljene mešanice ne vem česa. gostenn

Petra 1  

član od: 1.6.2006

sporočila: 419

21. jan 2007 20:03

spet sem čist, ste mojstri ....ampak, jaz ravno sprasujem vas???? Kaj je boljše???? " Petra 1

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 931

21. jan 2007 20:10

za namakanje zelišč sadjevec reza

nasha  

član od: 30.12.2006

sporočila: 477

11. feb 2007 21:30

gostenn je napisal/a:
Matilda cena medu pač ni 3 eure,ampak je bil lani točno 5 eurov za kg, ali 1200 tolarjev. Pa nismo nič dragi , ampak je cena izenačena in določena prek čebelarskega društva.Kar pa se tiče žganja je bolje spit šilce domačega ,kot pa kupljene mešanice ne vem česa. gostenn

 

Če je sadjevec kvaliteten, tistemu, ki ceni kvaliteto ni škoda odšteti 5 eurov zanj.

Tisti,ki poznajo kvaliteto, tudi vedo kam ponj. Ga pa na precej mestih prodajajo po 3 eure, pa se jezijo, da jim ostaja. 

Največjo napako delajo tisti, ki namakajo zelišča in sadje v žganje slabe kvalitete.

Za namakanje se uporablja izključno sadjevec, slivovka pa ima premočan okus in skoraj izniči aromo,ki jo namočeno zelišče oz. sadje daje.

nasha

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti