Katero vino h kateri jedi?

krigl  

član od: 26.8.2012

sporočila: 18

4. sep 2012 15:52

 

Najlepša hvala za nasvete!

Za kuhanje se mi zdi najboljše suho vino za to omako, saj je omaka sama po sebi rahlo sladkega okusa zaradi sladke smetane in škampovih repkov. Moram se še edino naučit kje pogledat koliko kisline je v vinu, ker pri zadnjem kosilu je recimo omaka bila super, zraven sem postregel isto vino kot sem ga uporabil za kuhanje, ampak je za moj okus imelo malo preveč kisline.

krigl

swarovski  

član od: 26.10.2006

sporočila: 290

4. sep 2012 17:55

K tej tvoji jedi bi jaz ponudila res dobro buteljko polsuhega rose vina. Prvo, ki mi pade na pamet je to Batičev Rose.

swarovski

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

4. sep 2012 18:35

Zelo dobra in poučna tema. Hvala za vse napisano in razloženo.

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15151

5. sep 2012 14:21

Jaz pri kuhanju buzare ali morskih jedi vedno uporabljam malvazijo. Za piko na i pa malo penine (recimo v omaki z škampi z smetano).

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

vlkapika  

član od: 7.8.2010

sporočila: 57

3. dec 2015 12:57

Pozdravljeni,

 

ponovno prosim za malo pomoči, tokrat pri izbiri vina k določeni hrani:)

Meni bo imel več hodov. Želiva ponuditi vino, ki bi se najbolje podalo. Prosim za nasvet, kaj postreči k:

- suhe slive (ali pa dateljni), sir in pršut, rukola

- mogoče solata z bučkami in motovilec, balzamični kis

- bučni njoki

- svinjki medaljoni (pomoč tudi pri izbiri vina za omako), grah in meta, krompir

- čokoladna sladica in pomaračna sladica

 

Za pomoč se v naprej zahvaljujem :)

 

vlkapika

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. dec 2015 19:59

Če niste preveč zahtevni, lahko ponudiš samo eno vrsto vina, izberi nekaj polsuhega (sauvignon morda). Čeprav imaš na začetku pršut in bi se zato morda podalo rdeče vino, pa je pravilo, da rdečega vina nikdar ne postrežemo na začtku obeda in potem preidemo na belo, medtem ko je obratno možno. Vedno gremo od lahkotnejših vin k težjim. Torej od suhih preko polsuhih do posladkih in sladkih (ta pri sladici). Na vsaki steklenici na nalepki piše kam sodi.

Vina prilagodi regiji, iz katere ste, razen če vam katera vina izrecno ne teknejo (moj želodec na primer nič kaj prijazno ne reagira na določena bela primorska vina, ne vem zakaj, tako da segam po belih vinih podravskega rajona). 

 

mamamia

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15151

3. dec 2015 20:07

Lahko bi začeli z aperitivom - penina ali žgano, do sladice pa se mi zdi primerno polsuho vino, za sladico pa sladko. 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

3. dec 2015 20:45

Viš kako smo si različni, pri nas nihče ne pije polsuhega, kaj šele sladkega vina. Če ga slučajno dobimo, ga ob prvi priliki podarimo naprej.

Pij tisto, kar ti je všeč. Meni se zdi to parjenje vina s hrano, če mi kdo zameri ali pa ne, eno samo preseravanje. Če kdo rad pije sladko vino, dodaš suhemu žlico ali dve sladkornega sirupa. Itak ne bodo vedeli. :P 

Vanja

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

4. dec 2015 7:37

Vanja_v_ZDA je napisal/a:

...Če kdo rad pije sladko vino, dodaš suhemu žlico ali dve sladkornega sirupa. Itak ne bodo vedeli. :P

Vanja

 

Upam, da se šališ!

No, jaz in vsi tisti,  ki smo iz dežele suhih vin, bi vedeli, menda nas pa ja nimaš za tako neumne, da ne bi opazili? A tisti, ki imajo radi bolj kisla vina, si naj pa noter dajo žlico kisa, ali kako? Limonin sok, morda?

marjja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti