Katero vino h kateri jedi?

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

tema odprta - 29. jan 2002 20:36 | ogledi: 66.414 | odgovori: 90

Mene zanima sledeče: bil sem povabljen v družbo, kjer smo jedli ribji slow food......

hobotnica v solati

karpacio mečarica

ribja juha

črna rižota

gratinirani škampi

zobatec v soli

.....

pri vsaki jedi so postregli z drugim vinom, seveda vedno z belim, največkrat suhim,enkrat pa s polsuhim....sharonay,sivi pinot,beli pinot.....ne vem več kaj še.....zanima me, kako določimo katero vino k kateri jedi.....zakaj ravni suhi beli pinot k hobotnici v solati, sivi pinot-suhi k zobatcu,shardonay k karpacio....zakaj ne drugače in kaj bi bilo narobe, če bi bil vrstni red vina drugačen in zakaj ne kar pri vsaki jedi isto suho vino.......meni se je morda zdelo malo brez veze....

hvala za odgovor in pohvaljeni, tema zna biti zelo poučna, če bo.......

Herman Teron

kresimir  

član od: 25.1.2002

sporočila: 180

29. jan 2002 22:09

Bok Na splošno velja pravilo,da k ribam in morskim sadežem strežemo belovino, lahko tudi penino, lahko pa tudi rdeče, če je to krajevno pogojeno (primorska), ali to zahteva način priprave. Vino in hrana naj bi se dopolnjevali. Ribe in morski sadeži so nekako pusti, prazni, polni rudninskih snovi, kar jim daje poseben okus grenkosti? Načini priprave (solate,karpacio,risotto...) pa zahtevajo suha vina(sladkor) z nekoliko več kisline. Da z vinom dopolnimo okus, so vam postregli mlada sveža, lažja in nearomatična vina, ter polna bela vina. Alkohol bo razgradil odvečno maščobo, intenzivnost in zrelost posameznega vina v vonju in okusu, pa bo zaokrožil jed v pravi užitek. Vino nas spominja na razne sadne, rastlinske, cvetne ali druge vonje in okuse, ki se ujamejo z vonjem ali okusom posamezne jedi. Nebi bilo prav, če bi jed ali vino prevladovalo, obratno, kaj nima jed doda vino....(velja za ta primer in določene skupine jedi). Upoštevati je potrbno še sledeče: - kraj kjer se je vse dogajalo(vinorodno območje) - zmožnost vinoteke - cena slow fooda - načini priprave... Pri organizaciji takih srečanj je pomembna skupina jedi, ki bo postrežena, zato se izbirajo vina ki so "blizu" drugim jedem. Pri svečanem ali poslovnem obroku z večimi "hodi" (tudi do 14), se določi vino za glavno jed, nato nazaj (do prve jedi) in naprej (do zaključka oz. degistiva), za vsako jed primerno vino. Vsaka jed lahko ima svoje vino ali pa se vina pridružijo dvem in večim jedem(ekonomija,čas,želje gostov...). lp.krešimir

Henri  

član od: 13.9.2001

sporočila: 317

29. jan 2002 22:53

Kresimir, povej kaj pomeni tvoj izraz "Bok" na zacetku tvojega sporocila? Pozdrav vsem Henri

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

30. jan 2002 6:46

se zahvaljujem za razlago....bi vas pa prosil,(glede na to da zelo rad jem morske jedi) da mi priporočate katero vino predlagate poleg rižote z morskimi sadeži,katero poleg hobotnice v solati in katero poleg dimljene mečarice in katero npr. poleg ribe-orade...... jaz razmišljam takole: ker je v rižotu tudi paradižnik, kateri malo pokisli in v solti-hobotnica je kis, ali limona, torej tudi pokisli, ne bi delal nasilja s kakšnim vinom, ki ima več ali manj kisline.....nasprotno, pa bi poleg dimljene mečarice in orade postregel suho vino,z malo več kisline kot pri prejšnjih jedeh.....tako bi storil jaz, kot nepoznavalec, ampak kje na steklenici pa piše koliko kisline ima katero vino, piše samo da je suho, ali polsuho, ali sladko.......katero vino (konkretno) bi vi predlagali poleg jedi ki sem jih navedel...npr. če bi izbirali med dvema sortama BELI in SIVI PINOT.... hvala za odgovor.... Herman Teron

kresimir  

član od: 25.1.2002

sporočila: 180

30. jan 2002 8:49

Pozdravljeni (in ne Bok) K jedem kjer prevladuje kis, je težko ponuditi pravo vino (upam da ni v tem primeru tako).Glede na vrstni red jedi(če si sledita) najprej Beli pinot in nato Sivi pinot.Pri jedi ko je samostojna pa vino, ki ne potencira kislin, temveč ima ostanek neprevretga sladkorja.K manj ahtevni jedi (lažji) hobotnica v solati- Beli Pinot,Črni rižoti pa bolj konkretno in polno vino Sivi pinot.Upoštevajte Geografsko območje kjer je vino pridelano, letnik...Za lžjo odločitev obe definiciji vin. Sivi pinot ali rulandec - je lahko normalne ali intenzivnejše barve, vse do bakreno rdečkastega odtenka. Vonj svojevrsten, lep, eleganten, trajen. Vino ima slastno fino sortno cvetico. V okusu je vino polno, krepko, zaokroženo z nežnejšo kislino. Vino je iskrivo. V prezrelosti grozdja in žlahtni gnilobi dobi vino aromo s tonom medu. Vino je lahko suho ali z ostankom neprevretega sladkorja. Beli pinot - je rumenkasto zelene barve, je elegantno, fino, nežno aromatično, bogato na ekstraktu, polno, harmonično vino.Cvetica ni izrazita in spominja na listje oreha, kutino ., okus žameten in popoln. Glede na vsebnost sladkorja je lahko vse od suhega do sladkega. lp.krešimir kresimir dobranic

kresimir  

član od: 25.1.2002

sporočila: 180

30. jan 2002 9:03

Pozdravljeni Nekaj osnovnih informacij o temi. Tema je prava in prav s tem se ukvarjamo Vinski svetovalci.Sem sodi še sama postrežba priporočenega ali izbranega vina. Zadeva je zelo kompleksna, pa vas spominjam na nekaj podatkov katere morate vedeti pri samem naročilu jedi in vina. Jed: osnovne sestavine,omaka,način priprave,priloge, vrstni red jedi... Vino: sorta(osnovne značilnosti),vinorodno območje na katerem je pridelano(Beli pinot iz primorske ali štajerske se bosta zelo razlikovala),letnik vina,sladkorno stopnjo,pridelovalec(stil),temperatura postrežbe,vrstni red vin, kozarci... Zdaj imate že veliko tem za forum, ne pozabite na članke o vinu katere pripravljamo z g. Jernejem P.S. Opravičujem se za moje " Bok ", to je narečni pozdrav kot dober dan, pozdravljeni ipd. lp. krešimir

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

30. jan 2002 10:00

tale forum pa resnično lepo teče in je predvsem strokoven.....hvala za odgovore.... npr. meni nikakor ne "paše" poleg bele ribe vino z ostankom neprevretega sladkorja, ampak mora biti povsem suho-brez sladkorja in po možnosti čim manj kislin.... katero vino vi priporočate, da je takšno ..... Herman Teron

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

30. jan 2002 10:03

in še nekaj, kje dobim podatke o posameznem vinu npr. koliko in kakšne kisline ima vino, koliko sladkorja........ali je pridelovalec- zasebnik, ki flašira vino v buteljke in javno prodaja vino, je torej registriran za prodajo, dolžan posredovati podatke o kislini in sladkorju...... Herman Teron

wildstyle  

član od: 16.1.2002

sporočila: 22

30. jan 2002 20:21

Zivjo! Naš Teran niti pri enem pridelovalcu ni enak. Zanima me, ce mi lahko priporocite nekaj dobrih pridelovalcev. (cena butelke do 1500 sit) Sem bil nedolgo tega zelo razocaran nad Izbranim Teranom, letnik 2000 (pridelovalca tu ne bom imenoval). Pri ceni 1500 sit za buteljko ne bi pricakoval, da bo Teran ze v osnovi "vrel".(V trenutku ko pride na jezik cutis mehurcke) Ali g. Kresimir lahko pove, ce je to normalno, ali pa je to velika buca za pridelovalca? Lep pozdrav vsem! Domen Domen Božeglav

kresimir  

član od: 25.1.2002

sporočila: 180

31. jan 2002 7:04

Pozdravljeni G. Herman Osnovne sestavine vina (alkohol,sladkor,kislina - temu rečemo harmonija) se razlikujejo od letnika do letnika in od pridelovalca do pridelovalca.Presenečeni boste koliko lahko 1 gr/l kisline lahko spremeni okus vina. Kislina se ponavadi neutralizira s sladkorjem. Odprite temo VINO - osnovne sestavine, tukaj bi se dalo dobit odgovor katero vino ima manj kisline ... Za primerjavo pa Zeleni silvanec, Ranina (Radgonska ranina) - manj kisline v osnovi Šipon, Laški rizling,Traminec - nekoliko več kisline Glede podatkov na etiketi, pa vam podatke posredujem nekaj pravilnikov. Pravilnik o označevanju vina in drugih proizvodov iz grozdja in vina(Uradni list SRS št.18/77,24/77 in 10/78 Na etiketi so obvezni podatki: sorta vina, kakovostno stopnjo (namizno, deželno,kakovostno,vrhunsko),alkoholna stopnja,vsebnost sladkorja,letnik trgatve,vinorodna dežela(okoliš,podokoliš,lega) pridelovalec, št. odločbe o ocenjevanju, št.stkl. v seriji, če je vino vrhunsko glede na zrelost grozdja in način trgatve oziroma staranja,i napisati za katero posebnost gre (pozna trgatev, izbor, jagodni izbor, arhiva...) lp.krešimir

kresimir  

član od: 25.1.2002

sporočila: 180

31. jan 2002 7:08

Pozdravljen g. Domen Nobeno vino ne sme "VRETI".Tako vino ni za prodajo, vrniti prodajalcu ali pridelovalcu, ki bo steklenico zamenjal.Verjetno gre za nepravilno skladiščenje pri trgovcu.Pridelovalec si tega nebo dovolil, sigorno ne namenoma. Ponujam vam KZ VINAKRAS SEŽANA.Oni imajo lepa vina in ustaljeno kakovost. Med zasebnimi pridelovalci pa.... zapeljite se v NEREZINE!!! lp.krešimir

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti