Katero vino h kateri jedi?

vlkapika  

član od: 7.8.2010

sporočila: 57

4. dec 2015 9:07

hvalaa za nasvete :)

je večerja pa z večimi prej napisanimi hodi in zadnje kombiniranje vina s hrana nama ni ravno uspelo, določen okus hrana je mogoče celo malo poslabšalo,:) izbrala sva vina, ki so nama všeč

ja, malo bi se preseravala, mogoče s tremi različnimi vini in tukaj bi mi prav prišel kakšen konkreten predlog

 

za aparetiv pa mogoče peneče vino ali pa bučni koktajl, ki se je že enkrat pokazal za dobrega:) v malo manjših količinah za 8 oseb, prilagam link, če bo komu všeč https://www.youtube.com/watch?v=alxpaLR-C-c

na drink tubu je veliko predlogov https://www.youtube.com/user/JamiesDrinksTube

 

 



vlkapika

Sporočilo je spremenil(a) vlkapika dne 04.dec 2015 09:50

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

4. dec 2015 9:11

O ja, pa bomo vedli...sama pijem sladka vina, sploh sladke penine...mislim da sem o tem že pisala tukaj..enkrat so mi prijatelji rekli da naj dam v brut penino žličko sladkorja pa pijem..in sem..drugi dan sem mislila da mi raznese glavo..tako da, ne sladila in ne kisa al limone...Vlkapika, žal ti tu ne morem pomagat, ker pri nas pijemo dobra domača vina, ko gremo ven, pa se prepustimo kakšnemu poznavalcu.

Vrtejbenka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

4. dec 2015 9:55

Ha, če se boste "preseravali", potem pa daj za aperitiv šampanjec (ne penino, ta ni za preseravanje ...). Veuve cliqout dobiš tudi pri nas, je nekoliko cenejši od Don Perignina, ki ga vsi poznajo, pa prav tako odličen. No, lahko je pa tudi katera od naših penin, odvisno za kakšno stopnjo "preseravanja" gre. Kakorkoli, s katerokoli penino ali šampanjcem za aperitiv ne boš zgrešila.

 

Potem bi jaz ponudila polsuho ali polsladko vino h glavni jedi. Sorto izberi sama, mi se običajno odločamo med sauvignonom, chardonnayem, renskim rizlingom. Mi imamo sicer svojega stalnega vinogradnika in pijemo večinoma njegov sauvignon, rizvanec ali včasih kakšno zvrst (mešanica omenjenih plus malo reneskega ali laškega rizlina in muškata). Nas ni še nikdar glava bolela, ne glede na količino.

 

K sladici bi ponudila sladko vino ali pozno trgatev.

 

Po večerji bi za digestiv ponudila konjak. Kateri razred - VS, VSOP, XO ali kaj še prestižnejšega je odvisno od denarnice. Če bo ob konjaku še cigara, toliko prestižnejše. In seveda k cigari nikakršnega vina, to ne gre skupaj.


Aja, od kod pa si. A imaš kje blizu kakšno spodobno vinoteko, tam ti bodo tudi vedeli svetovati.
mamamia

Sporočilo je spremenil(a) mamamia dne 04.dec 2015 10:19

vlkapika  

član od: 7.8.2010

sporočila: 57

4. dec 2015 10:03

[citat=--mamamia--]

odvisno za kakšno stopnjo "preseravanja" gre.


Aja, od kod pa si. A imaš kje blizu kakšno spodobno vinoteko, tam ti bodo tudi vedeli svetovati.
mamamia



gre za "preseravanje". V prihodnosti pa upam, da bova kdaj uspel imetu tudi konkretno preseravanje. Gostje niso zahtevni, je pa dobro spiti kaj primernega, kar povzdigne okus hrani:

Trenutno pa sem v Ljubljani.

vlkapika

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

4. dec 2015 10:26

Če si v Ljubljani, stopi do vinoteke. Tam ti bodo znali svetovati.

 

Je pa tako: če nisi povsem prepričana o izbiri vina, je najbolje izbrati kaj ne preveč aromatičnega, z ne preveč kisline, da ne povozi jedi. Torej bi se jaz izognila na primer rumenemu muškatu, tramincu, renskemu rizlingu, in bi ostala pri tistih dveh sortah, ki ju večinoma omenjam - sauvignon in chardonnay, zeleni silvanec morda.

 

Včasih je treba malo eksperimentirati, tudi kak neuspel poskus sodi zraven, navsezadnje se na napakah učimo.

 

Lahko pa kak rose postrežeš h glavni jedi. vinski poznavalci tega vina sicer ne cenojo najbolj, ampak iskreno rečeno, ravnajmo se malo tudi po lastnem okusu. Meni kak dober roze k svinjini kar lepo sede, le presladek ne sme biti.

 

Kar pogumno. Meni je všeč, da ti ni vseeno kaj pijete, je lepo prebrat, da si mladi želijo spoznavati vinsko kulturo.

 

mamamia

vlkapika  

član od: 7.8.2010

sporočila: 57

4. dec 2015 15:22

 

 

Kar pogumno. Meni je všeč, da ti ni vseeno kaj pijete, je lepo prebrat, da si mladi želijo spoznavati vinsko kulturo.

 mamamia[/citat]

Ja, vino bi ravno tako pili in zato se raje še malo posvetiva in postreževa to, kar povzdigne jed:) Je pa težje, če nisi rano nek poznavalec vina oziroma spiješ mogoče liter vina v celem letu, vključno z kuhanim :)

 

 

vlkapika

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

4. dec 2015 15:30

Morda ti pri spoznavanju vina pomaga knjiga Vinski brevir, avtor Drago Medved. Pa tudi na netu se najde precej snovi.

mamamia

maybe  

član od: 12.11.2012

sporočila: 9

21. nov 2016 21:32

Prosim za pomoč - za darilo sem dobila steklenico Kopke - fine ruby porto, pa ne vem, kako ga postreči (h kateri hrani, v kakšnih kozarcih, koliko ohlajenega  ...). Hvala!

maybe

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

21. nov 2016 22:58

Hja, vsi porti se navadno pijejo na enak način. Najbolje ob zaključku večerje, s sirom in/ali oreščki, Tempertaura kot rdeče vino, kozarci pa kot rdeče vino (razen če imaš gromozasnko velike). Zaradi ene steklenice porta res ne boš laufala v trgovino po nove kozarce. Port je lahko veliko razočaranje, še posebej, če ne marate sladkih alkoholnih pijač. 

Vanja
 
Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 21.nov 2016 23:02

maybe  

član od: 12.11.2012

sporočila: 9

22. nov 2016 20:00

Hvala, Vanja_v_ZDA.

maybe

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti